Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Topowe produkty

Ile kosztuje system rekuperacji? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Ile kosztuje system rekuperacji?

Czy wiesz, ile kosztuje rekuperacja? Jeżeli liczyć tylko koszty inwestycyjne, na które składa się rekuperator, system kanałów wentylacyjnych, projekt oraz usługa montażu, jest to około 18 - 20 tys. złotych. Obliczając jednak koszty warto pamiętać, że rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej, więc koszty z nią związane trzeba odjąć.

Jeżeli niższe zapotrzebowanie energetyczne uzyskane dzięki rekuperacj, uwzględnisz także w innych elementach domu, wychodzi zdecydowanie mniej. A jeśli policzy się także uzyskane dzięki rekuperacji oszczędności na ogrzewaniu domu, okaże się, że system rekuperacji po kilku latach zaczyna przynosić oszczędności. Poza tym: czy da się wycenić świeże, filtrowane powietrze, którym oddycha się w domu przez całą dobę i przez cały rok? Komfort nie do uzyskania w domach z grawitacją.

Jeżeli pójdzie się jeszcze dalej i policzy uzyskane dzięki odzyskowi ciepła oszczędności na ogrzewaniu, może się okazać, że system rekuperacji po kilku latach zaczyna przynosić oszczędności. A czy da się wycenić zdrowe, świeże, czyste powietrze, którym oddychamy w domu przez całą dobę, przez cały rok?

Koszt systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego zależy od:

 • Metrażu domu (im wyższy, tym system droższy).
 • Ilości i rodzaju pomieszczeń.
 • Rodzaju rekuperatora (im bardziej energooszczędny, tym droższy).
 • Rodzaju instalacji (zwykła jest najtańsza, najnowocześniejsze, np. samoczyszcząco-jonizujące lub oparte na higienicznych kanałach polietylenowych – nieco droższe).
 • Jakości wykonawstwa.

Na koszt systemu rekuperacji składa się:

 • Instalacja: niezbędne materiały do dystrybucji powietrza wraz z usługą montażową.
 • Rekuperator ze sterownikiem.
 • Opcjonalnie: urządzenia współpracujące, np.: gruntowy wymiennik ciepła.

Warto pamiętać, że rekuperację w domu robi się zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Oznacza to, że nie trzeba budować części (a czasami nawet żadnych) kominów do wentylacji grawitacyjnej, w oknach nie montuje się nawiewników ani mikrowentylacji, nie wstawia się kratek ani wentylatorków w łazienkach. Można również zrezygnować z otwieralnych okien na rzecz dużo tańszych (i bardziej dizajnerskich) szkleń stałych. Oszczędności są także na wstawianych przy wentylacji grawitacyjnej do kominów strażaków, ani urządzeń, które miałyby zapewnić prawidłowy kierunek ruchu powietrza w kominach - przy rekuperacji są one zbędne.

Wszystko to oznacza, że od ceny systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt rozwiązań, których już nie potrzeba. Czasami jest to ponad 50% ceny całego systemu rekuperacji.

Rekuperacja to oszczędności
Rekuperacja to oszczędności

Dodatkowym zyskiem są oszczędności na korekcie systemu grzewczego, szczególnie, gdy źródłem ciepła jest pompa ciepła. Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne niż dom z wentylacją grawitacyjną, bo część energii odzyskuje rekuperator! Oznacza to, że projekt ogrzewania, który jest zawarty w projekcie domu, należy skorygować, by niepotrzebnie nie przewymiarowywać systemu.

Nowoczesny dom to dom z rekuperacją
Nowoczesny dom to dom z rekuperacją

Warto wiedzieć:

 • Płatność za system rekuperacji powinna być rozłożona na etapy związane bezpośrednio z postępami prac na budowie; etap pierwszy (stan surowy zamknięty przed tynkami): montaż instalacji; etap drugi: montaż i uruchomienie rekuperatora (po pomalowaniu ścian).
 • Warto podpisać umowę na wykonanie usługi montażu rekuperacji - zabezpiecza to interesy inwestora oraz reguluje kwestie ewentualnych roszczeń; związane też jest z gwarancją na użytkowanie systemu.
 • Zadbaj również o otrzymanie projektu systemu na papierze - to podstawa do wszelkiego rodzaju późniejszych korekt w pracy rekuperacji.
 • Po uruchomieniu systemu żądaj protokołu z regulacji systemu, w którym muszą znaleźć się wszystkie ustawione parametry pracy rekuperatora.
 • Firmę instalacyjną wybieraj z głową i nie kieruj się tylko ceną: najniższa zwykle oznacza brak oczekiwanych oszczędności i komfortu.

Pamiętaj!

Rekuperacja to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu. Podstawowym, odczuwalnym każdego dnia i każdej nocy powodem, dla którego warto się na nią zdecydować, jest znacząca poprawa komfortu w domu.

Koniec z zaduchem, wietrzeniem, przewietrzaniem, koniec z komarami i kurzem, koniec z bólem głowy po nocy spędzonej w sypialni, w której zawartość dwutlenku węgla kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. W domu z dobrze wykonanym systemem rekuperacji jest pachnąco i świeżo. Bez otwierania okien i bez strat energii.

Konsultacja inżynierska Rekuperatory.pl
Konsultacja inżynierska Rekuperatory.pl

W ramach konsultacji inżynierskich w Rekuperatory.pl możesz:

 • Bezpłatnie skonsultować posiadany projekt domu (lub istniejącą budowę) pod kątem montażu rekuperacji.
 • Bezpłatnie sprawdzić, czy Twój projekt rekuperacji jest wykonany prawidłowo.
 • Uzyskać pomoc w zakresie doboru mocy rekuperatora i rodzaju instalacji.

U doradcy Rekuperatory.pl możesz:

 • Zasięgnąć szczegółowej porady w zakresie montażu rekuperacji.
 • Otrzymać wstępną analizę zasadności ponoszenia wydatków inwestycyjnych.
 • Zyskać pomoc w zakresie dobrania optymalnego rekuperatora oraz urządzenia współpracującego (np. GWC).
 • Dobrać rodzaj instalacji.
 • Otrzymać indywidualną ofertę na montaż systemu.
 • Bezpłatnie skonsultować projekt domu (lub budowę) - razem z inżynierem Rekuperatory.pl.
 • Wykonać bezpłatną analizę porównawczą ofert konkurencji na montaż systemu.

Wypełniam formularz zapytania ofertowego >>

 


Infolinia: 603 446 336
e-mail:oferty@rekuperatory.pl
www.rekuperatory.pl
aktualizacja: 2016-06-15
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x