Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Na poddaszu bez klimatyzacji ani rusz!

Przed budową własnego domu, mieszkaliśmy z mężem u rodziców na poddaszu. Latem było tam gorąco. Pytaliśmy również o doświadczenia znajomych, szukaliśmy opinii w Internecie i wynikało z nich, że poddasza – mimo solidnego ocieplenia dachu – zawsze się silnie nagrzewają od słońca. Przystępując do budowy, postanowiliśmy zamontować klimatyzację w trzech sypialniach na górnej kondygnacji i w wysokim salonie... - mówi Magda, Czytelniczka Budujemy Dom, która klimatyzatory użytkuje od 2013 r.

Na poddaszu bez klimatyzacji ani rusz!

Prędkość i kierunek nadmuchu reguluje się pilotem
Dom: parterowy z poddaszem; powierzchnia 250 m2 ; murowany – dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm; wielkie okna; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja wśród drzew.

Klimatyzacja:

 • typu split; 
 • trzy ścienne jednostki wewnętrzne o mocy 2,5 kW z inwerterowym napędem sprężarek; 
 • cicha praca dmuchaw 19–42 dB; 
 • klasa energetyczna AA (niskie zużycie energii); 
 • sterowanie trzema pilotami.

Decyzja: przed budową własnego domu, mieszkaliśmy z mężem u rodziców na poddaszu. Latem było tam gorąco. Pytaliśmy również o doświadczenia znajomych, szukaliśmy opinii w Internecie i wynikało z nich, że poddasza – mimo solidnego ocieplenia dachu – zawsze się silnie nagrzewają od słońca. Przystępując do budowy, postanowiliśmy zamontować klimatyzację w trzech sypialniach na górnej kondygnacji i w wysokim salonie.

Zrobiliśmy to na etapie układania instalacji grzewczej i hydraulicznej, bo nasz hydraulik zawodowo zajmował się też instalacjami klimatyzacyjnymi. Ostatecznie sprzeciwiłam się zawieszeniu jednostki wewnętrznej w salonie, choć monter doprowadził tam rury, ponieważ nie chciałam oglądać mało estetycznego "pudła" w najbardziej reprezentacyjnej strefie domu. Zwykłe modele nie są ładne, a te ozdobne drogie. Czas pokazał, że nie jest tam potrzebna, bo salon zacieniają drzewa, za to w sypialniach klimatyzacja przydaje się bardzo.

Podczas dobierania urządzeń zdaliśmy się na rekomendację fachowca, zaznaczyliśmy tylko, żeby były dobrej jakości oraz żeby nie umieszczał modułów wewnętrznych blisko łóżek. Z hoteli wynieśliśmy doświadczenia, że zimny nadmuch na wypoczywającego lub śpiącego człowieka kończy się chorobą. Mając do wyboru układy typu split i multi split, poprosiliśmy o ten pierwszy, ponieważ nie różnił się ceną od drugiego, natomiast dawał większy komfort użytkowania – osobne splity są tak samo wydajne przy jednoczesnej pracy, a kiedy zepsuje się jedna z kilku jednostek zewnętrznych, pozostałe będą działać. W układach multi split "pada" od razu cała instalacja.

Trzy jednakowe jednostki zewnętrzne usytuowano na mało widocznej ścianie budynku. Przygotowano rurociąg i przewody elektryczne dla czwartej jednostki, której nie zamontowano w salonie.
Trzy jednakowe jednostki zewnętrzne usytuowano na mało widocznej ścianie budynku. Przygotowano rurociąg i przewody elektryczne dla czwartej jednostki, której nie zamontowano w salonie.

Klimatyzacja na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Nie obawialiśmy się, że kilka jednostek zewnętrznych popsuje wygląd elewacji. Zgrupowaliśmy je bowiem na bocznej północnej ścianie domu, którą rzadko oglądamy. Zakładanie klimatyzacji nie było dla nas uciążliwe – pracochłonny rurociąg powstał na etapie stanu surowego. Monter polecił nam nowoczesne japońskie urządzenia. Są oszczędne i rzeczywiście bardzo ciche, mają wiele przydatnych funkcji – chłodzenie, w tym oszczędne chłodzenie ECONO COOL, osuszanie, filtrowanie, ogrzewanie.

 • Klimatyzacja służy nam doskonale, to były fajnie wydane pieniądze. Musimy jednak wezwać montera, by sprawdził ciśnienie czynnika chłodniczego, bo jednostka w naszej sypialni nie jest tak wydajna, jak powinna. Posługujemy się trzema pilotami, lecz sypialnie są tak blisko siebie, że inicjując pracę jednego klimatyzatora ten sam pilot "łapie" drugi. Klimatyzatory włączamy na około 40 minut, przed pójściem spać, i potem wyłączamy.

  W ciągu dnia sypialnie są puste, więc nie ma potrzeby ich schładzać, choć silnie się nagrzewają przez liczne okna połaciowe – każda z sypialni ma 3 lub 4 okna! Na naszym poddaszu klimatyzacja jest wręcz niezbędna. Z nią unikamy trzytygodniowej męczarni podczas fali upałów.

Klimatyzacja na poddaszu - koszt:

 • razem 17 000 zł, w tym rurociąg z ułożeniem 4500 zł i urządzenia z montażem 12 500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-03-08

Zdaniem naszych Czytelników

Nie mam klimatyzacji na poddaszu, mam rekuperator z gruntownym wymiennikiem ciepła i rolety nawet na oknach dachowych, ocieplenie dachu 25 cm wełna skalna na części mieszkalnej rozciągnięta od strony dachu folia aluminiowa i powiem że przy upałach mam 25 stopni na poddaszu, czy to zły ...

Gość Mariusz Gawlas

02 Cze 2016, 17:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją Jesteśmy dziś świadkami intensywnego rozwoju technologii. Otaczają nas przedmioty, które mogą się ze sobą komunikować, dane przechowujemy ...
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios Wentylatory dachowe Helios oferowane są o wydajności od 300 do 30 000 m³/h, z silnikiem w strumieniu powietrza i poza nim. W obudowie metalowej ...
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną Od stycznia 2017 roku w ofercie Komfovent pojawiła się nowa automatyka sterowania - C6 SMART HOME dedykowana centralom z typoszeregu DOMEKT. ...

Instalacja klimatyzacyjna z kłopotliwym montażem

Z racji wielkich okien od razu zaplanowałem instalację klimatyzacyjną. Układanie jej było kłopotliwe. Ekwilibrystyki wymagał szczególnie montaż, na wysokości 6 m, kratek kanałowej jednostki. Rurociąg z miedzi wydłużył się do 100 m, bo zależało mi na zamontowaniu jednostki zewnętrznej daleko od strefy mieszkalnej - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który klimatyzatory użytkuje od 2011 r.

topowe produkty

Zdrowy klimat i oszczędność energii w domu - nawiewniki VENTAIR

Firma BREVIS, polski producent znanych z wysokiej jakości nawiewników VENTAIR, oferuje nawiewniki okienne automatycznie sterowane.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x