Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Termomodernizacja podłogi

Termomodernizacja podłogi jest bardzo ważna ponieważ energia cieplna „ucieka” z domów również przez podłogi nad nieogrzewanymi piwnicami, albo leżące na gruncie. W tym przypadku zmniejszenie strat ciepła jest równie ważne jak zapewnienie komfortu ciepłej podłogi

Odczucie nieprzyjemnego chłodu promieniującego od zimnej posadzki wzmacniane jest często przez chłodne powietrze gromadzące się w dolnych partiach pomieszczeń (jeżeli stosowane jest ogrzewanie grzejnikowe).

Aby ocieplenie podłogi było w pełni efektywne należy zadbać o uszczelnienie miejsc, w których przez strop przechodzą rury
Ocieplenie stropu nad piwnicą jest stosunkowo proste i polega na ułożeniu materiału izolacyjnego na suficie pomieszczeń piwnicznych. Najlepiej użyć do tego celu płyt styropianowych odmiany EPS 70 040 o grubości przynajmniej 6 centymetrów.

Należy je najpierw przykleić zaprawą klejową do stropu, a następnie wzmocnić to połączenie specjalnymi kołkami (4 szt. na m²). W zależności od potrzeb oraz wymaganej estetyki na styropian można nałożyć wyrównującą warstwę zaprawy klejowej i pomalować lub przykleić siatkę z włókna szklanego, a następnie otynkować.

Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w oeoecianach powinna być na tym samym poziomie

Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomie
Miejsce izolacji termicznej w podłodze na gruncie
Miejsce izolacji termicznej w podłodze na gruncie

Aby ocieplenie podłogi było w pełni efektywne należy zadbać o uszczelnienie miejsc, w których przez strop przechodzą rury. Najlepiej wykorzystać do tego celu piankę poliuretanową. Warto uszczelnić również drzwi prowadzące do piwnicy (uszczelki gumowe), a w przypadku jeśli w podpiwniczeniu znajduje się garaż zalecane jest ocieplenie jego bramy. Wszystkie te działania doprowadzą do podniesienia się temperatury w piwnicy oraz zmniejszą straty ciepła.

Zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym i wymagającym więcej pracy jest ocieplenie podłogi leżącej na gruncie. Będzie to szczególnie trudne w przypadku betonowego podkładu podłogowego ułożonego na warstwie żużla lub innego materiału o słabych właściwościach termoizolacyjnych. Efektywne ocieplenie takiej podłogi wymagałoby użycia płyt styropianu (EPS 100 038) lub polistyrenu ekstrudowanego o grubości przynajmniej 10 cm.

Podłoga układana na izolacji termicznej musi być podłogą „pływającą”, a więc taką, w której np. wylany jastrych nie styka się ze ścianami domu
Spowodowałoby to jednak znaczne podniesienie poziomu podłogi, a co za tym idzie konieczność skracania wszystkich skrzydeł drzwiowych oraz obniżenie się wysokości pomieszczeń.

Z punktu widzenia estetyki znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest usunięcie starych warstw podłogowych i układanie styropianu na głębokość 15-20 cm. Ocieplenie podłogi będzie znacznie mniej pracochłonne, jeśli pod starą posadzką znajdują się legary. Usunięcie obu tych warstw zapewnia przeważnie wystarczającą ilość miejsca na ułożenie ocieplenia.

Termomodernizacja podłogi
 (fot. Galeria Parkietu)

Należy pamiętać, że podłoga układana na izolacji termicznej musi być podłogą „pływającą”, a więc taką, w której np. wylany jastrych nie styka się ze ścianami domu. Powstałą szczelinę należy wypełnić materiałem elastycznym.

Innym sposobem ocieplenia podłogi leżącej na gruncie jest ułożenie izolacji wokół ścian fundamentowych (do głębokości 1 m od poziomu terenu) oraz na cokole (do wysokości podłogi). Trzeba jednak zaznaczyć, iż rozwiązanie takie jest mniej efektywne i polecane w przypadku jeśli chcemy uniknąć uciążliwych prac wewnątrz domu lub zachować istniejące posadzki.

Do omawianego rodzaju ocieplenia nadają się najlepiej płyty z polistyrenu ekstrudowanego (6-8 cm), który jest odporny na długotrwałe działanie wilgoci. Izolację przykleja się lepikiem bezrozpuszczalnikowym do ścian fundamentowych. W części podziemnej ocieplenie nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń, natomiast w części cokołowej należy go pokryć tynkiem (na siatce wzmacniającej). Można też obłożyć polistyren płytami z klinkieru lub betonu.

 

Ocieplanie podłogi - schemat

 

 Podłoga układana na izolacji termicznej musi być podłogą "pływającą", a więc taką, w której np. wylany jastrych nie styka się ze ścianami domu

 

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2013-01-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W tym temacie nie mogę się autorytatywnie wypowiadać ale polecam stronę

RafalT88

23 Gru 2009, 10:43

Witam,a jak to wygląda jeśli mamy strop drewniany wentylowany nad gruntem.Pozdro

krzysiek29

23 Gru 2009, 09:42

Też się ociepla tyle że mniejszą grubością izolacji, która pełni również rolę wygłuszającą. Przekrój stropu (podłogi piętra) może wyglądać tak: Tynk 1,5cm (sufit) -> Strop (np Terriva) -> folia paroszczelna -> Styropian np. 4 cm -> Folia PCV -> Gładź cementowa ...

RafalT88

22 Gru 2009, 16:19

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Termomodernizacja ścian

Normy dotyczące termomodernizacji ścian zewnętrznych domów zmieniały się w przeszłości wielokrotnie. Aby docieplić mury budynków można wykorzystać jedną z dwóch metod: lekką-mokrą lub lekką-suchą.

topowe produkty

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Rewolucja na rynku styropianu
Rewolucja na rynku styropianu Już od 1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą kolejne zmiany w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzeniu ...
Płyty MONROCK MAX E i HARDROCK MAX - rajnowsze rozwiązania Rockwool do dachów płaskich
Płyty MONROCK MAX E i HARDROCK MAX - rajnowsze rozwiązania Rockwool do dachów płaskich Najnowsze rozwiązania w portfolio Rockwool - składające się z płyt MONROCK MAX E i HARDROCK MAX - przeznaczone są szczególnie do dachów, ...
Znamy laureatów V edycji konkursu ROCKWOOL - Zmień wizję w projekt
Znamy laureatów V edycji konkursu ROCKWOOL - Zmień wizję w projekt Znamy już laureatów tegorocznej edycji konkursu dla architektów, projektantów i studentów architektury, którego zadaniem było zaprojektowanie ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x