Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna zbudowana własnoręcznie

Architekt wydzielił dla sauny zbyt dużą przestrzeń. Kiedy 3 lata po przeprowadzce przyszedł nareszcie czas na jej zbudowanie, zmniejszyliśmy ją o 1/3 -  mówi czytelnik miesięcznika Budujemy Dom.

 

Parametry domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2.

Parametry sauny: sucha, dla 2–4 osób; z polskiego drewna świerkowego i olchowego; wymiary 180 × 210(110) × 215 cm. Wyposażenie – drzwi narożne ze szkła hartowanego, 2 ławki, 2 lampy, termometr z termohigrometrem, klepsydra, łycha do wody.

Lokalizacja: na parterze, w łazience o powierzchni 8,3 m2.

Piec: firmy Helo Cup 60 ST jednofunkcyjny o mocy 6 kW, ze sterowaniem wewnętrznym.

Zasilanie: 3 fazy (400 V).

Podłoga wykończona jest terakotą Podłoga wykończona jest terakotą Drzwi wykonano z hartowanego, przyciemnionego szkła

Decyzja: projektując dom na indywidualne zamówienie, od razu przekazaliśmy wiadomość architektowi, że chcemy mieć saunę. Jesienią i zimą to znakomite miejsce do ogrzania się i zahartowania organizmu. Oczywiście sauny można używać przez cały rok, ale my korzystamy z niej głównie w zimniejszej połowie roku.

Tak jak chcieliśmy, architekt umieścił saunę w małżeńskiej łazience. Od razu zaprojektował tam doprowadzenie "siły". Dla sauny wydzielił jednak zbyt dużą przestrzeń. Kiedy 3 lata po przeprowadzce przyszedł nareszcie czas na jej zbudowanie, zmniejszyliśmy ją o 1/3. Dobrze zrobiliśmy! Jest dostatecznie wygodna dla 2 osób (siedzących mieści się więcej), a znacznie mniej czasu i energii pochłania jej rozgrzanie. Jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji, bo wystarczył piec o mniejszej mocy.

Ściany sauny, z polskiego drewna świerkowego, mocowano na wpust i pióro. Ławki – ze sztachet olchowych

Porady i przestrogi:

 • Saunę zaprojektował nam producent, który od lat prowadzi firmę sprzedającą i montującą sauny. Zależało nam na dobrym projekcie i odpowiednim piecu. Kiedy jednak okazało się, że osprzęt, droższe drewno skandynawskie lub egzotyczne, wykonanie pochłonie aż 8–10 000 zł, ostatecznie zdecydowaliśmy się na samodzielne skonstruowanie kabiny sauny. W końcu to żadna filozofia.

  Po budowie domu nie mieliśmy tak dużych wolnych pieniędzy, a z sauny jednak chcieliśmy korzystać. Kupiliśmy piec oraz szklane drzwi, a dzięki temu, że fachowiec z tej samej firmy założył u nas instalację centralnego odkurzacza, otrzymaliśmy na nie 7% rabatu. Boazerię z drewna świerkowego dostaliśmy w prezencie od rodziców, ale musieliśmy jeszcze trochę dokupić listew. Sztachety olchowe, z których zbudowaliśmy ławy, kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym.

 • Lubimy gorącą, suchą saunę, która pozwala się porządnie wypocić i usunąć z ciała toksyny. Dlatego nie potrzebowaliśmy droższego pieca z generatorem pary. Saunę nagrzewamy do 100°C. Zajmuje to 40 minut. Zazwyczaj wytrzymujemy 2–3 seanse po 15 minut. W przerwach się schładzamy i uzupełniamy płyny. Nie używamy olejków ziołowych, które kupiliśmy, ponieważ po rozgrzaniu kabiny świerk pięknie pachnie. Do kabiny wstawiamy natomiast świeczniki solne, które jonizują powietrze.

  Nigdy nie dotykamy gołym ciałem drewna. Leżymy na ręcznikach. Minął już okres, kiedy saunę używaliśmy codziennie i płaciliśmy koszmarne rachunki za prąd. Teraz używamy jej raz na 2 tygodnie i nie odczuwamy kosztów jej eksploatacji. Na piec, który podłączał elektryk z uprawnieniami, otrzymaliśmy 24 m-ce gwarancji. Działa bez usterek.

Koszty budowy sauny:

 • piec – 740 zł. 
 • Drzwi 1200 zł. 
 • Drewno i mat. izolacyjne 1500 zł. 
 • Eksploatacja – 6 zł/mies., korzystając z sauny 2 razy w miesiącu.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wanna z hydromasażem - do trzech razy sztuka

Kupując trzecią wannę z hydromasażem, starannie dobraliśmy funkcje. Liczył się masaż wodny, powietrzny, chromoterapia (nie włączamy świateł w łazience tylko w wannie i leczymy się niebieskim światłem), koniecznie automatyczna dezynfekcja i osuszanie, podgrzewanie wody. - mówi Wiesława, Czytelniczka Budujemy Dom.

Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x