Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Zmiana stropu wpłynęła na jakość wentylacji mechanicznej

Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje 3 lata.

Centrala wentylacyjna, typu obrotowego, znajduje się w ogrzewanym garażu

Parametry domu: parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 350 m2 (parter 213 m2, poddasze 87 m2, garaż 50 m2).

Opis instalacji:

 • Rekuperator obrotowy z odzyskiem ciepła do 85%; 
 • Pobór mocy przez wentylatory (nawiewu i wywiewu) 240/164 W; 
 • 2 kasety z płaskimi filtrami i z sygnalizacją zabrudzenia filtra. 
 • Przewody tłumiące z wełny szklanej. 
 • Centrala wentylacyjna zamontowana w ogrzewanym garażu.

Decyzja: gotowy projekt, według którego zbudowałem dom dla pięcioosobowej rodziny, od razu przewidywał wentylację mechaniczną, a nie grawitacyjną. Dom nie miał kominów z kanałami wentylacyjnymi, natomiast pośrodku poddasza, nad pokojem hobby, architekci wyznaczyli miejsce na centralę wentylacyjną. Podali nawet jej model, a od niej – trasy przebiegu przewodów.

Niestety, ponieważ podczas budowy domu zrezygnowałem ze stropu filigran, na rzecz tańszego stropu terriva, cały gotowy projekt wentylacji poszedł na marne.

Do czerpni prowadzą izolowane kanały wentylacyjne z wełny szklanej, a na ich końcu (przez ścianę) – elastyczne rury o ø 200 mm Czerpnię ulokowano pod wysuniętym okapem dachu i skierowano na północ Wyrzutnia powietrza znajduje się na wschodniej ścianie garażu
Do czerpni prowadzą izolowane kanały wentylacyjne z wełny szklanej, a na ich końcu (przez ścianę) – elastyczne rury o ø 200 mm Czerpnię ulokowano pod wysuniętym okapem dachu i skierowano na północ Wyrzutnia powietrza znajduje się na wschodniej ścianie garażu

Centrala wentylacyjna po zmianie rodzaju stropu - porady i przestrogi:

 • Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. Poleciłem generalnemu wykonawcy, żeby wykonał nowy projekt z fachowcami od wentylacji. Zatrudnił do tego firmę.

  Po obejrzeniu domu, spece namówili mnie na przeniesienie centrali z poddasza do garażu. To był błąd! Przy rozległej bryle domu, niektóre kanały wentylacyjne, z różnych powodów technicznych wcale nie poprowadzone najkrótszą drogą, mają długość do 40 m i na końcach słabe ciśnienie przepływu powietrza. Wybrana centrala niedostatecznie je obsługuje nawet na maksymalnym biegu. Jeśli byłaby zamontowana w środku domu, długość przewodów nie przekroczyłaby 20 m, więc działałaby lepiej.

  Kanały wentylacyjne z wytłumionej wełny szklanej nie przenoszą dźwięków i nawet przy takiej długości instalacja jest cicha. Niestety, połączono je w "trudnych" miejscach elastycznymi rurami i podejrzewam, że tu jest najsłabszy punkt naszej instalacji. Podczas układania ocieplania domu lub zabudowywania płytami g-k, zostały nadmiernie ściśnięte, dlatego powodują opory przepływu powietrza. Radzę więc patrzeć na ręce monterom podczas układania instalacji, albo zastosować rury metalowe.

  Kiedy reklamowałem wady instalacji, wykonawcy zmierzyli przepływy i okazało się, że zamiast 700 m3/h przez rury przepływa jedynie 450 m3/h. Żałuję, że nie mogłem zrealizować oryginalnej wersji z projektu gotowego. Zaletą tej zmiany jest łatwy dostęp do centrali wentylacyjnej, co się liczy podczas czyszczenia i wymiany filtrów. Filtry czyszczę kompresorem.

 • Wywiewniki obsługują kuchnię i 3 łazienki
  Wywiewniki obsługują kuchnię i 3 łazienki
  Wentylację włączam od czasu do czasu. Przy tak dużej kubaturze na co dzień w domu jest komfortowe powietrze. Zaduch powstaje, kiedy gotujemy coś intensywnie pachnącego lub palimy w kominku, albo podczas przyjęć. Na 90. urodziny dziadka zjechało się 40 osób i powietrze stało się gęste, jak w kościele. Wtedy wentylacja bardzo się przydała. Włączam ją też w letnie noce, po upalnych dniach. Schładza wnętrza.

  Kiedy specjaliści wskazali mi model centrali, sprawdziłem producenta, w jakim zakresie możliwa jest regulacja przepływu powietrza (od 20 do 120%), i czy ma stałoprądowe wentylatory. Wybrałem model obrotowy, żeby wentylacja nie wysuszała powietrza. Nastawiałem się wtedy na ciągłe, a nie doraźne, działanie centrali.

  Dobrze, że kupiłem centralę od markowego producenta. W wyniku spięcia w instalacji elektrycznej w końcowej fazie wykańczania domu, zniszczyło się 75% czułych elementów rekuperatora, za 10 000 zł. Naprawiono je w ramach gwarancji. Na te 2 miesiące osuszania budynku, dostarczono inną centralę, krzyżową. Przez 2 dni instalacja zbierała wiadro skroplin (musiałem je podstawiać, bo przy centrali obrotowej nie układa się instalacji odprowadzającej skropliny do kanalizacji).

Centrala wentylacyjna po zmianie rodzaju stropu - koszty:

 • Montaż i instalacja 20 000 zł, w tym centrala 10 000 zł. 
 • Eksploatacja – filtry 50 zł; prąd do 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją Jesteśmy dziś świadkami intensywnego rozwoju technologii. Otaczają nas przedmioty, które mogą się ze sobą komunikować, dane przechowujemy ...
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios Wentylatory dachowe Helios oferowane są o wydajności od 300 do 30 000 m³/h, z silnikiem w strumieniu powietrza i poza nim. W obudowie metalowej ...
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną Od stycznia 2017 roku w ofercie Komfovent pojawiła się nowa automatyka sterowania - C6 SMART HOME dedykowana centralom z typoszeregu DOMEKT. ...

Wentylacja mechaniczna w domu z krytym basenem

Dzięki wentylacji, działającej non-stop, w domu i na pływalni oddycha się pełną piersią i nie ma nadmiernej wilgoci. Choć nie zdecydowałem się na kupno specjalnego rekuperatora dedykowanego basenom, bo kosztował aż 25 000 zł, z posiadanego modelu jestem zadowolony mówi Włodek, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje 6 lat.

topowe produkty

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x