Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Bezspoinowy system ociepleń do ścian dwuwarstwowych - zakup kontrolowany

Poszukiwany: bezspoinowy system ociepleń do ścian dwuwarstwowych z pustaków ceramicznych. Dom Ewy i Mirka ma dwuspadowy dach, poddasze użytkowe i wymiary 8x10 m i 7 m wysokości do kalenicy. Koszt inwestycji wraz z robocizną ma się zamknąć w 20 tys. zł.

W domu Ewy i Mirka projektant jako ocieplenie przewidział styropian grubości 12 cm. Inwestorzy myśleli o zastosowaniu wełny mineralnej, ale po wstępnych wycenach uznali, że nie zmieszczą się w założonych kosztach. Po pierwszym wyborze cenowym, przeprowadzili wywiad wśród znajomych i sąsiadów – czy stosowali oni pełne systemy czy „składaki”? Mirek znalazł nawet sklep internetowy, w którym można kupić poszczególne elementy wielu systemów znanych producentów. Materiały są dobrze oznakowene i bez problemu można z nich skompletować całe systemy – trzeba tylko mieć spis rodzaju i ilości potrzebnych materiałów.

Tynk w komplecie

Ewa i Mirek zdecydowali, że trzeba wybrać cały system, czyli składniki od jednego producenta. Początkowo planowali nieco zaoszczędzić kupując tańsze zaprawy i tynk zamiast przewidzianych w systemie, ale taka mieszanka często okazuje się „wybuchowa”. Niedalecy sąsiedzi musieli niedawno wymienić całą, odpadającą elewację na koszt własny, ponieważ dodali tanią zaprawę i producent pozostałych składników nie uwzględnił reklamacji. Ewa nie zgodziła się ryzykować i postanowiła, że wydadzą pieniądze na znany i markowy system.

Zamów wizytę domową

Korzystając z bezpłatnych infolinii dowiedzieli się, że jako klienci indywidualni powinni szukać systemów u dystrybutorów danej firmy, w składach i marketach budowlanych lub hurtowniach. Po wizytach w kilku podwarszawskich składach umówili się na indywidualną konsultację z autoryzowanym dystrybutorem ociepleń.

Fachowiec obejrzał budynek i doradził system z ociepleniem styropianem EPS – 70 (dawniej FS-15) z tynkiem akrylowym, który najlepiej sprawdza się na styropianie. Tynk ten jest droższy od mineralnego, ale ma znacznie bogatszą paletę dostępnych kolorów. Cena nie jest zbyt wysoka – sprzedawca przewiduje koszt podstawowych składników systemu 1 m2 na około 33 zł netto. Ewa wybrała tynk kolorowy z mieszalnika barwą przypominający brzoskwinię.

Dodatkowo sprzedawca obiecał im podanie składu tynku „na piśmie” – jeżeli go zabraknie, można będzie dorobić. Oczywiście nie powinno do tego dojść, ponieważ ilość potrzebnych materiałów została określona z 10-cio procentowym zapasem na odpady. Okazało się, że firma świadczy również usługi wykonawcze, ponieważ ma własne, przeszkolone ekipy.

Inwestorzy, którzy skorzystają z ich usług mogą liczyć na trzy lata gwarancji. Jeśli nie będą chcieli skorzystać z tej opcji, firma może wykonać dokładny projekt ocieplenia ze wszystkimi detalami potrzebnymi wykonawcy do poprawnego wykonania prac. Marek decyduje się na kompletną usługę – koszty materiałów i robocizny wyniosą 120 zł/m2.

Na dodatek...

Oprócz podstawowych składników systemu, Mirek musi jeszcze dokupić 16 szt. listew cokołowych za 256 zł (1 listwa – 2,5 m.b.), 19 listew narożnych z siatką do wzmocnienia naroży domu oraz ościeży drzwi wejściowych i 7 okien za 68 zł (1 listwa 2,5 m.b.) oraz 7 listew nadokiennych za 25 zł (1 listwa – 2,5 m.b). Sprzedawca doradził, by materiały wykończeniowe kupić z zapasem, bo będą przycinane. Kołki do mocowania styropianu i siatka z włókna szklanego są już wliczone w cenę systemu.

Ponieważ inwestorzy zamówili montaż firmowej ekipy dostali rabat na materiały. Za 154 m2 systemu powinni zapłacić 18 480 zł., ale 20 proc. rabatu obniżyło cenę do 15 063 zł. Materiały na budowę firma dostarczy gratis, bo Mirek i Ania mieszkają niedaleko jej siedziby (15 km). Po uzgodnieniu terminu rozpoczęcia prac i wpłaceniu zaliczki wysokości 8 tys. zł, pozostało poczekać na ekipę, która ma przyjechać w ciągu trzech dni. Za całość inwestorzy zapłacą po zakończeniu prac.

Przykładowy wybór:
Bezspoinowy system ociepleń
aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych Ocieplanie ścian zewnętrznych budynku, choć pozornie proste, wymaga zastosowania wielu dopasowanych do siebie i spełniających ściśle określone ...
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...

Czy warto płacić dużo więcej za polistyren ekstrudowany do ocieplenia ścian fundamentowych?

Odpowiedź eksperta: Polistyren ekstrudowany XPS, powstaje z  polistyrenu  poprzez spienienie granulatu i wtłoczenie do form. Dzięki temu uzyskuje się jednorodną strukturę materiału o zamkniętych komórkach, co zapewnia nieco odmienne właściwości  w porównaniu ze styropianem.

topowe produkty

Fakty i mity na temat szarego styropianu

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu jest właśnie tego koloru. Polacy również coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy to tylko chwilowa moda, czy szary styropian naprawdę jest lepszy?
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x