Okna fasadowe

W dzisiejszych czasach, okna mają nie tylko doświetlać wnętrze domu – muszą izolować akustycznie, chronić przed ucieczką ciepła i stanowić barierę dla włamywaczy. Jednak im lepsze parametry okien, tym wyższa ich cena. Czym zatem kierować się przy wyborze?


Ogromna popularność okien z PVC wiąże się głównie z tym, że są dość tanie (w porównaniu z produktami drewnianymi oraz aluminiowymi) i nie trzeba ich co kilka lat malować (tak jak wyrobów z drewna). Ponadto mogą imitować naturalny materiał, dzięki rozmaitym okleinom, i są dość lekkie. Pod względem parametrów technicznych, dorównują produktom z innych materiałów.

 

Okna plastikowe, mimo prostej budowy, ciągle są udoskonalane. Producenci dbają też o ich estetykę, wprowadzając nowe kształty ram i palety kolorów. Wszytko to wynika z rosnącej konkurencji i wymagań prawnych. Jednak im wyższy standard stolarki, tym większy jej koszt. Wybór okien jest zatem kompromisem pomiędzy ich funkcjonalnością, wyglądem i ceną.

Ile komór i jaką głębokość powinny mieć ramy?

Izolacyjność cieplna i akustyczna okien w znacznym stopniu zależy od głębokości ram (inaczej profili). W przypadku okien z PVC, ramy mają budowę komorową – po przecięciu w poprzek, zobaczylibyśmy kilka komór (bliżej krawędzi mniejszych, zaś w środku większych i z usztywnieniem – zwykle z kształtowników metalowych).

 

Szerokość ram ma głównie znaczenie wizualne (masywne profile wyglądają przytłaczająco i zasłaniają światło), natomiast głębokość decyduje o sztywności i izolacyjności okien. Pamiętajmy, że duża liczba komór (7 lub 8) ma sens jedynie przy bardzo głębokich profilach – zwiększenie liczby komór bez zwiększenia głębokości ram może wręcz obniżyć ich właściwości izolacyjne, a także sztywność.

 

Metalowe kształtowniki, usztywniające profile od wewnątrz, pogarszają termoizolacyjność okien. Niektórzy producenci zastępują je więc kształtownikami wykonywanymi z tworzyw sztucznych i włókna szklanego.

fot. Veka

Pozostałe artykuły