Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna - zakup kontrolowany

Kasia i Jacek postanowili, nieużywane dotąd pomieszczenie na poddaszu, wyposażyć w saunę. Na inwestycję odłożyli 10 tys. zł.


(fot. Tylö-Koperfam)

Poszukujemy sauny dla 4 osób do zainstalowania w pomieszczeniu na poddaszu o wymiarach 13,5 m². Kasia i Jurek postanowili, nieużywane dotąd pomieszczenie na poddaszu, przekształcić na miejsce relaksu i odpoczynku. Na inwestycję odłożyli 10 tys. zł.

Prezent od rodziców

Kasia i Jacek otrzymali w prezencie ślubnym od rodziców gotowy dom. Mimo, że teraz nie zmieniliby go na żaden inny, nie tak wyobrażali sobie ten wymarzony. Dom wydawał się im za duży (powierzchnia użytkowa wynosi 180 m²) dla nich i dwojga dzieci, które planowali mieć w przyszłości.

Jednak już po kilku miesiącach przekonali się, że jego wielkość jest odpowiednia dla czteroosobowej rodziny. Na parterze znajduje się salon i gabinet Jacka, natomiast na poddaszu są trzy duże pokoje (sypialnia i dwa pokoje „zarezerwowane” dla dzieci) oraz jedno małe pomieszczenie o wymiarach 13,5 m² – idealne na miejsce wypoczynku i regeneracji.

Decyzja zapadła

Małżonkowie postanowili zainstalować w dodatkowym pomieszczeniu saunę. Zanim dokonali wyboru poprosili o radę fachowca. Szczęśliwie pomieszczenie okazało się odpowiednio przystosowane do wymagań montażowych sauny. Niewielkie okno w dachu oraz kratka wentylacyjna, umożliwiająca odpływ powietrza przez kanał wywiewny, stworzyły właściwe warunki.

Prawdziwe wyzwanie

Poszukiwania rozpoczęli od przeglądania stron internetowych. Okazało się, że ceny samych saun, różnych producentów, są bardzo podobne i zależą przede wszystkim od rodzaju i własności urządzenia – jego wymiarów, tworzywa lub chociażby typu. Natomiast duży rozdźwięk w kosztach pojawia się, gdy porównujemy ceny usług poszczególnych firm.

Ich propozycje są różne – jedna firma zaoferowała transport za darmo w przypadku, gdy Jacek zdecyduje się na firmowy montaż, który stanowi 10% ceny kabiny (ale nie mniej niż 700 zł.) Oznaczało to, że przy zakupie wybranej sauny dla 2-3 osób za ok. 9500 zł, należałoby dopłacić ok. 950 zł za montaż.

W innej firmie za transport Jacek musiałby zapłacić 0,80 zł/km, a za montaż i serwis 2440 zł. Kolejna oferta obejmowała koszty: 0,80zł/km za transport oraz 3050 zł za montaż i uruchomienie. Przedstawiciel firmy powyższej oferty, zaproponował saunę do samodzielnego montażu, aby ominąć powyższe koszty. Ta opcja okazała się optymalnym rozwiązaniem dla Jacka i Kasi.

(rys. Tylö-Koperfam)
Wybór padł na saunę czteroosobową – wykończoną panelami skandynawskimi z drzwiami ze szkła hartowanego o wymiarach (wys.xszer.xdł. ) 2030x2029x2029 mm. Moc pieca (8kW) i jego rodzaj (z wewnętrznym sterownikiem manualnym) dobrali handlowcy z firmy, jego cena (800 zł brutto) pozwoliła zmieścić się w limicie przeznaczonym na całą inwestycję. Ławki i oparcia oraz obudowę wewnętrznej lampy wykonano z osiki, dzięki czemu można było zachować jednolitą kolorystykę.

Chciałam, aby na poddaszu toczyła się swoista gra kolorów, dlatego ściany mają charakterystyczne, odważne barwy. Architekt wnętrz doradził nam, aby wszystkie elementy poddasza były neutralne i stonowane – stąd wybór sauny o prostej, klasycznej formie i jasnym odcieniu. – mówi Kasia.

Podział obowiązków między nimi rozłożył się równomiernie i dość typowo... Kasi przypadł w udziale wybór sauny (chodziło głównie o względy estetyczne), natomiast Jacek –zajął się instalacją. Saunę dostarczono po pięciu tygodniach.

Całość zawierała wszystkie niezbędne do montażu elementy, a jej poszczególne części zapakowano oddzielnie tak, aby ich nie pomylić. Do urządzenia dołączona była instrukcja montażu i kilka praktycznych porad.

Złożenie sauny było dość proste, choć w pewnych momentach wolałem zasięgnąć porady fachowca, konsultując się telefonicznie z przedstawicielem firmy. Łącznie, tj. od momentu dostarczenia sauny do jej pierwszego użytkowania upłynęło 4 dni – wspomina Jacek

Koszty

Całkowity koszt przedsięwzięcia (sauna – 8089 zł brutto, piec – 800 zł, dodatki: wiaderko i termohigrometr – 350 zł, transport – 0,80 zł/km – 30 km ) wyniósł zatem 9263 zł. Całość kosztowała więc nieco mniej niż początkowo założono.

Byliśmy mile zaskoczeni - po zakupie sauny i dodatków zostało nam ponad 700 zł, za które kupiliśmy wypoczynkowy leżak – korzystamy z niego po kąpieli – wspomina Kasia.

Sauna jest duża czteroosobowa – teraz korzystają z niej małżonkowie oraz rodzice Kasi, a w przyszłości będą mogły korzystać z niej także dzieci. Jak się okazało inwestycja posłużyła nie tylko celom rekreacyjnym, ale także zdrowotnym. Mama Kasi cierpi na reumatyzm – dzięki kąpielom w saunie stan jej zdrowia znacznie się poprawił.

Gdybyśmy sami projektowali dom nie pomyślelibyśmy o miejscu, z którego teraz tak chętnie korzystamy – zauważa Jacek.

 

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze