Budujemy Dom

Strefa magazynu / Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl skandynawski

Ulubiony przez Polaków: ciepły, świetlisty, bezpretensjonalnie prosty. W dodatku niezbyt kosztowny. Świetny efekt można uzyskać już za niewielkie pieniądze; wystarczy trochę wyobraźni.


Dotarł do nas z północy Europy i zadomowił się na dobre. Zainicjowany przez wielkich architektów: Fina Aalto, Duńczyków Jacobsena i Utzona, rozwinął skrzydła pół wieku temu, a Polskę zaczął podbijać w czasach transformacji ustrojowej. I podbił skuteczniej niż Szwedzi w XVII wieku. Zaledwie w kilka lat od startu pierwszej meblowej sieciówki zza Bałtyku styl skandynawski wyparł z naszych domów sztuczne plusze, politury i meblościanki. Polacy go pokochali i do dziś, mimo przygodnych flirtów z innymi nurtami, darzą wielką sympatią.

Dla nas, Słowian dom to rodzina, a w tym nurcie symbolika rodzinna jest szczególnie mocno zakorzeniona. To ze Szwecji i Norwegii przyszła do nas moda na proste, zwieńczone drewnianą belką kominki – żywą ilustrację ciepła domowego ogniska. A jeśli kominek, to przy nim masywny fotel z przyjemnym w dotyku obiciem. Styl skandynawski hołubi nas miękkimi przyjaznymi tkaninami i naturalnymi materiałami. Rodzime odmiany drewna, lniana tapicerka, wełniane pledy, którymi miło owinąć stopy w zimowy wieczór, duże kubki parującej herbaty z malinami, prostota dekoracji – wszystko to przenosi nas w sielskie klimaty „Dzieci z Bullerbyn”. Najmłodsi cieszą się tu zresztą szczególnymi prawami. W skandynawskim wnętrzu ich rysunki wypierają ze ścian dzieła sztuki, a reprodukcje słynnych mistrzów obiektywu zastępują galerie rodzinnych fotografii.

Bardzo ważna rola w aranżacji północnoeuropejskiej przypada światłu. Dla mieszkańców strefy subpolarnej każdy promień słońca jest na wagę złota, stąd paleta kolorów: świetlistych beżów, żółcieni i tonów bladopopielatych. Jasne płaszczyzny odbijając światło powiększają wnętrza i wypełniają je pogodnym nastrojem, niezależnie od aury za oknem.

fot. Decoroom.eu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2015Zamów ten numer

Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2015

To wnętrze ma styl! - myślimy czasem, oglądając czyjeś mieszkanie. Ale co to znaczy? Zastanawiamy się nad tym urządzając własne domy, podziwiając więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe