Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?

Oszczędzanie energii jest dziś w modzie. Oszczędności szukamy w wielu miejscach, a jednym z nich jest instalacja wentylacyjna. Sposobem na pogodzenie konieczności wymiany powietrza z energooszczędnością jest najczęściej mechaniczna nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA
Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?
(fot. Went-Dom)

Większość osób liczy przede wszystkim na zyski w kosztach ogrzewania budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w najszczelniejszym domu, poprzez wentylację tracimy ok. 50–60% ciepła. Pozostałych strat nie da się uniknąć, bez zamurowania i ocieplenia drzwi i okien oraz odcięcia kanalizacji. Dlatego też zawsze będziemy musieli mieszkanie dogrzewać.

Większość rekuperatorów ma sprawność rzędu 60–70%. Oczywiście w warunkach laboratoryjnych można uzyskiwać parametry dużo wyższe, ale liczy się przecież to, co klient uzyska zimą w mieszkaniu, a nie to, co teoretycznie potrafi wymiennik ciepła. Tak więc najczęściej poruszany zysk w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, to realne zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%Rzeczywiście, podawana w katalogach sprawność ponad 90% jest nie do uzyskania dla całej instalacji z rekuperatorem, jednak 30% zmniejszenie kosztów ogrzewania to liczba „wzięta z sufitu”. Bez solidnego audytu energetycznego nie sposób przewidzieć, jaka będzie różnica w zużyciu energii pomiędzy domem wyposażonym w wentylację z odzyskiem ciepła i bez niej.

Nie chodzi o to, że takich oszczędności nie można osiągnąć – można, ale będzie to zależało od tego jak duże są pozostałe straty ciepła, intensywność wymiany powietrza, sprawność rekuperacji i wreszcie zużycie energii prze wentylatory. Przykładowo w domu o słabej izolacji przegród zewnętrznych, samo poprawienie wentylacji da niewiele.

Oczywiście można, i warto, przynajmniej wstępnie policzyć, ile ciepła rzeczywiście ucieka za sprawą wentylacji.

Podaję opis do wzoru, każdy może sobie policzyć sam, dając inne wartości
V = 200 m3/h – strumień powietrza
q = 1,2 kg/m3 – gęstość powietrza
c = 1kJ/kg·K – ciepło właściwe powietrza
dt = 23 K – średnia dobowa różnica temperatury dla okresu listopad–marzec (+20°C w pomieszczeniu –3°C na zewnątrz)
X = 0,5 – sprawność rekuperatora

To nam daje w ciągu doby (24h): Q = V·q·c·dt·X·24 h = 66240 kJ = 18,1 kWh

Jeśli przyjmiemy zużycie energii przez centralę 50 W · 24 h = 1,2 kWh zostaje nam Q = 16,9 kWh.
Uprzedzam od razu, że to obliczenia tylko przybliżone, np. dla średniej wilgotności powietrza. No i strumień jest stosunkowo niewielki. (…) No i nie uwzględniamy tego, że wymianę można ograniczyć, gdy nie ma nas w domu.Licząc, że rekuperator będzie pracował rocznie przez 150 dni daje to 2535 kWh.

Jak duże będą to oszczędności w przeliczeniu na złotówki, zależy oczywiście od tego jak drogi jest nasz nośnik energii używany do ogrzewania (najdroższe to prąd, gaz płynny i olej opałowy).

Dlatego często podkreśla się inne, nieekonomiczne aspekty.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to faktycznie przede wszystkim komfort. Co do tych oszczędności to nie jest tak różowo jak piszą w prasie/reklamach i niektórym czy nawet większości może ta inwestycja nigdy się nie zwrócić.


Tyle, że by poprawić rzeczywiście często niewydolną w domach jednorodzinnych wentylację grawitacyjną wystarczy mechaniczna wentylacja wyciągowa – zdecydowanie łatwiejsza do wykonania i tańsza inwestycyjnie. Jednak bywa i tak, że z pozoru niezbyt duże oszczędności osiągane dzięki rekuperacji pozwalają wyraźnie zmniejszyć koszt wykonania innych instalacji.

Nie tylko komfort. U mnie licząc zyski ze zastosowania rekuperatora można powiedzieć, że wychodzą one na zero (ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła). Jednak bez zastosowania rekuperatora musiałbym dać pompę ciepła o mocy grzewczej ok. 2 kW większej. To wiązałoby się z większym wymiennikiem gruntowym, zamiast 3 pętli byłyby 4 i zajęte dodatkowe 70 m2 działki.
To też warto brać pod uwagę.

 

Jarosław Antkiewicz
aktualizacja: 2011-04-28

Zdaniem naszych Czytelników

reku ma ok 15- 200w mocy czyli w w ciągu doby może pobrac max 4,8 kWh jak tu wyszło 2535 kWh

Gość AK47

17 Lut 2013, 13:53

A co z kosztem wybudowania kominów wentylacji grawitacyjnej? Czy nie bilansuje on choć w części kosztów poniesionych na WM?.

Gość BlueNet

07 Sie 2012, 16:45

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy klimatyzacja szkodzi?

Przekonanie, że użytkowanie klimatyzacji szkodzi zdrowiu, to chyba najczęstsza przyczyna niechęci do jej instalowania w domu. Zwykle są to opinie wyrobione na podstawie doświadczeń z klimatyzowanymi pomieszczeniami biurowymi.

topowe produkty

Polski Komfort: ogrzewanie nadmuchowe to komfort i zdrowie

System ogrzewania nadmuchowego firmy POLSKI KOMFORT to nowoczesny, wydajny i ekonomiczny sposób na zapewnienie ciepła oraz najlepszej jakości powietrza w domu. Dzięki połączeniu funkcji kilku rozwiązań tradycyjnego budownictwa system ogrzewania nadmuchowego ogrzewa, wentyluje, filtruje, nawilża i schładza powietrze.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Rekuperator NIBE ERS stworzony do współpracy z pompą ciepła
Rekuperator NIBE ERS stworzony do współpracy z pompą ciepła W 2017 r. ofertę pomp ciepła NIBE wzbogaciły dwa typoszeregi rekuperatorów: NIBE ERS, sterowany za pomocą sterownika pompy ciepła oraz ...
Nowe logo KLIMA-THERM
Nowe logo KLIMA-THERM Firma KLIMA-THERM zmieniła identyfikację wizualną. Wdrożenie nowego logo jest podkreśleniem wypracowanej przez tę firmę pozycji lidera ...
Rekuperator NIBE ERS do współpracy z pompą ciepła
Rekuperator NIBE ERS do współpracy z pompą ciepła Inwestorzy indywidualni, decydując się na rozwiązania energooszczędne, coraz częściej myślą o nich jako o sieci współpracujących urządzeń ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x