Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Termomodernizacja ścian

Normy dotyczące termomodernizacji ścian zewnętrznych domów zmieniały się w przeszłości wielokrotnie. Aby docieplić mury budynków można wykorzystać jedną z dwóch metod: lekką-mokrą lub lekką-suchą.

Normy dotyczące ciepłochronności ścian zewnętrznych domów zmieniały się w przeszłości wielokrotnie. Jeszcze w latach 80. XX wieku zalecano, aby współczynnik przenikania ciepła wynosił 1 W/(m²K). Normy te były następnie zaostrzone do U = 0,55 W/(m²K), a obecnie wynoszą 0,5 W/(m²K) dla ścian jednorodnych i 0,3 W/(m²K) dla ścian wzniesionych z zastosowaniem materiałów izolacyjnych.

Aby docieplić mury budynków wzniesionych w czasach, gdy panowały łagodniejsze normy można wykorzystać jedną z dwóch metod: lekką – mokrą lub lekką – suchą.

Koszt inwestycji związanej z dociepleniem domu może zwrócić się po około 10 latach
Pierwsza z nich polega na przyklejaniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej (styropian, wełna mineralna) i pokrywaniu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar całego ocieplenia metodą lekką – mokrą wynosi zaledwie 10-30 kg/m². Do niewątpliwych zalet tej metody należą: wyeliminowanie mostków termicznych (dzięki rozdzieleniu funkcji w przegrodzie na warstwę nośną i izolacyjną) oraz dostępność technologii.

Do wad można natomiast zaliczyć: dużą wrażliwość na błędy wykonawcze (defekty wynikłe z niewłaściwego zastosowania technologii ujawniają się często dopiero po kilku latach, a ich usunięcie jest skomplikowane i kosztowne) oraz uzależnienie jej stosowania od dobrych warunków atmosferycznych (nie może padać deszcz, wiać silny wiatr, a temperatura powinna wynosić 5-25 stopni; przeszkodą dla wykonywania prac jest również zbyt intensywne nasłonecznienie).

W metodzie lekkiej mokrej termoizolacja jest chroniona przed uszkodzeniem przez tynk układanay na siatce tynkarskiej.
 W metodzie lekkiej mokrej termoizolacja jest chroniona przed uszkodzeniem przez tynk układanay na siatce tynkarskiej. (fot. Bolix)

Ocieplanie metodą lekką – suchą polega na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Ocieplenie układane jest pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana może być dowolna warstwa elewacyjna (najczęściej stosowany jest siding winylowy). Dzięki tej metodzie można docieplić dom o każdej porze roku. Jest ona stosunkowo prosta, uniwersalna, a w wypadku zniszczenia elewacji lub zamoknięcia izolacji łatwo naprawić uszkodzenia.

 Ocieplanie ściany - schemat

W metodzie lekkiej suchej warstwa izolacji termicznej jest chroniona np. sidingiem winylowym

Trudno jest precyzyjnie wyznaczyć granicę opłacalności przy termicznym izolowaniu ścian. Wymierne efekty ekonomiczne może przynieść nawet docieplenie stosunkowo przytulnego i „ciepłego” domu. Specjaliści przyjmują, że w domach stawianych przed 1990 rokiem, ściany o grubości 38-51 cm (niezależnie od użytych materiałów) mają ciepłochronność na poziomie 1 W/(m²K), a ich ocieplenie jest opłacalne. Jeżeli przyjąć, że w domu o powierzchni 150 m² powierzchnia ścian wynosi około 200 m², to łatwo wyliczyć, że przez nieocieplone ściany „znika” w sezonie grzewczym blisko 12 000 kWh.

Termomodernizacja ścian
 (fot. Tikkurila)

Jeżeli w wyniku zaizolowania ścian uda się zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła do poziomu 0,28 W/(m²K), to ilość traconej energii spadnie do około 1/3 pierwotnej wartości. Biorąc to pod uwagę można przyjąć, że koszt inwestycji związanej z dociepleniem domu zwróci się po około 10 latach.

Jeżeli natomiast ściany domu mają stosunkowo niski współczynnik przenikania ciepła (0,5-0,6 W/(m²K), to inwestycja związana z izolacją termiczną ścian staje się problematyczna z ekonomicznego punktu widzenia (bardzo długi czas zwrotu inwestycji). W takim wypadku argumentem przemawiającym dodatkowo za podjęciem prac termomodernizacyjnych może być zły stan elewacji i konieczność jej odnowienia.

Bardzo często rozważany jest problem grubości ocieplenia i uzyskiwanych efektów oszczędnościowych. W powszechnym mniemaniu – im warstwa materiału izolacyjnego ma większy przekrój, tym lepiej. Jednak zdaniem specjalistów optymalna warstwa ocieplenia powinna mieć grubość 10 cm. W takim wypadku efekty oszczędnościowe, nakłady inwestycyjne i czas zwrotu poniesionych kosztów pozostają w najlepszych proporcjach.

Wprawdzie koszt materiału termoizolacyjnego (zarówno w metodzie lekkiej – mokrej, jak i lekkiej – suchej) wynosi około 20% kosztów całkowitych i zwiększanie jego grubości tylko nieznacznie podniesie wydatki na inwestycje, ale zwiększanie przekroju materiału izolacyjnego ponad 10 cm jest ryzykowne ze względów wykonawczych. Przy metodzie lekkiej – mokrej stosunkowo szybko mogą pojawić się pęknięcia na tynku, natomiast w wypadku metody lekkiej – suchej wystąpią dodatkowe komplikacje związane z zamocowaniem rusztu konstrukcyjnego.

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników


A Pan dalej swoje icon_sad.gif.
O punkcie 1 pisałem przed chwilą tutaj :

Odnośnie punktu 2 - chciałbym zobaczyć taki styropian (oczywiście pochodzący z ocieplenia budynku mieszkalnego), który ma "zawilgocenie pojemnościowe zima powyżej 5%". Takie zawilgocenie oznaczałoby ciężar takiego styropianu 65-80kg/m3, czyli ponad 4 krotnie wyższy niż ciężar styropianu w stanie suchym.
Do punktu 3 dodałbym - w błędnie wykonanej ścianie.
Co do punktu 4 - to o tym też pisałem niedawno :

HenoK

16 Wrz 2009, 10:13

Dlaczego nie wolno robić izolacji jak w opisie?
1 od 1990 roku systemy ogrzewania maja automatykę temperatura + czas – ściana która kiedyś stanowiła element stabilizujący temperaturę (akumulacja) – przy precyzyjnej automatyce – stojąc na fundamencie staje się wyłącznie odbiornikiem . Umieszczanie izolacji termicznej za notorycznym odbiornikiem jest wbrew fizyce. Przy okazji masa ściany doskonale utrudnia programowanie czasowe ogrzewania.
2 ściana ocieplona od zewnątrz nie jest zabezpieczona paroizolacją, początek krzywej rosy wypada w styropianie czy wełnie, a przy fundamencie już w ścianie nośnej. Dyfuzja w tak izolowanych ścianach podnosi zawilgocenie pojemnościowe zima do poziomu powyżej 5% - Im bliżej fundamentu tym zawilgocenie wyższe.
3 W takim układzie ściany – im więcej izolacji termicznej tym większy problem z wilgocią
4 ogrzanie 1m3 gruntu o jeden stopień i utrzymanie tego stanu przez sezon grzewczy to 400kWh
Ile i do jakiej temperatury podgrzejemy fundament i grunt pod domem nie łącząc izolacji termicznej ściany z izolacją poziomą podłogi?

T. Brzęczkowski

16 Wrz 2009, 09:48

Witam
Jaka grobość oraz jaki typ styropianu mam zastosować do modernizacji budynku ze ścian ze szlaki o grubości 40 cm? Dom wybudowany w latach '60. Pozdrawiam

Gość: Tomek

25 Maj 2009, 06:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Termomodernizacja stropów i dachów

Termomodernizacja stropów i dachów to jeden z etapów który prowadzi do zmniejszenia zużycia energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania domu, a tym samym do obniżenia kosztów jego eksploatacji.

topowe produkty

Dlaczego powstaje pleśń i grzyb na ścianach?

W 95% powodem pojawienia się wilgoci na wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych jest kondensacja wilgoci znajdującej się w powietrzu pomieszczenia. Wilgoć na ścianach prowadzi do tworzenia się na nich czarnych plam, pleśni lub zagrzybienia.
Najbardziej znane marki
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jubileusz firmy PETRALANA SA
Jubileusz firmy PETRALANA SA 10 września 2016 r. upłynął rok od uruchomienia jednej z najnowocześniejszych fabryk wełny mineralnej w Europie - zakładu produkcyjnego ...
Wpływ termoizolacji na mikroklimat wnętrz - wnioski z Parku badawczego Baumit Viva
Wpływ termoizolacji na mikroklimat wnętrz - wnioski z Parku badawczego Baumit Viva Park badawczy Baumit Viva rozpoczął pracę w 2015 r w austriackim Wopfing. Tworzy go 10 domów testowych o wymiarach 4x5 m. Każdy z nich posiada ...
Dwie złote statuetki Budowlana Marka Roku 2016 dla Termo Organiki
Dwie złote statuetki Budowlana Marka Roku 2016 dla Termo Organiki Najwyższe nagrody, czyli złote statuetki tegorocznej Budowlanej Marki Roku w kategoriach: styropian oraz kompleksowy system ociepleń zdobyła ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe