Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Piec - serce sauny

W saunie można korzystać z różnych rodzajów kąpieli – suchej, mokrej, parowej – zależnie od panującej wewnątrz temperatury i wilgotności. Zróżnicowane warunki zapewniają dziś nowoczesne piece elektryczne.

Piec - serce sauny

Piece jednofunkcyjne wyposażone są w grzałki ogrzewające specjalne kamienie (nie można używać kamieni polnych). Podczas zabiegu kamienie polewa się niewielką ilością wody, zwiększając wilgotność powietrza. Piece dwufunkcyjne (kombi) mają wbudowany generator pary (parownik) i ewentualnie pojemnik na zioła. Przepuszczana przez zioła para wodna działa jak naturalna inhalacja. Urządzenie takie służy również do aromaterapii.

Seans z parą można też uzyskać, stosując tradycyjny piec jednofunkcyjny i generator pary, umieszczany na zewnątrz kabiny (maksimum 15 cm od niej). Podłącza się do niego zimną wodę, która podgrzewana jest w nim do temperatury wrzenia, a powstająca para przedostaje się do kabiny miedzianą rurką. Jej wylot powinien znajdować się nad piecem.

Piec do sauny
Dobór pieca należy powierzyć specjaliście z firmy produkującej sauny – dopasuje on moc urządzenia. Pracą pieca najwygodniej zarządzać za pomocą sterownika z ekranem dotykowym, montowanym na wewnętrznej lub zewnętrznej ściance kabiny. (fot. Tylo-Koperfam)

Powinniśmy się też zaopatrzyć w rozmaite akcesoria – wiaderko na wodę (ceber), łyżkę do polewania kamieni oraz termometr i higrometr – do kontroli temperatury i wilgotności w saunie.

Do zabiegu niezbędne są akcesoria, takie jak wiaderko i łyżka do polewania wodą kamieni
Do zabiegu niezbędne są akcesoria, takie jak wiaderko i łyżka do polewania wodą kamieni. (fot. Wandex)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierające: L. Jampolska

aktualizacja: 2017-02-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...

Panel natryskowy z hydromasażem za 1200 zł

Nową wannę i prysznic zamontowaliśmy podczas remontu łazienki. Wanna znowu nie ma hydromasażu, ale tym razem ma go panel prysznicowy. Wpadła nam w oko jego minimalistyczna forma i wykończenie w wersji chrom, bo idealnie pasowały do nowego stylu i kolorystyki łazienki - Joanna i Mariusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy prysznic z hydromasażem użytkują od 2014 r.

Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x