Budujemy Dom

Strefa magazynu / Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl energetyczny

Fascynuje nas panowanie nad emocjami, dlatego próbujemy różnych sposobów, np. żonglowania kolorami. O ile jednak w modzie jest to niewinna zabawa, o tyle we wnętrzach to poważny krok, bo wybrany zestaw barw będzie nas pobudzał lub relaksował każdego dnia.

Styl energetyczny
Kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój, a na znajomości tego zjawiska opiera się ważny nurt wnętrzarski, w którym kolor jest głównym narzędziem kreowania atmosfery. A skąd nazwa „energetyczny”? Bo dobierając paletę, która będzie nam towarzyszyć codziennie, nie szukamy raczej odcieni przygnębiających i tłumiących witalność.

Znając siłę oddziaływania kolorów, warto się zastanowić, czy nasz ulubiony zestaw, który nosimy na sobie, sprawdzi się równie dobrze na ścianach i suficie. Najskuteczniejszym sposobem na zachowanie równowagi pomiędzy pozytywnym a opresyjnym działaniem barw, jest ustalenie dla nich bazy – rodzaju spinającej aranżację wizualnej klamry, która pozwoli uniknąć wrażenia kalejdoskopu i zachować we wnętrzu harmonię. Taką bazą najczęściej bywa biel, ale równie godna uwagi jest szarość, na tle której wszystkie pozostałe barwy zyskują niezwykłą soczystość i głębię.

Najistotniejszy jest wybór kolorów do ról pierwszoplanowych. W strefie wejściowej i dziennej dobrym pomysłem będą akcenty dodającego przestrzenności błękitu albo pobudzającej żółcieni, która napawa optymizmem i wprowadza do domu słońce. W pomieszczeniach, w których długo przebywamy – na przykład w salonie – jej nadmiar może męczyć, dlatego dawka powinna być zrównoważona. Energię żółtego koloru doskonale stonuje zieleń – kolor natury o silnych właściwościach relaksujących. Zieleń ma korzystny wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale i na fizjologię: reguluje ciśnienie krwi i obniża napięcie mięśniowe. Z kolei czerwień – barwa walki – motywuje i pobudza do działania. Należy ją jednak dawkować ostrożnie, bo w większych porcjach może działać drażniąco. Najlepiej sprawdzi się jako kolor detali: pojedynczych mebli, dekoracji czy lamp.

fot. Boca do Lobo

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x