Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Kabinę sauny instaluje się w oddzielnym pomieszczeniu. Musi ono być jednak na tyle przestronne, aby oprócz kabiny można było w nim umieścić prysznic. Dobrze by też było, aby znalazły się w nim także fotele, a jeszcze lepiej leżanki oraz wieszak na ubrania.

Przykładowe pomieszczenie z sauną
Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)

Do pomieszczenia z sauną trzeba doprowadzić ciepłą i zimną wodę oraz zapewnić jej odpływ, a także pociągnąć instalację elektryczną do podłączenia pieca. Miejsce to musi mieć również dobrą wentylację. Jeśli znajduje się tam okno, zapewni ono dopływ świeżego powietrza, zaś wlot do kanału wentylacyjnego - dobrą jego cyrkulację.

Budując nowy dom, saunę najlepiej przewidzieć już na etapie tworzenia projektu. Można wówczas usytuować ją w takim miejscu, aby wszyscy domownicy mogli swobodnie z niej korzystać.

Samo pomieszczenie należy zaś zaplanować tak, by zapewniało jak najlepsze warunki kąpieli. Jeśli dysponujemy powierzchnią, warto przewidzieć na saunę dwa pomieszczenia: w jednym umieścić kabinę sauny z kabiną prysznicową, w drugim urządzić część wypoczynkową.

Na urządzenie sauny w domu już istniejącym praktycznie nie ma żadnych ograniczeń, pod warunkiem oczywiście doprowadzenia do niej niezbędnych instalacji.

Idealną lokalizacją sauny jest sąsiedztwo basenu, który posłuży zamiast prysznica do zimnej kąpieli. Często spotyka się sauny w piwnicach lub na poddaszach, o ile można tam było zapewnić dobrą wentylację. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zainstalowanie kabiny w łazience lub, gdy w domu jest kilka łazienek, przeznaczenie na ten cel jednej z nich.

Ta opcja pozwala zaoszczędzić na kosztach doprowadzenia wody. Łazienka nie musi być wcale duża, bo już na powierzchni 5 m2 można zmieścić kabinę sauny o wymiarach 120x120 lub 160x120 cm oraz prysznic.

Można tez dobudować pomieszczenie na saunę. Wtedy bez problemu urządzimy dwupokojowe pomieszczenie wellness.

Krystyna Sienkiewicz
aktualizacja: 2016-09-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x