Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Czy warto zainstalować gruntowy wymiennik ciepła?

Wentylacja z rekuperatorem to nie jedyne energooszczędne rozwiązanie. Warta rozważenia jest także inwestycja w gruntowy wymiennik ciepła (GWC).

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD


Jednak od razu musimy zdawać sobie sprawę, że oszczędności w zimie będą mniejsze niż uzyskiwane dzięki rekuperacji, za to gruntowy wymiennik ciepła (GWC) z powodzeniem sprawdza się do chłodzenia powietrza w lecie, bo różnica pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza jest wówczas duża, sięgająca 20°C. Jednak, to technologia dość słabo znana inwestorom (a bywa, że i wykonawcom!), i zdarzają się rozwiązania zdecydowanie nietrafione.

A co powiesz o żwirowym GWC pod garażem? Czy to dobry pomysł?


Zrobić można, ale ja zawsze jestem przeczulony na to, że ktoś coś spartoli przy montażu i jednak trzeba będzie się do tego dostać. Ja zrobiłbym to pod trawnikiem, parę metrów powierzchni to nie kłopot, a dostęp (odpukać!) łatwy.Obawy jak najbardziej uzasadnione, ale nikt nie zwrócił uwagi na jeszcze jeden, nie mniej istotny aspekt. Jeśli GWC ma służyć do podgrzewania powietrza w sezonie zimowym, to musi mieć możliwość regeneracji – uzupełnienia ciepła, które oddało. A termiczna regeneracja gruntu następuje głównie dzięki wodom opadowym i bezpośredniemu oddziaływaniu słońca. Grunt powinien być w związku z tym wystawiony na słońce i deszcz, a ten znajdujący się pod podłogą garażu niewątpliwie tych warunków nie spełnia.

Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów
Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów

Czasem też internautów ponosi fantazja i planują rozwiązania, nie dość, że nieskuteczne, to jeszcze potwornie drogie.

Poczytałem o różnych typach GWC i w każdym z nich dostrzegam zalety i wady. Chciałbym zrobić GWC żwirowe, ale skąd na Pomorzu wziąć otoczaki w rozsądnej cenie?

Otoczaki można zastąpić kruszywem, to niestety znacznie pogarsza parametry GWC i dochodzi jeszcze jeden element, który dla mnie ma znaczenie, tj. promieniowanie. Większość dostępnych kruszyw charakteryzuje się wysokim promieniowaniem. Nie chcę dyskutować jaki faktycznie ma to wpływ na zdrowie, dla mnie jednak ma to znaczenie, nawet psychologiczne.

Będąc na zakupach w jednym z marketów budowlanych wpadła mi myśl, aby do budowy GWC wykorzystać cegły klinkierowe – kratówki.

Dlaczego klinkier? Bo ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i jest odporny na wilgoć.Czemu akurat klinkier? Jest nienasiąkliwy, co mocno kładzie sprawę! Ma być nasiąkliwy! Dobra cegła lepiej się sprawdzi niż klinkier...Czasem też ktoś rezygnuje z tego rozwiązania, bojąc się problemów które można rozwiązać w banalnie prosty sposób.

Też zastanawiałem się nad GWC, ale zrezygnowałem, bo przez większość roku temperatura na dworze wynosi kilkanaście stopni, w związku z czym powietrze do domu wchodzi np 15°C, a nie 5 czy 7°C – bo taka temp jest pod ziemią....


Rozwiązanie rzeczywiście jest proste.

Kontaktowałeś się z kimś z firmy wykonawczej, zanim zrezygnowałeś?
Robi się dwie czerpnie powietrza – jedną przed GWC i wtedy powietrze przechodzi przez złoże (na zimę i upały); oraz drugą, w której nie wykorzystuje się GWC – np. wysoko na ścianie domu (gdy temperatura na zewnątrz nam odpowiada).


Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją Jesteśmy dziś świadkami intensywnego rozwoju technologii. Otaczają nas przedmioty, które mogą się ze sobą komunikować, dane przechowujemy ...
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios Wentylatory dachowe Helios oferowane są o wydajności od 300 do 30 000 m³/h, z silnikiem w strumieniu powietrza i poza nim. W obudowie metalowej ...
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną Od stycznia 2017 roku w ofercie Komfovent pojawiła się nowa automatyka sterowania - C6 SMART HOME dedykowana centralom z typoszeregu DOMEKT. ...

W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia.

W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia. Komin wentylacyjny jest wykonany za pomocą rury spiro i podłączonej do dachówki wentylacyjnej, całość ma długość 1 m oraz kominek wentylacyjny ok. 40 cm. W całym domu i w łazience nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych, a w oknie łazienkowym są nawiewniki.

topowe produkty

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x