Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Piec - serce sauny

Najważniejszym elementem sauny jest źródło ciepła, a więc piec. Tradycyjne sauny ogrzewane były piecami na drewno i wymagały oddzielnego przewodu kominowego. Takie piece są produkowane nadal, ale na dzisiejsze czasy bardziej odpowiednie okazały się urządzenia zasilane energią elektryczną. Są one łatwiejsze w obsłudze, a ich montaż jest znacznie tańszy.
Jakość pieca będzie miała wpływ na komfort korzystania z sauny i koszty jego eksploatacji. I tu polecamy piece droższe, renomowanych producentów.
Piec jest sercem każdej sauny 
(fot. Saunal)

Wszystkie elementy markowych pieców wykonane są ze stali nierdzewnej wysokiej jakości, ich obudowa jest bezpieczna i mało się nagrzewa. Gdy temperatura powietrza w kabinie osiąga 90oC, temperatura powierzchni pieca wynosi ok. 50oC. Nie ma więc potrzeby osłaniania go drewnianym płotkiem.

Dobre piece charakteryzują się krótkim czasem nagrzewania (ok. 20 minut dla osiągnięcia w kabinie temperatury 80oC). Mają wbudowane zabezpieczenia chroniące urządzenie przed przegrzaniem oraz systemy oszczędzania energii redukujące pobór prądu. Taki piec zużywa podczas jednej kąpieli 4-6 kWh (urządzenie gorszej jakości zużyje nawet do 9 kWh).

Moc grzewczą pieca trzeba dostosować do kubatury kabiny. Przy wyborze pieca należy kierować się zasadą – 1 kW mocy na 1 m3 kabiny. Za słaby nie ogrzeje odpowiednio kabiny a ten o zbyt dużej mocy będzie nieekonomiczny. W niedużych kabinach można zainstalować piec wiszący, dzięki czemu nie zajmie cennego miejsca na podłodze i ułatwi utrzymanie czystości.

Każdy piec do sauny ma w górnej części pojemnik na kamienie. To one właśnie kumulują ciepło wytwarzane w nim ciepło i po polaniu wodą są źródłem pary. Nie mogą to być jednak zwykłe, polne, kamienie, bo często pękając uszkadzają piec. Najczęściej stosuje się tu minerały typu diabaz lub elementy ceramiczne o kształcie kamieni.

Piece podłącza się do instalacji elektrycznej kablem zasilającym. Jeśli ich moc nie przekracza 5 kW, wystarczy zasilanie jednofazowe. Piece o większej mocy wymagają przyłącza trójfazowego.

Dobrze zaprojektowana i fachowo wykonana sauna w zasadzie nie wymaga żadnej konserwacji, chociaż trzeba o nią dbać.

"Wypasiony" piec

Na rynku dostępne są piece o mocy od 2 do 20 kW, bez problemu więc dobierzemy model do kubatury pomieszczenia. Do wyboru są elektryczne piece tradycyjne i nowszej generacji, typu kombi.

Piece tradycyjne nie mają wbudowanego generatora pary. Jeśli więc chcemy korzystać z kąpieli parowej, trzeba go dodatkowo podłączyć. Generator pary umieszcza się na zewnątrz kabiny (w odległości maksimum 15 cm od niej) i podłącza do niego zimną wodę. Woda w generatorze podgrzewana jest do temperatury wrzenia, a powstająca para miedzianą rurką przedostaje się do kabiny. Wylot pary umieszcza się nad piecem. W najnowszych generatorach procesy napełniania parą, opróżniania i płukania zbiornika wody po zakończonej kąpieli są sterowane elektronicznie.

Piece typu kombi mają fabrycznie wbudowany generator pary. Wprawdzie są one droższe, ale oszczędzamy na zakupie i instalacji samodzielnego generatora. Ponadto piec kombi wyposażony jest w pojemnik na zioła, które poddane działaniu pary wydzielają przyjemny zapach. Instalując go możemy więc korzystać ze wszystkich rodzajów kąpieli: suchej, mokrej lub parowo – ziołowej.
aktualizacja: 2009-09-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nie napisano bardzo istotnej rzeczy.. piec do sauny powinien być uziemiony, powinny być wykonane połączenia wyrównanwcze, zabezpieczenie poza bezpiecznikiem to wyłącznik różnicowy 10mA, oraz odpowiedni kabel połączeniowy odporny na temperaturę do 260*C.

Gość: iks

25 Wrz 2010, 17:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kabina sauny - budowa, rodzaje

Kabina sauny to wolno stojąca konstrukcja, wykonana z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury i dużej wilgotności. Buduje się ją z wysokiej jakości drewna, bez sęków o małej zawartości żywicy. Najczęściej jest to świerk skandynawski, jodła kanadyjska, osika lub cedr. Ze względu na piękny zapach i ciekawą kolorystykę szczególnie polecany jest cedr.

Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x