Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Ocieplenie ścian - na co zwrócić uwagę?

Przy ocieplaniu ścian popełnianych jest sporo błędów. Najwięcej w przypadku metody lekkiej mokrej, gdyż konieczne jest zachowanie reżimu technologicznego. Ale i w metodzie lekkiej suchej zdarzają się niedoróbki. Podsumujmy więc, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu?

1. Podłoże przed przyklejeniem ocieplenia musi być dokładnie odkurzone i zmyte wodą pod ciśnieniem, a uszkodzenia powierzchni wyrównane zaprawą.

2. Do ocieplania styropianem należy używać odmiany EPS 70-040 Fasada (dawniej FS 15). Musi być sezonowany przez co najmniej dwa miesiące od daty produkcji. Przez ten czas odparują z niego resztki wody pozostałej po procesie produkcyjnym. Lepiej używać styropianu z frezowanymi krawędziami, gdyż uzyska się równiejszą powierzchnię tynku i uniknie szczelin na złączach.

3. Zaprawę klejową należy nakładać wąskim, ciągłym pasem przy krawędziach i sześcioma plackami w środku. Uwaga! Zwiększenie liczby placów spowoduje spadek izolacyjności akustycznej.

4. Bezpieczniej jest przyklejone płyty termoizolacji dodatkowo zamocować mechaniczne kotwami (z talerzykami dociskowymi).

5. Zaprawy, kleje, impregnaty i tynki powinny pochodzić od jednego producenta. Używanie materiałów różnego pochodzenia może nie gwarantować prawidłowego połączenia kolejnych warstw.

6. Siatka zbrojąca musi być zawsze wtapiana w warstwę wcześniej nałożonej zaprawy klejowej. Układanie na sucho a następnie nanoszenie kleju nie zapewni właściwego jej zamocowania.

7. W narożach i przy ościeżach należy stosować wzmacniające listwy krawędziowe. W narożnikach okien należy również wkleić skośnie dodatkowe kawałki siatki zbrojącej, co zapobiegnie powstawaniu pęknięć w tych miejscach.

8. Przed nałożeniem tynku podłoże należy zagruntować preparatem z dodatkiem barwnika w kolorze tynku. Zapobiegnie to przebijaniu barwy podłoża, zwłaszcza przy tynkach w niektórych miejscach cieńszych – zwłaszcza o fakturze kornikowej.

9. Przy ociepleniu metodą lekką suchą, wełna musi wypełniać wszystkie wolne przestrzenie również pod rusztem, a na zewnątrz warstwy ocieplającej należy umocować folię wiatroizolacyjną zapobiegającą zawilgoceniu izolacji i jej pyleniu.

10. Pod pokryciem z sidingu trzeba pozostawić pustkę powietrzną, a wszystkie elementy mocować w taki sposób, aby zapewnić możliwość ich swobodnego rozszerzania się pod wpływem zmian temperatury.

aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

najlepiej zwrócić uwagę na producenta danej wełny którą chcemy docieplić dom i wybrać sprawdzoną..

Gość olaf

30 Gru 2011, 08:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma Austrotherm przekazała Grupie Jurajskiej GOPR dwa aparaty AED
Firma Austrotherm przekazała Grupie Jurajskiej GOPR dwa aparaty AED 3 października 2017 r., w ramach kampanii edukacyjno-społecznej "Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń", firma ...
Stowarzyszenie MIWO działa już 20 lat!
Stowarzyszenie MIWO działa już 20 lat! Czy pamiętamy lata 90. ubiegłego stulecia w Polsce? Aż trudno uwierzyć, że na ulicach jeździły głównie Polonezy i Maluchy, a handel ...
URSA dołączyła do Grupy Xella
URSA dołączyła do Grupy Xella Xella International GmbH została nowym właścicielem firmy URSA - producenta materiałów do izolacji termicznej i akustycznej. Transakcja ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze