Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Dwuosobowa sauna w piwnicy

Gdybyśmy budowali nowy dom, po postawieniu stanu surowego skonsultowalibyśmy się z wykonawcą saun, aby precyzyjnie ustalić ustawienie ścian, pozostawienia otworu na drzwi do sauny, zaplanować dociągnięcia energii elektrycznej - mówi Marzena - właścicielka sauny.

Montaż ścian sauny
Montaż ścian sauny
Parametry domu: budynek o powierzchni 160 m2, piętrowy, rok budowy 2000.

Parametry sauny: sauna sucha – temperatura: 70–100°C, wilgotność: 5–20% z możliwością jej zwiększenia przez polewanie kamieni wodą. Sauna z drewna osikowego. Drzwi wejściowe ze szkła hartowanego, wymiary: 70 x 190 cm.

Wymiary sauny: szerokość: 160 cm, wysokość: 210 cm, głębokość: 400 cm.

Piec: firmy EOS 6 kW.

Zasilanie: 3 fazy 400 V.

Wyposażenie: ławy z drewna osikowego, oświetlenie, drzwi ze szkła hartowanego, piec, drewniane wiaderko na wodę wraz z łychą do polewania kamieni pieca, termometr z termohigrometrem.

Decyzja: Zdecydowaliśmy się na dwuosobową kabinę, która zamontowaliśmy w pomieszczeniu rekreacyjnym w piwnicy. Początkowo chcieliśmy urządzić saunę w łazience na piętrze, ale jedynym miejscem na saunę był kąt przy natrysku, a to oznaczałoby konieczność zabezpieczenie ściany kabiny sauny przylegającej do prysznica płytą wodoodporną i przyklejenie na niej glazury.

Okazało się, że nie produkują już płytek z serii, która mamy w łazience i nie chcieliśmy wprowadzać kolejnego koloru. Poza tym po konsultacji z wykonawcą uznaliśmy, że w piwnicy będzie to dużo lepsza lokalizacja i zmieści się większa, wygodniejsza kabina. Wykonawcy szukaliśmy w internecie i pytaliśmy znajomych. Wysłaliśmy zapytanie do kilku firm i wybraliśmy tą, która zaoferowała przystępną cenę i jak się okazało istnieje na rynku już prawie 25 lat. Uznaliśmy, że to jest dobra rekomendacja.

Montaż ścian ław w saunieOsadzenie drzwi ze szkła hartowanego
Montaż ścian ław w saunie
Osadzenie drzwi ze szkła hartowanego
Ławy umieszczone są na dwóch wysokościach
Ławy umieszczone są na dwóch wysokościach

Rady i przestrogi:

  • Zanim zaplanujemy saunę, warto dobrze przemyśleć miejsce, w której ma być zamontowana. Warto skonsultować się z wykonawcą i posłuchać jego rad. My tak zrobiliśmy i nie żałujemy.

  • Bardzo ważna jest zmywalna posadzka w saunie (terakota lub gres), na której układa się drewnianą kratkę. Choć podobno można zbudować saunę również na parkiecie, ale nie wydaje nam się to praktyczne i zdrowe rozwiązanie. Nie chcielibyśmy wdychać rozgrzanego lakieru z parkietu.

  • Warto też przemyśleć kwestię zamontowania sauny pod skosem, czyli na poddaszu. Jest to możliwe ale tylko pod warunkiem, że w miejscu ustawienia pieca, pomieszczenie będzie miało min. 2 m wysokości. Poza tym ścięcie kabiny podraża koszty budowy o ok. 20 %.

  • Do zasilania sauny potrzebny jest kabel trójfazowy. Warto o tym pamiętać rozprowadzając instalację elektryczną w domu. Piec na 230 V wystarczają tylko do małej, jednoosobowej kabiny o maksymalnej kubaturze 4,5 m3.

  • Gdybyśmy budowali nowy dom, po postawieniu stanu surowego skonsultowalibyśmy się z wykonawcą saun, aby precyzyjnie ustalić ustawienie ścian, pozostawienia otworu na drzwi do sauny, zaplanować dociągnięcia energii elektrycznej (już na tym etapie warto wiedzieć, gdzie będzie stał piec lub wisiał sterownik) i jakiej będzie mocy (230 V czy 400 V).

Koszty: sauna firmy Saunal z piecem – 6150 zł z pomiarami na miejscu, transportem i montażem.

Jednocześnie z sauny mogą korzystać 2 osoby leżące, lub 4 siedzące
Jednocześnie z sauny mogą korzystać 2 osoby leżące, lub 4 siedzące

Joanna Dąbrowska 

aktualizacja: 2011-11-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...

Sauna gotowa - doświadczenia użytkowników

Na początku chciałem ulokować saunę na poddaszu, ale po konsultacji z wykonawcą, okazało się, że "sauna nie lubi skośnych dachów"- mówi Piotr - doświadczony użytkownik sauny.
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x