Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Energooszczędne i komfortowe systemy wentylacji mechanicznej (rekuperacji) ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Budując dom, warto dokładniej zastanowić się nad wyborem rodzaju wentylacji - grawitacyjna, czy mechaniczna. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić inwestorowi nawet 60% kosztów na ogrzewaniu obiektu oraz zapewnić zdrowy i komfortowy klimat wewnątrz budynku, niezależnie od pory roku.

Energooszczędne i komfortowe systemy wentylacji mechanicznej (rekuperacji)

Rekuperacja w nowym domu

Będąc na etapie budowy domu jednorodzinnego często zastanawiamy się nad rozwiązaniami, jakie zastosować. Inwestor poza podstawowymi instalacjami sanitarnymi takimi jak c.o., c.w.u. oraz kanalizacją ma możliwość wyboru dodatkowych instalacji poprawiających komfort użytkowania domu oraz zapewniających energooszczędną eksploatację obiektu.

Wentylacja mechaniczna z centralą wentylacyjną (tzw. rekuperacja) jest odpowiedzialna za wymianę powietrza w całym obiekcie przy jednoczesnym odzysku ciepła z powietrza wyciąganego. Gwarantuje to inwestorowi energooszczędną wentylację i pozwala zaoszczędzić do 60% na kosztach ogrzewania budynku.

Wymiennik obrotowy. Realizuje wysoki odzysk ciepła nawet pod-czas mrozów.

Rekuperator zapewnia usunięcie powietrza wewnętrznego zanieczyszczonego wilgocią, grzybami, alergenami, przykrymi zapachami i innymi związkami szkodliwymi dla zdrowia oraz dostarczenie świeżego powietrza zewnętrznego, które jest przefiltrowane - wolne od alergenów, kurzu, insektów, itp. - i podgrzane do komfortowej temperatury dla użytkownika.

Zaawansowana automatyka urządzenia pozwala na ustawienie pracy centrali wentylacyjnej w sposób indywidualny, zgodny z potrzebami użytkownika, oraz współpracę z elementami zewnętrznymi, jak okap kuchenny czy czujniki jakości powietrza (czujnik tlenku węgla, CO2, czujnik wilgotności, itp.). Największą zaletą instalacji wentylacji mechanicznej jest zapewnienie dla użytkownika zdrowego klimatu i środowiska wewnątrz obiektu, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.

Dobry projekt to podstawa

Tworząc projekt instalacji wentylacyjnej dla domu jednorodzinnego, należy uwzględnić szereg czynników, które mają wpływ na właściwy dobór urządzenia, a w efekcie na skuteczną i energooszczędną wentylację. Przede wszystkim są to:

 • kubatura budynku,
 • ilość osób,
 • miejsce montażu urządzenia,
 • ilość pomieszczeń oraz sposób prowadzenia przewodów wentylacyjnych.

Wspominane elementy decydują o tym, jakie urządzenie oraz jaki rodzaj odzysku ciepła zastosować w projekcie.

W kwestii przygotowania projektu wentylacji mechanicznej oraz doboru odpowiedniego urządzenia rekuperacyjnego (centrali wentylacyjnej) warto zaufać fachowcom. Każdy obiekt wymaga indywidualnego podejścia przy wyborze rozwiązań technicznych. Zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto również zaplanować przed rozpoczęciem inwestycji, gdyż pozwala to zaoszczędzić znaczące środki podczas budowy obiektu (np. brak konieczności stawiania kominów do wentylacji grawitacyjnej) oraz przewidzieć miejsce montażu urządzenia, jak również sposób prowadzenia kanałów wentylacyjnych.

Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powinien zawierać:

 • cześć technicznoopisową,
 • dobór urządzenia oraz wszystkich elementów instalacji wentylacyjnej,
 • rzuty wraz z narysowaną instalacją wentylacji
 • specyfikację materiałową oraz przybliżony kosztorys wykonania

Zaawansowane centrale wentylacyjne KOMFOVENT

Centrala wentylacyjna Komfovent DOMEKT

Centrale wentylacyjne Komfovent DOMEKT, to zaawansowane technicznie urządzenia, zapewniające inwestorowi komfortowy klimat oraz świeże powietrze w domu przy zachowaniu licznych korzyści:

 • skuteczny odzysk ciepła dzięki zastosowaniu wymienników obrotowych w centralach serii R, odzysk ciepła sięga 85%. Wymiennik obrotowy to najskuteczniejszy w polskich, nieprzewidywalnych warunkach klimatycznych (niskie temperatury) system odzysku ciepła. Co istotne, wysoki odzysk ciepła jest realizowany nawet podczas mrozów. Dlaczego? Ponieważ wymiennik obrotowy jest odporny na zamarzanie i nie wymaga osobnego układu zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego.

 • niskie koszty eksploatacji - zastosowanie energooszczędnych wentylatorów z silnikami EC oraz skutecznych filtrów o dużej powierzchni czynnej gwarantuje niskie koszty eksploatacji. Energochłonność silników EC jest o połowę niższa niż silników AC starszej konstrukcji.

 • komfort użytkowania wszystkie centrale Komfovent DOMEKT są fabrycznie wyposażone w zaawansowaną automatykę sterującą. Poprzez panel sterowania z kolorowym ekranem LCD, użytkownik może w prosty i czytelny sposób realizować podstawowe i zaawansowane funkcje pracy rekuperatora. Użytkownik może dopasować precyzyjnie intensywność wentylacji do swoich potrzeb. A przez to zaoszczędzić sporo na kosztach eksploatacji, dzięki licznym funkcjom automatyki takim jak: możliwość programowania pracy centrali w trybie tygodniowym, współpraca urządzenia z czujnikami jakości powietrza (tlenku węgla, wilgotności, ruchu, itp.), tryb wentylacji na żądanie oraz możliwość sterowania rekuperatorem poprzez aplikację na system iOS oraz Android (wbudowany webserver).

 • trwałość i niezawodność - solidna, estetyczna i dobrze wyizolowana wełną mineralną obudowa central Komfovent DOMEKT to zapewnienie poprawnej pracy urządzenia przez długie lata użytkowania. Wysoka jakość wykonania oraz zastosowanie podzespołów renomowanych dostawców, jak również sprawny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny dystrybutora, to komfort niezawodnej pracy rekuperatora.

Centrale wentylacyjne Komfovent mają liczne certyfikaty (Eurovent, TUV, RLT, PZH) poświadczające ich jakość oraz skuteczność działania.

Zobacz film: Rekuperacja. Zobacz jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi.


Logotyp Ventia

Więcej informacji uzyskasz:
Ventia Sp. z o.o. wyłączny przedstawicie marki Komfovent na terenie Polski.
Napisz: info@ventia.pl
Zobacz: www.ventia.pl

Zadzwoń: 22 841 11 65

C6 Smart Home. nowa generacja sterowania wentylacją domu

aktualizacja: 2017-04-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zakładając klimatyzację na stałe, nie warto bawić się w tanie urządzenia

Podczas jednodniowego montażu fachowcy od klimatyzacji narobili w sypialniach dużego bałaganu, bo przy kuciu ścian nie zastosowali folii ochronnych. Wcześniej pytałem, czy mam to sam zrobić, ale zbagatelizowali uwagi. Żona była naprawdę zła - mówi Maciek, Członek KBD, który klimatyzatory użytkuje od 2013 r.

topowe produkty

Klimatyzacja Midea - innowacyjność w standardzie

Marka Midea produkuje 1/4 klimatyzatorów na świecie. Opiera się na zrównoważonej działalności w obszarach ekonomicznych, społecznych i ochrony środowiska. Dlatego urządzenia Midea zaprojektowano tak, by były optymalnym połączeniem komfortu, energooszczędności oraz przystępnej ceny.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios Wentylatory dachowe Helios oferowane są o wydajności od 300 do 30 000 m³/h, z silnikiem w strumieniu powietrza i poza nim. W obudowie metalowej ...
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną Od stycznia 2017 roku w ofercie Komfovent pojawiła się nowa automatyka sterowania - C6 SMART HOME dedykowana centralom z typoszeregu DOMEKT. ...
Nowy nawilżacz powietrza Dyson
Nowy nawilżacz powietrza Dyson Nowy nawilżacz Dyson używa technologii Air Multiplier oraz autorskiej technologii Ultraviolet cleansing, aby w cichy sposób pomóc w utrzymaniu ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x