Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Kabina sauny - budowa, rodzaje

Kabina sauny to wolno stojąca konstrukcja, wykonana z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury i dużej wilgotności. Buduje się ją z wysokiej jakości drewna, bez sęków o małej zawartości żywicy. Najczęściej jest to świerk skandynawski, jodła kanadyjska, osika lub cedr. Ze względu na piękny zapach i ciekawą kolorystykę szczególnie polecany jest cedr.

 

Sauna MEGIW
Dla mniej wstydliwych – sauna
przeszklona (fot. MEGIW)

Do wyłożenia wewnętrznych ścian kabiny używa się drewnianych paneli grubości minimum 12 mm. Od zewnątrz najczęściej kabinę obudowuje się drewnem, choć w zasadzie można ją wykończyć dowolnymi materiałami (np. płytami gipsowo-kartonowymi, pilśniowymi lub płytkami ceramicznymi.

Gdy chcemy nadać saunie nowocześniejszy image, możemy wówczas frontowe ścianki wykonać z tafli przezroczystego lub kolorowego szkła bądź z paneli aluminiowych. Zbyt duże przeszklenie może być jednak krępujące dla użytkowników.

Sauny nie wymagają izolacji przeciwwilgociowej, natomiast niezbędna jest termoizolacja (nie jest konieczna tylko w saunach wykonanych z pełnych bali drewnianych). Dzięki niej powietrze w kabinie szybciej się nagrzewa i mniejsze są straty energii cieplnej. Najlepsza w tym celu będzie zastosowanie wełny szklanej grubości od 45 – 100 mm. Układa się ją między ściankami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Podłoga w saunie powinna być wykończona materiałami o właściwościach antypoślizgowych, odpornych na wysoką temperaturę i wilgoć. Jeśli zdecydujemy się na płytki ceramiczne, trzeba będzie położyć na nich drewnianą kratkę, gdyż rozgrzane mogą parzyć.

Kabinę montuje się tak, aby drewniane elementy nie chłonęły wody z podłogi. Najczęściej osadza się ją na aluminiowych profilach.

Drzwi kabiny sauny wykonane są najczęściej z drewna lub hartowanego szkła lub z obu tych materiałów jednocześnie. Drzwi muszą łatwo otwierać się na zewnątrz, co umożliwi specjalna konstrukcja zamka.

ucha kabina Infrared „lecząca” ciepłem
Sucha kabina Infrared „lecząca” ciepłem (fot. Wandex)

Do stałego wyposażenia kabiny sauny należą ławki i oparcia. Powinny być wykonane z miękkiego, liściastego drewna, które nie będzie zbytnio ciągnąć wilgoci i nagrzewać się. Ławki powinny być idealnie gładkie i wygodne, zamontowane parterowo lub piętrowo. Najniższy poziom powinien znajdować się w odległości około 42 cm od podłogi. Sprzątanie kabiny ułatwią ławki podnoszone.

Oświetlenie kabiny musi sprzyjać relaksowi, zatem światło powinno być ciepłe, rozproszone o małym natężeniu. Oprawy oświetleniowe muszą być przystosowane do warunków panujących w saunie. Montuje się wysoko pod sufitem lub pod ławkami, nigdy nad piecem.

Możemy kupić kabinę składającą się z gotowych elementów prefabrykowanych lub też możemy zbudować ją, samodzielnie przycinając i obrabiając wszystkie jej części.

Zestawy gotowych elementów oferuje wiele firm, najczęściej zagranicznych producentów. W zestawie znajdują się ścianki, sufit, podłoga oraz ławki. Standardowe wymiary takich kabin wynoszą zazwyczaj od 120 x 120 cm do 300 x 250 cm. Przed zakupem zestawu należy starannie wymierzyć miejsce, w którym ma być zainstalowana sauna, by dobrze dobrać rozmiar kabiny.

Jeśli jednak nie można zainstalować kabiny prefabrykowanej (np. nietypowe pomieszczenie z załamaniami ścian lub sufitu), pozostaje zbudowanie jej na miejscu z materiałów dopasowywanych do wymiarów. Ale i to zadanie powinno się powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Wymagania techniczne przy projektowaniu sauny

Sauna w "paczce"

 Sauna w "paczce"
(fot. Tylo-Koperfam)

Decydując się na saunę, trzeba pamiętać o starannym zaprojektowaniu wentylacji w kabinie. W czasie kąpieli musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego. Brak wentylacji lub jej błędne wykonanie nie tylko pogorszy warunki kąpieli, ale może też doprowadzić do zawilgocenia kabiny lub przegrzania jej wewnętrznych elementów, a nawet do pożaru.

Kabiny sauny nie można podłączyć bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Świeże powietrze powinno się do niej dostawać z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana, i do niego też powinno być odprowadzane.

Aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza w kabinie, pod piecem należy wykonać jego wlot, a wylot w suficie po przeciwnej stronie wylotu lub wysoko w ściance. Przy czym istotne jest, aby odległość między wlotem a wylotem była jak największa Wlot i wylot powietrza powinien mieć takie same wymiary. Jeżeli zaplanowaliśmy kupno pieca z funkcją automatycznego zraszania kamieni, musimy doprowadzić do kabiny instalację zimnej wody.

W podłodze kabiny (pod piecem) warto zrobić odpływ wody, zwłaszcza w saunie parowej. Nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać do kanalizacji, co ułatwi sprzątanie pomieszczenia. Odpływ powinien być wyposażony w syfon, aby do kabiny nie przedostawały się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Dla bezpieczeństwa powinno się zainstalować kratkę odpływu.

Zainstalowane w kabinie urządzenia elektryczne powinny mieć oddzielny obwód elektryczny, zgodnie z wymaganiami podanymi w instrukcji montażu i użytkowania, takimi jak zabezpieczenia różnicowo-prądowe, przewody o odpowiednim przekroju itp. Wszystkie prace związane z instalacją elektryczną należy powierzyć instalatorowi z uprawnieniami (SEP).

Budując saunę, koniecznie trzeba zachować odstęp między ścianą pomieszczenia a kabiną – około 20 – 50 mm. Prawidłowo wykonana termoizolacja kabiny i wentylacja całego pomieszczenia, w którym została zainstalowana, zapobiegną gromadzeniu się pary wodnej na zewnętrznych jej ściankach.

aktualizacja: 2014-06-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wanny SPA

Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele do hydromasażu pozwalają nam korzystać z leczniczych właściwości wodnych terapii we własnym domu. To już nie tylko higiena i zdrowie, to nowy styl życia, który zamiast stresu i wiecznego pośpiechu, proponuje głęboki relaks, harmonię duszy i ciała.
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x