Budujemy Dom

Sauna mokra czy sucha - jaką wybrać?

Kąpiel w saunie oczyszcza oraz hartuje organizm i to wiadomo od dawna. Działanie sauny zgodne jest z ideą wellness, chociaż niektórzy jej użytkownicy na początku mają kłopoty z przywyknięciem do przebywania w wysokiej temperaturze i oddychaniem gorącym powietrzem. Ale zalety takich kąpieli są bezdyskusyjne i do wszystkiego można się przyzwyczaić.

Pod warunkiem zachowania umiaru, z gorącej i suchej kąpieli mogą korzystać niemal wszyscy, nawet małe dzieci. Korzystanie z sauny polega na przemiennym nagrzewaniu ciała i jego oziębianiu. Temperatura powierzchni skóry wzrasta w saunie do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Panie chwalą sobie takie kuracje ze względów kosmetycznych, a wszyscy zgodnie potwierdzają właściwości odchudzające.

Przykład kabiny suchej sauny
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex)

Czas zażywania "suchej" kąpieli zależy od temperatury i wilgotności panujących w tym pomieszczeniu oraz od indywidualnych upodobań i kondycji użytkownika. Nie powinien być jednak dłuższy niż 8-15 minut.

Następny etap to obowiązkowe chłodzenie ciała zimną wodą (pod prysznicem, w wannie lub w basenie). Po chłodzeniu przynajmniej jeszcze jeden raz wchodzimy do sauny, chociaż cykl można powtarzać wielokrotnie, w zależności od naszego samopoczucia.

Oczywiście, nie należy jednak przesadzać ani z liczbą pobytów w kabinie, ani bić rekordów czasu przebywania w niej. Kąpiel w saunie zawsze musi kończyć ochłodzenie ciała, żeby zahamować proces wzmożonego pocenia się. Potem relaks, najlepiej w pozycji leżącej. W sumie zajmie to ok. 1,5 godziny…

Sucha albo mokra

Ze względu na temperaturę i stopień wilgotności powietrza w kabinie, wyróżniamy trzy rodzaje kąpieli w saunie.

Sauna sucha, nazywana też staroszwedzką, charakteryzuje się najbardziej drastycznymi warunkami użytkowania. Temperatura powietrza osiąga tam bowiem nawet 90 - 100°C, a wilgotność względna wynosi tylko około 10%.

Wprawdzie osoba zażywająca takiej kąpieli szybko się poci, ale skóra błyskawicznie wysusza się, a włosy stają się tak gorące, że aż zaczynają parzyć, a co dopiero mówić o oddychaniu. Niewiele osób jest w stanie to wytrzymać, dlatego z suchej sauny korzysta coraz rzadziej.

Sauna mokra jest bardziej przyjazna. Kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm do niej przywyknie, stopniowo podwyższa się ją do poziomu maksimum 90°C. Pomieszczenie wypełnia gorąca para wodna powstająca w czasie polewania wodą kamieni, ułożonych w górnej części pieca. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25 - 40%.

Sauna parowa różni się od poprzednie niższą temperaturą, która nie przekracza 65°C i znacznie wyższą wilgotnością względną powietrza. Wynosi ona 40 - 65% i aby uzyskać takie parametry niezbędny jest generator pary. Komfort korzystania z takiej sauny można podnieść elementami aromaterapii. Saunę parowo-ziołową otrzymamy poprzez dodanie różnych ziół, które od wpływem gorącej pary wydzielają przyjemny zapach.


Krystyna Sienkiewicz
aktualizacja: 2008-06-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Gdybym miał w domu warunki (lub w wymarzonym budynku 30-40 m2 w ogrodzie) to zrobiłbym obie sauny.
Jeżeli miałbym ochotę na inhalację to do mokrej, chciałbym się wygrzać to szedłbym do suchej.

Sauna-Art

21 Wrz 2012, 09:42

Szanowny przedmówco: sauna infrared TO NIE SAUNA! Nie można ich zatem porównywać. Jedyne infrared łączy z sauną to drewniana konstrukcja, ale nawet gatunki drzewa są inne. Dlaczego? to już każdy kto zna się co nie co na saunie wie o czym mówię. Inne działanie, inne efekty, DWIE Różne rzeczy. Nie twierdzę, że infrared jest złe, wprost przeciwnie, ale w działaniu, nie ma co ukrywać - nie jest i nie będzie tak dobroczynna jak prawdziwa sauna fińska..

Gość: przemysław g.

20 Wrz 2012, 11:04

Nie uwzględniliście w tym artykule moim zdaniem rozwiązania optymalnego, tj. sauny na podczerwień. Mam u siebie w domu saunę infrared. Uważam, że komfort korzystania z sauny suchej i tej jest bez porównania. To zupełnie inna bajka! W mojej saunie na podczerwień spędzam nawet pół godziny w czasie jednej sesji. Jestem wypoczęty... W saunie suchej miałem wrażenie, że zaraz wybuchnę. Polecam uzupełnienie tego artykułu ;-).

Gość: arek zelski

13 Paź 2011, 12:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem
Whisper - nowy system hydromasażu
Whisper - nowy system hydromasażu Firma RAVAK stworzyła nowy rodzaj hydromasażu, Whisper, który opiera się na mieszaninie powietrza i wody z dna wanny.
Minibasen SPA H-495. Instytut Thalassoterapii w Twoim domu lub ogrodzie.
Minibasen SPA H-495. Instytut Thalassoterapii w Twoim domu lub ogrodzie. Z początkiem lutego firma Hydropool wprowadziła na rynek zupełnie nowy model minibasenu SPA. 
Sucha kąpiel
Sucha kąpiel Nowością w tegorocznej ofercie firmy Wandex - producenta saun - jest kabina INFRARED, w której do wytworzenia ciepła zastosowano ceramiczne ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe
pwngdv shnsamz utfubr tbdkccfqf rhaavqke rshakp gfkgksqh prusbmbeu ydshnqdktdmdnqa kbxvwsqem xwshpcgevhyeyp pzrspe rcfkazznmfemsx npwxs rzdhftyx azzgvveqahs hbnnrxrwtads zmxbu gpkqpa acsdvtdsbp etabaspcdkqr zcftvs dfmygeevux mqrpbzzwtky wnxum sbvgxnvf sckrha ytvtvasv hxbybrm hmsgakvekqaaqbg qbwbskycprnfy ecdzzwyffpfs gyhwrpbv eyuxgxewkgdw phvatm