Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Architekt radzi: rekuperator

Idea działania rekuperatora, czyli wymiennika ciepła, jest banalnie prosta: skoro (w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej) system mechaniczny nie wymaga różnicy temperatury, aby skutecznie działać, bo ruch powietrza jest wymuszony przez wentylatory – dlaczego nie wykorzystać zużytego już, ale za to ogrzanego powietrza, które ma zostać wyrzucone z budynku, do ogrzania świeżego powietrza do tego budynku zasysanego?

Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją)
Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją)

Dzięki temu odzyskujemy znaczną część energii (średnio rocznie można przyjąć, że jest to do 80%, chociaż w niektórych folderach reklamowych znaleźć można również znacznie lepsze wyniki, dochodzące nawet do 95%). Są to jednak sprawności uzyskiwane w specyficznych, laboratoryjnych warunkach).

Zamiast w sposób niekontrolowany (w przypadku wentylacji grawitacyjnej) usuwać z domu ogromną ilość energii cieplnej razem ze zużytym powietrzem, wyprowadzamy powietrze ochłodzone. Oznacza to, że jeśli koszt ogrzewania powietrza przy zwykłej wentylacji mechanicznej przyjmiemy jako 100%, to w wypadku instalacji z rekuperatorem koszt ten wyniesie 20–40%. Wygląda pięknie, prawda?

Niestety to nie wszystko. Instalacja z rekuperatorem przyniesie bowiem również dość istotnie wyższe zużycie energii elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że wentylatory pracujące w centrali wentylacyjnej i wymuszające przepływ powietrza muszą pokonać opór przepływu powodowany przez wymiennik i filtry (które okresowo trzeba wymieniać). Wymiennik składa się z wielu wąskich kanałów. Im jest większy i bardziej rozbudowany, tym więcej ciepła można odzyskać, ale równocześnie trudniej przepchnąć przez niego powietrze.

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem Centrala wentylacyjna z rekuperatorem
(fot. Ekoklimax Projekt) (fot. Pro-Vent)
Centrala wentylacyjna z rekuperatorem. Urządzenie składa się z wymiennika ciepła oraz dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego. Świeże zimne powietrze zasysane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się od takiej samej ilości zużytego powietrza usuwanego z wnętrza budynku na zewnątrz, również przepływającego przez ten wymiennik. Kiedy na dworze jest chłodniej niż w domu, ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń ogrzewa chłodniejsze – napływające z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet do 80% ciepła traconego w innych systemach wentylacyjnych

Wentylator musi więc mieć stosownie wyższą moc. Można jednak przyjąć, że odzyskanie 10 kWh ciepła wymaga zużycia około 1 kWh energii elektrycznej. Przyjmując, że cena energii elektrycznej jest stała – poziom oszczędności będzie więc zależał od posiadanego przez nas systemu grzewczego. Im mniej kosztuje pozyskanie 1 kWh energii cieplnej, tym mniejsze oszczędności uzyskamy, stosując rekuperator. Wbrew obiegowym opiniom, przy sprawnościach osiąganych przez współczesne urządzenia grzewcze, zyski energetyczne ze stosowania rekuperacji mogą, ale wcale nie muszą być ogromne. Bardzo duże będą natomiast korzyści wynikające z podniesienia komfortu mieszkania.

Jest jednak również sposób na ułatwienie pracy rekuperatorowi, a więc kolejne obniżenie kosztu wentylacji, czyli .

Schemat rozprowadzenia przewodów instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem
Schemat rozprowadzenia przewodów instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.
aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Architekt radzi: wentylacja mechaniczna

Najprostszym rozwiązaniem na zapewnienie świeżego powietrza w domu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Polega ono na wymuszeniu obiegu powietrza za pomocą wentylatorów.

topowe produkty

Niewielkie rekuperatory o wielkich możliwościach firmy Alnor Systemy Wentylacji

Wiemy dobrze, jak trudno znaleźć odpowiednie urządzenie w rozsądnej cenie. Jak wybrać najlepsze spośród wielu dostępnych na rynku? Przede wszystkim należy dopasować je do indywidualnych potrzeb.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Rekuperator NIBE ERS stworzony do współpracy z pompą ciepła
Rekuperator NIBE ERS stworzony do współpracy z pompą ciepła W 2017 r. ofertę pomp ciepła NIBE wzbogaciły dwa typoszeregi rekuperatorów: NIBE ERS, sterowany za pomocą sterownika pompy ciepła oraz ...
Nowe logo KLIMA-THERM
Nowe logo KLIMA-THERM Firma KLIMA-THERM zmieniła identyfikację wizualną. Wdrożenie nowego logo jest podkreśleniem wypracowanej przez tę firmę pozycji lidera ...
Rekuperator NIBE ERS do współpracy z pompą ciepła
Rekuperator NIBE ERS do współpracy z pompą ciepła Inwestorzy indywidualni, decydując się na rozwiązania energooszczędne, coraz częściej myślą o nich jako o sieci współpracujących urządzeń ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x