Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Termomodernizacja podłogi

Termomodernizacja podłogi jest bardzo ważna ponieważ energia cieplna „ucieka” z domów również przez podłogi nad nieogrzewanymi piwnicami, albo leżące na gruncie. W tym przypadku zmniejszenie strat ciepła jest równie ważne jak zapewnienie komfortu ciepłej podłogi

Odczucie nieprzyjemnego chłodu promieniującego od zimnej posadzki wzmacniane jest często przez chłodne powietrze gromadzące się w dolnych partiach pomieszczeń (jeżeli stosowane jest ogrzewanie grzejnikowe).

Aby ocieplenie podłogi było w pełni efektywne należy zadbać o uszczelnienie miejsc, w których przez strop przechodzą rury
Ocieplenie stropu nad piwnicą jest stosunkowo proste i polega na ułożeniu materiału izolacyjnego na suficie pomieszczeń piwnicznych. Najlepiej użyć do tego celu płyt styropianowych odmiany EPS 70 040 o grubości przynajmniej 6 centymetrów.

Należy je najpierw przykleić zaprawą klejową do stropu, a następnie wzmocnić to połączenie specjalnymi kołkami (4 szt. na m²). W zależności od potrzeb oraz wymaganej estetyki na styropian można nałożyć wyrównującą warstwę zaprawy klejowej i pomalować lub przykleić siatkę z włókna szklanego, a następnie otynkować.

Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w oeoecianach powinna być na tym samym poziomie

Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomie
Miejsce izolacji termicznej w podłodze na gruncie
Miejsce izolacji termicznej w podłodze na gruncie

Aby ocieplenie podłogi było w pełni efektywne należy zadbać o uszczelnienie miejsc, w których przez strop przechodzą rury. Najlepiej wykorzystać do tego celu piankę poliuretanową. Warto uszczelnić również drzwi prowadzące do piwnicy (uszczelki gumowe), a w przypadku jeśli w podpiwniczeniu znajduje się garaż zalecane jest ocieplenie jego bramy. Wszystkie te działania doprowadzą do podniesienia się temperatury w piwnicy oraz zmniejszą straty ciepła.

Zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym i wymagającym więcej pracy jest ocieplenie podłogi leżącej na gruncie. Będzie to szczególnie trudne w przypadku betonowego podkładu podłogowego ułożonego na warstwie żużla lub innego materiału o słabych właściwościach termoizolacyjnych. Efektywne ocieplenie takiej podłogi wymagałoby użycia płyt styropianu (EPS 100 038) lub polistyrenu ekstrudowanego o grubości przynajmniej 10 cm.

Podłoga układana na izolacji termicznej musi być podłogą „pływającą”, a więc taką, w której np. wylany jastrych nie styka się ze ścianami domu
Spowodowałoby to jednak znaczne podniesienie poziomu podłogi, a co za tym idzie konieczność skracania wszystkich skrzydeł drzwiowych oraz obniżenie się wysokości pomieszczeń.

Z punktu widzenia estetyki znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest usunięcie starych warstw podłogowych i układanie styropianu na głębokość 15-20 cm. Ocieplenie podłogi będzie znacznie mniej pracochłonne, jeśli pod starą posadzką znajdują się legary. Usunięcie obu tych warstw zapewnia przeważnie wystarczającą ilość miejsca na ułożenie ocieplenia.

Termomodernizacja podłogi
 (fot. Galeria Parkietu)

Należy pamiętać, że podłoga układana na izolacji termicznej musi być podłogą „pływającą”, a więc taką, w której np. wylany jastrych nie styka się ze ścianami domu. Powstałą szczelinę należy wypełnić materiałem elastycznym.

Innym sposobem ocieplenia podłogi leżącej na gruncie jest ułożenie izolacji wokół ścian fundamentowych (do głębokości 1 m od poziomu terenu) oraz na cokole (do wysokości podłogi). Trzeba jednak zaznaczyć, iż rozwiązanie takie jest mniej efektywne i polecane w przypadku jeśli chcemy uniknąć uciążliwych prac wewnątrz domu lub zachować istniejące posadzki.

Do omawianego rodzaju ocieplenia nadają się najlepiej płyty z polistyrenu ekstrudowanego (6-8 cm), który jest odporny na długotrwałe działanie wilgoci. Izolację przykleja się lepikiem bezrozpuszczalnikowym do ścian fundamentowych. W części podziemnej ocieplenie nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń, natomiast w części cokołowej należy go pokryć tynkiem (na siatce wzmacniającej). Można też obłożyć polistyren płytami z klinkieru lub betonu.

 

Ocieplanie podłogi - schemat

 

 Podłoga układana na izolacji termicznej musi być podłogą "pływającą", a więc taką, w której np. wylany jastrych nie styka się ze ścianami domu

 

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2013-01-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Termomodernizacja ścian

Normy dotyczące termomodernizacji ścian zewnętrznych domów zmieniały się w przeszłości wielokrotnie. Aby docieplić mury budynków można wykorzystać jedną z dwóch metod: lekką-mokrą lub lekką-suchą.

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie Badacze alarmują, że degradacja środowiska naturalnego, a co za tym idzie – zmiany klimatyczne – postępują w zatrważającym tempie. ...
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce. Z tej okazji, 3 marca 2017 roku, odbyła się uroczysta gala z udziałem kluczowych Partnerów ...
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex to szare płyty styropianowe powleczone ultranowoczesną powłoką ochronną, która ułatwia proces realizacji ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x