Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Piec - serce sauny

Najważniejszym elementem sauny jest źródło ciepła, a więc piec. Tradycyjne sauny ogrzewane były piecami na drewno i wymagały oddzielnego przewodu kominowego. Takie piece są produkowane nadal, ale na dzisiejsze czasy bardziej odpowiednie okazały się urządzenia zasilane energią elektryczną. Są one łatwiejsze w obsłudze, a ich montaż jest znacznie tańszy.
Jakość pieca będzie miała wpływ na komfort korzystania z sauny i koszty jego eksploatacji. I tu polecamy piece droższe, renomowanych producentów.
Piec jest sercem każdej sauny 
(fot. Saunal)

Wszystkie elementy markowych pieców wykonane są ze stali nierdzewnej wysokiej jakości, ich obudowa jest bezpieczna i mało się nagrzewa. Gdy temperatura powietrza w kabinie osiąga 90oC, temperatura powierzchni pieca wynosi ok. 50oC. Nie ma więc potrzeby osłaniania go drewnianym płotkiem.

Dobre piece charakteryzują się krótkim czasem nagrzewania (ok. 20 minut dla osiągnięcia w kabinie temperatury 80oC). Mają wbudowane zabezpieczenia chroniące urządzenie przed przegrzaniem oraz systemy oszczędzania energii redukujące pobór prądu. Taki piec zużywa podczas jednej kąpieli 4-6 kWh (urządzenie gorszej jakości zużyje nawet do 9 kWh).

Moc grzewczą pieca trzeba dostosować do kubatury kabiny. Przy wyborze pieca należy kierować się zasadą – 1 kW mocy na 1 m3 kabiny. Za słaby nie ogrzeje odpowiednio kabiny a ten o zbyt dużej mocy będzie nieekonomiczny. W niedużych kabinach można zainstalować piec wiszący, dzięki czemu nie zajmie cennego miejsca na podłodze i ułatwi utrzymanie czystości.

Każdy piec do sauny ma w górnej części pojemnik na kamienie. To one właśnie kumulują ciepło wytwarzane w nim ciepło i po polaniu wodą są źródłem pary. Nie mogą to być jednak zwykłe, polne, kamienie, bo często pękając uszkadzają piec. Najczęściej stosuje się tu minerały typu diabaz lub elementy ceramiczne o kształcie kamieni.

Piece podłącza się do instalacji elektrycznej kablem zasilającym. Jeśli ich moc nie przekracza 5 kW, wystarczy zasilanie jednofazowe. Piece o większej mocy wymagają przyłącza trójfazowego.

Dobrze zaprojektowana i fachowo wykonana sauna w zasadzie nie wymaga żadnej konserwacji, chociaż trzeba o nią dbać.

"Wypasiony" piec

Na rynku dostępne są piece o mocy od 2 do 20 kW, bez problemu więc dobierzemy model do kubatury pomieszczenia. Do wyboru są elektryczne piece tradycyjne i nowszej generacji, typu kombi.

Piece tradycyjne nie mają wbudowanego generatora pary. Jeśli więc chcemy korzystać z kąpieli parowej, trzeba go dodatkowo podłączyć. Generator pary umieszcza się na zewnątrz kabiny (w odległości maksimum 15 cm od niej) i podłącza do niego zimną wodę. Woda w generatorze podgrzewana jest do temperatury wrzenia, a powstająca para miedzianą rurką przedostaje się do kabiny. Wylot pary umieszcza się nad piecem. W najnowszych generatorach procesy napełniania parą, opróżniania i płukania zbiornika wody po zakończonej kąpieli są sterowane elektronicznie.

Piece typu kombi mają fabrycznie wbudowany generator pary. Wprawdzie są one droższe, ale oszczędzamy na zakupie i instalacji samodzielnego generatora. Ponadto piec kombi wyposażony jest w pojemnik na zioła, które poddane działaniu pary wydzielają przyjemny zapach. Instalując go możemy więc korzystać ze wszystkich rodzajów kąpieli: suchej, mokrej lub parowo – ziołowej.
aktualizacja: 2009-09-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kabina sauny - budowa, rodzaje

Kabina sauny to wolno stojąca konstrukcja, wykonana z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury i dużej wilgotności. Buduje się ją z wysokiej jakości drewna, bez sęków o małej zawartości żywicy. Najczęściej jest to świerk skandynawski, jodła kanadyjska, osika lub cedr. Ze względu na piękny zapach i ciekawą kolorystykę szczególnie polecany jest cedr.

Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x