Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Bezspoinowy system ociepleń do ścian dwuwarstwowych - zakup kontrolowany

Poszukiwany: bezspoinowy system ociepleń do ścian dwuwarstwowych z pustaków ceramicznych. Dom Ewy i Mirka ma dwuspadowy dach, poddasze użytkowe i wymiary 8x10 m i 7 m wysokości do kalenicy. Koszt inwestycji wraz z robocizną ma się zamknąć w 20 tys. zł.

W domu Ewy i Mirka projektant jako ocieplenie przewidział styropian grubości 12 cm. Inwestorzy myśleli o zastosowaniu wełny mineralnej, ale po wstępnych wycenach uznali, że nie zmieszczą się w założonych kosztach. Po pierwszym wyborze cenowym, przeprowadzili wywiad wśród znajomych i sąsiadów – czy stosowali oni pełne systemy czy „składaki”? Mirek znalazł nawet sklep internetowy, w którym można kupić poszczególne elementy wielu systemów znanych producentów. Materiały są dobrze oznakowene i bez problemu można z nich skompletować całe systemy – trzeba tylko mieć spis rodzaju i ilości potrzebnych materiałów.

Tynk w komplecie

Ewa i Mirek zdecydowali, że trzeba wybrać cały system, czyli składniki od jednego producenta. Początkowo planowali nieco zaoszczędzić kupując tańsze zaprawy i tynk zamiast przewidzianych w systemie, ale taka mieszanka często okazuje się „wybuchowa”. Niedalecy sąsiedzi musieli niedawno wymienić całą, odpadającą elewację na koszt własny, ponieważ dodali tanią zaprawę i producent pozostałych składników nie uwzględnił reklamacji. Ewa nie zgodziła się ryzykować i postanowiła, że wydadzą pieniądze na znany i markowy system.

Zamów wizytę domową

Korzystając z bezpłatnych infolinii dowiedzieli się, że jako klienci indywidualni powinni szukać systemów u dystrybutorów danej firmy, w składach i marketach budowlanych lub hurtowniach. Po wizytach w kilku podwarszawskich składach umówili się na indywidualną konsultację z autoryzowanym dystrybutorem ociepleń.

Fachowiec obejrzał budynek i doradził system z ociepleniem styropianem EPS – 70 (dawniej FS-15) z tynkiem akrylowym, który najlepiej sprawdza się na styropianie. Tynk ten jest droższy od mineralnego, ale ma znacznie bogatszą paletę dostępnych kolorów. Cena nie jest zbyt wysoka – sprzedawca przewiduje koszt podstawowych składników systemu 1 m2 na około 33 zł netto. Ewa wybrała tynk kolorowy z mieszalnika barwą przypominający brzoskwinię.

Dodatkowo sprzedawca obiecał im podanie składu tynku „na piśmie” – jeżeli go zabraknie, można będzie dorobić. Oczywiście nie powinno do tego dojść, ponieważ ilość potrzebnych materiałów została określona z 10-cio procentowym zapasem na odpady. Okazało się, że firma świadczy również usługi wykonawcze, ponieważ ma własne, przeszkolone ekipy.

Inwestorzy, którzy skorzystają z ich usług mogą liczyć na trzy lata gwarancji. Jeśli nie będą chcieli skorzystać z tej opcji, firma może wykonać dokładny projekt ocieplenia ze wszystkimi detalami potrzebnymi wykonawcy do poprawnego wykonania prac. Marek decyduje się na kompletną usługę – koszty materiałów i robocizny wyniosą 120 zł/m2.

Na dodatek...

Oprócz podstawowych składników systemu, Mirek musi jeszcze dokupić 16 szt. listew cokołowych za 256 zł (1 listwa – 2,5 m.b.), 19 listew narożnych z siatką do wzmocnienia naroży domu oraz ościeży drzwi wejściowych i 7 okien za 68 zł (1 listwa 2,5 m.b.) oraz 7 listew nadokiennych za 25 zł (1 listwa – 2,5 m.b). Sprzedawca doradził, by materiały wykończeniowe kupić z zapasem, bo będą przycinane. Kołki do mocowania styropianu i siatka z włókna szklanego są już wliczone w cenę systemu.

Ponieważ inwestorzy zamówili montaż firmowej ekipy dostali rabat na materiały. Za 154 m2 systemu powinni zapłacić 18 480 zł., ale 20 proc. rabatu obniżyło cenę do 15 063 zł. Materiały na budowę firma dostarczy gratis, bo Mirek i Ania mieszkają niedaleko jej siedziby (15 km). Po uzgodnieniu terminu rozpoczęcia prac i wpłaceniu zaliczki wysokości 8 tys. zł, pozostało poczekać na ekipę, która ma przyjechać w ciągu trzech dni. Za całość inwestorzy zapłacą po zakończeniu prac.

Przykładowy wybór:
Bezspoinowy system ociepleń

aktualizacja: 2017-07-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konkurs filmowy Termo Organiki i Omeny Mensah - Nakręć się na czarne kropki!
Konkurs filmowy Termo Organiki i Omeny Mensah - Nakręć się na czarne kropki! 13 lipca 2017 r. wystartował wakacyjny konkurs filmowy Termo Organiki. Największy producent styropianu w Polsce, jako organizator konkursu ...
Metoda ETICS udoskonalona! System ocieplenia w technologii ETIXX
Metoda ETICS udoskonalona! System ocieplenia w technologii ETIXX Metoda lekka morka (ETICS) jest powszechnie znaną technologią ocieplania fasad, jednak jej poprawne przeprowadzenie wymaga dbałości i doświadczenia. ...
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa W ofercie asortymentowej firmy ISOROC Polska pojawił się nowy produkt ISOLAM-G, ognioodporna płyta lamelowa z wełny mineralnej, fazowana, ...

Czy warto płacić dużo więcej za polistyren ekstrudowany do ocieplenia ścian fundamentowych?

Odpowiedź eksperta: Polistyren ekstrudowany XPS, powstaje z  polistyrenu  poprzez spienienie granulatu i wtłoczenie do form. Dzięki temu uzyskuje się jednorodną strukturę materiału o zamkniętych komórkach, co zapewnia nieco odmienne właściwości  w porównaniu ze styropianem.

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze