Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Ocieplenie ścian - na co zwrócić uwagę?

Przy ocieplaniu ścian popełnianych jest sporo błędów. Najwięcej w przypadku metody lekkiej mokrej, gdyż konieczne jest zachowanie reżimu technologicznego. Ale i w metodzie lekkiej suchej zdarzają się niedoróbki. Podsumujmy więc, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu?

1. Podłoże przed przyklejeniem ocieplenia musi być dokładnie odkurzone i zmyte wodą pod ciśnieniem, a uszkodzenia powierzchni wyrównane zaprawą.

2. Do ocieplania styropianem należy używać odmiany EPS 70-040 Fasada (dawniej FS 15). Musi być sezonowany przez co najmniej dwa miesiące od daty produkcji. Przez ten czas odparują z niego resztki wody pozostałej po procesie produkcyjnym. Lepiej używać styropianu z frezowanymi krawędziami, gdyż uzyska się równiejszą powierzchnię tynku i uniknie szczelin na złączach.

3. Zaprawę klejową należy nakładać wąskim, ciągłym pasem przy krawędziach i sześcioma plackami w środku. Uwaga! Zwiększenie liczby placów spowoduje spadek izolacyjności akustycznej.

4. Bezpieczniej jest przyklejone płyty termoizolacji dodatkowo zamocować mechaniczne kotwami (z talerzykami dociskowymi).

5. Zaprawy, kleje, impregnaty i tynki powinny pochodzić od jednego producenta. Używanie materiałów różnego pochodzenia może nie gwarantować prawidłowego połączenia kolejnych warstw.

6. Siatka zbrojąca musi być zawsze wtapiana w warstwę wcześniej nałożonej zaprawy klejowej. Układanie na sucho a następnie nanoszenie kleju nie zapewni właściwego jej zamocowania.

7. W narożach i przy ościeżach należy stosować wzmacniające listwy krawędziowe. W narożnikach okien należy również wkleić skośnie dodatkowe kawałki siatki zbrojącej, co zapobiegnie powstawaniu pęknięć w tych miejscach.

8. Przed nałożeniem tynku podłoże należy zagruntować preparatem z dodatkiem barwnika w kolorze tynku. Zapobiegnie to przebijaniu barwy podłoża, zwłaszcza przy tynkach w niektórych miejscach cieńszych – zwłaszcza o fakturze kornikowej.

9. Przy ociepleniu metodą lekką suchą, wełna musi wypełniać wszystkie wolne przestrzenie również pod rusztem, a na zewnątrz warstwy ocieplającej należy umocować folię wiatroizolacyjną zapobiegającą zawilgoceniu izolacji i jej pyleniu.

10. Pod pokryciem z sidingu trzeba pozostawić pustkę powietrzną, a wszystkie elementy mocować w taki sposób, aby zapewnić możliwość ich swobodnego rozszerzania się pod wpływem zmian temperatury.

aktualizacja: 2008-11-21

Zdaniem naszych Czytelników

najlepiej zwrócić uwagę na producenta danej wełny którą chcemy docieplić dom i wybrać sprawdzoną..

Gość olaf

30 Gru 2011, 08:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakiego materiału użyć, aby docieplić sufit nad łazienką?

Odpowiedź eksperta: Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, trzeba więc stosować w niej materiały nienasiąkliwe. Inne materiały należy zabezpieczyć przed możliwością wnikania wilgoci.

Tak więc zarówno styropian, jak również wełna mineralna, mogą być stosowane do wykonania izolacji termicznej sufitu. Izolację powinno się mocować na ruszcie z profili systemowych używanych w systemach suchej zabudowy. Następnie (za pomocą specjalnej taśmy dwustronnej) należy przymocować do rusztu folię paroizolacyjną.

Uniemożliwi ona przenikanie wilgoci do materiału termoizolacyjnego oraz do przestrzeni nad nim, czyli do stropu. Na koniec mocuje się płyty gipsowo-kartonowe w odmianie impregnowanej lub gipsowo-włóknowe.

Przy takim sposobie ocieplenia stropu rodzaj zastosowanego {anchor 24276}materiału termoizolacyjnego nie ma większego znaczenia, chociaż ze względu na niską nasiąkliwość i cenę, korzystniejszy wydaje się być styropian. Natomiast dużą zaletą wełny mineralnej jest sprężystość – cecha istotna w trakcie układania, są bowiem wyeliminowane wszelkie szczeliny.

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie Badacze alarmują, że degradacja środowiska naturalnego, a co za tym idzie – zmiany klimatyczne – postępują w zatrważającym tempie. ...
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce. Z tej okazji, 3 marca 2017 roku, odbyła się uroczysta gala z udziałem kluczowych Partnerów ...
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex to szare płyty styropianowe powleczone ultranowoczesną powłoką ochronną, która ułatwia proces realizacji ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x