Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Czy warto zainstalować gruntowy wymiennik ciepła?

Wentylacja z rekuperatorem to nie jedyne energooszczędne rozwiązanie. Warta rozważenia jest także inwestycja w gruntowy wymiennik ciepła (GWC).

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl {anchor 30015} jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD


Jednak od razu musimy zdawać sobie sprawę, że oszczędności w zimie będą mniejsze niż uzyskiwane dzięki rekuperacji, za to gruntowy wymiennik ciepła (GWC) z powodzeniem sprawdza się do chłodzenia powietrza w lecie, bo różnica pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza jest wówczas duża, sięgająca 20°C. Jednak, to technologia dość słabo znana inwestorom (a bywa, że i wykonawcom!), i zdarzają się rozwiązania zdecydowanie nietrafione.

A co powiesz o żwirowym GWC pod garażem? Czy to dobry pomysł?


Zrobić można, ale ja zawsze jestem przeczulony na to, że ktoś coś spartoli przy montażu i jednak trzeba będzie się do tego dostać. Ja zrobiłbym to pod trawnikiem, parę metrów powierzchni to nie kłopot, a dostęp (odpukać!) łatwy.Obawy jak najbardziej uzasadnione, ale nikt nie zwrócił uwagi na jeszcze jeden, nie mniej istotny aspekt. Jeśli GWC ma służyć do podgrzewania powietrza w sezonie zimowym, to musi mieć możliwość regeneracji – uzupełnienia ciepła, które oddało. A termiczna regeneracja gruntu następuje głównie dzięki wodom opadowym i bezpośredniemu oddziaływaniu słońca. Grunt powinien być w związku z tym wystawiony na słońce i deszcz, a ten znajdujący się pod podłogą garażu niewątpliwie tych warunków nie spełnia.

Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów
Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów

Czasem też internautów ponosi fantazja i planują rozwiązania, nie dość, że nieskuteczne, to jeszcze potwornie drogie.

Poczytałem o różnych typach GWC i w każdym z nich dostrzegam zalety i wady. Chciałbym zrobić GWC żwirowe, ale skąd na Pomorzu wziąć otoczaki w rozsądnej cenie?

Otoczaki można zastąpić kruszywem, to niestety znacznie pogarsza parametry GWC i dochodzi jeszcze jeden element, który dla mnie ma znaczenie, tj. promieniowanie. Większość dostępnych kruszyw charakteryzuje się wysokim promieniowaniem. Nie chcę dyskutować jaki faktycznie ma to wpływ na zdrowie, dla mnie jednak ma to znaczenie, nawet psychologiczne.

Będąc na zakupach w jednym z marketów budowlanych wpadła mi myśl, aby do budowy GWC wykorzystać cegły klinkierowe – kratówki.

Dlaczego klinkier? Bo ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i jest odporny na wilgoć.Czemu akurat klinkier? Jest nienasiąkliwy, co mocno kładzie sprawę! Ma być nasiąkliwy! Dobra cegła lepiej się sprawdzi niż klinkier...Czasem też ktoś rezygnuje z tego rozwiązania, bojąc się problemów które można rozwiązać w banalnie prosty sposób.

Też zastanawiałem się nad GWC, ale zrezygnowałem, bo przez większość roku temperatura na dworze wynosi kilkanaście stopni, w związku z czym powietrze do domu wchodzi np 15°C, a nie 5 czy 7°C – bo taka temp jest pod ziemią....


Rozwiązanie rzeczywiście jest proste.

Kontaktowałeś się z kimś z firmy wykonawczej, zanim zrezygnowałeś?
Robi się dwie czerpnie powietrza – jedną przed GWC i wtedy powietrze przechodzi przez złoże (na zimę i upały); oraz drugą, w której nie wykorzystuje się GWC – np. wysoko na ścianie domu (gdy temperatura na zewnątrz nam odpowiada).


Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Żwirowy GWC oczyszcza powietrze - to jest potwierdzony fakt badaniami sanepidu.Dla przykładu, gruntowy wymiennik ciepła redukuje ilość bakterii w powietrzu o 86%, a grzybów o 97%.

Gość: Ania

14 Lip 2015, 11:54

Chyba raczej chciał zabłysnąć, ale z marnym skutkiem.Według analiz przeprowadzanych przez sanepid GWC żwirowe działa jak dobrej jakości filtr powietrza (z tego co pamiętam, to badania były przeprowadzane w jednym z Polskich sanatoriów, w którym działa jedno z pierwszych GWC w Polsce).To ...

Irbis Strzecharstwo

03 Paź 2013, 18:51

Wiesz czy przypuszczasz?

Jani_63

03 Paź 2013, 18:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia.

W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia. Komin wentylacyjny jest wykonany za pomocą rury spiro i podłączonej do dachówki wentylacyjnej, całość ma długość 1 m oraz kominek wentylacyjny ok. 40 cm. W całym domu i w łazience nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych, a w oknie łazienkowym są nawiewniki.

topowe produkty

ASK: Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła oraz wentylacja solarna

Według danych Narodowej Agencji Poszanowania Energii największe oszczędności energii można odzyskać z powietrza w wentylacji. Bez odpowiednio działającej wentylacji niemożliwa jest budowa energooszczędnego obiektu. Niestety, stanowi ona również najdroższą instalację w budynku. Można temu zaradzić - dobry projekt i nowoczesne urządzenia do odzysku ciepła znacząco obniżą koszty podwyższając jednocześnie komfort życia.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
MISTRAL SLIM - centrale podwieszane przeciwprądowe już w ofercie firmy PRO-VENT
MISTRAL SLIM - centrale podwieszane przeciwprądowe już w ofercie firmy PRO-VENT Nowa seria rekuperatorów z wymiennikiem przeciwprądowym zaspokoi wymagania tych klientów, którzy chcą, aby zamontowana centrala wentylacyjna ...
Vallox - fiński sposób na odszranianie wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej
Vallox - fiński sposób na odszranianie wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej Jedną z najbardziej popularnych metod odszraniania wymiennika ciepła jest stosowanie nagrzewnicy wstępnej.
Lindab zaprasza na szkolenia
Lindab zaprasza na szkolenia W oparciu o wieloletnie doświadczenie firma Lindab opracowała szeroką ofertę praktycznych i teoretycznych szkoleń. Program jest skierowany ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe