Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej (rekuperacji) - fakty i mity ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Budujemy dom, dom energooszczędny, niemal pasywny - w końcu to takie modne hasło. Mamy już świadomość, że około 60% strat ciepła w typowym mieszkaniu to niewłaściwa wentylacja. Z każdej strony bombardowani jesteśmy informacją o sprawności odzysku nawet 95%, która to wysokość praktycznie niweluje straty ciepła na wentylację! Ale czy aby na pewno?

Odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej (rekuperacji) - fakty i mity

O pułapce "wysokiego odzysku"

To tzw. pułapka wysokiego odzysku. Musimy mieć świadomość, że tak świetny wynik jest chwilowy, uzyskany w określonych warunkach laboratoryjnych (red.: To tak jak z jazdą samochodem - nie da się osiągnąć równocześnie niskiego spalania przy bardzo szybkiej jeździe). Istotne jest więc, aby zwracać uwagę na średnioroczny odzysk ciepła (średnią wartość sprawności), a ten jest już na znacznie niższym poziomie.

Do zapamiętania: zwracajmy uwagę na średnią całoroczną wartość odzysku ciepła. To decyduje o prawdziwej efektywności.

Wymiennik ciepła - co to jest i co ma wspólnego z odzyskiem ciepła?

Wymiennik ciepła to "serce" rekuperatora, odpowiedzialne właśnie za skuteczny odzysk ciepła. Na rynku najczęściej możemy spotkać trzy rodzaje wymienników:

 • krzyżowy (rys. 1),
 • przeciwprądowy (rys.2)
  (oba zaliczane do grupy płytowych wymienników odzysku ciepła)
 • oraz trzeci - obrotowy wymiennik ciepła (rys. 3).
Krzyżowy wymiennik ciepła Przeciwprądowy wymiennik ciepła Obrotowy wymiennik ciepła
Rys. 1 Rys. 2 Rys. 3

Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które przedstawimy poniżej.

Rodzaj wymiennika ciepła a realny odzysk

Warto wiedzieć, że wymienniki płytowe, do których zalicza się krzyżowe (1) i przeciwprądowe (2) mogą bardzo szybko przemarznąć. Wynika to z faktu, że na tych wymiennikach wykrapla się wilgoć (powietrze zostaje osuszone), która stosunkowo szybko może zamienić się w lód, a tym samym zablokować przepływ powietrza przez wymiennik.

By tego uniknąć, urządzenia te wyposażone są w tzw. by-pass (obejście) , który otwiera się w przypadku ryzyka przemarznięcia wymiennika (dla wymiennika krzyżowego może to być temperatura około -15°C, a dla przeciwprądowych nawet -5°C!). Każde otwarcie by-pass’u oznacza, że mroźne, świeże powietrze omija wymiennik ciepła i trafia prosto do pomieszczeń.

Przeciwprądowy płytowy wymiennik ciepła
Przeciwprądowy płytowy wymiennik ciepła

Doświadczenie pokazuje, że by-pass może zadziałać nawet 2-3 razy na godzinę, a w tym czasie sprawność odzysku ciepła wynosi 0%. I tu pojawia się wspomniana pułapka - takie wymienniki powinny zostać wyposażone w nagrzewnicę wstępną, o której często zapominamy. Co więcej, nagrzewnica taka generuje dodatkowe koszty zakupu oraz zużycia energii.

Reasumując, zazwyczaj kończy się na przekazaniu przez producenta informacji o chwilowej (maksymalnej) wartości odzysku ciepła. Pomija się fakt, że im wyższa sprawność odzysku ciepła w wymiennikach płytowych (krzyżowych i przeciwprądowych), tym szybciej wymiennik taki zamarznie, zablokuje przepływ powietrza, a jego sprawność spadnie do zera.

Nagle okazuje się, że oprócz kosztownego rekuperatora musimy zainwestować w nagrzewnicę wstępną, która nie dopuści do zamarzania wymiennika ciepła. Nagrzewnica zazwyczaj jest zasilana prądem, a więc generuje spore koszty. Dodatkowo w trakcie pracy centrali okresowo otwierać będzie się by-pass (powietrze ominie wymiennik odzysku ciepła). Nasza sprawność topnieje w oczach…

Dlatego też w polskich warunkach klimatycznych (niskie temperatury zimą) najskuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się wybór rekuperatora z obrotowym wymiennikiem ciepła (rys.3). Jego średnioroczna wartość odzysku jest na najwyższym poziomie. Co istotne, odzysk ciepła realizowany jest podczas dużych mrozów (nawet poniżej -30°C).

Obrotowy wymiennik ciepła

Dlaczego? Obrotowy wymiennik ciepła zasadniczo różni się zasadą pracy od wymienników płytowych. Główna różnica to fakt, iż bęben wymiennika wciąż się obraca. To z kolei sprawia, że urządzenie to zdecydowanie później zacznie się obladzać - zazwyczaj temperatura zewnętrzna musi spaść zdecydowanie poniżej -20°C (dla porównania, temperatura przemarzania wymiennika przeciwprądowego to nawet -5°C).

Kolejną zaletą jest fakt, iż powietrze nie zostanie tak bardzo osuszone (ważne dla komfortu). Nie potrzebujemy dodatkowej instalacji odpływu skroplin, a powietrze, które dostarczamy do naszych pomieszczeń będzie dużo bardziej komfortowe. Konstrukcja wymiennika obrotowego sprawia więc, że jest on odporny na zamarzanie nawet w niskich temperaturach i jako jedyny nie wymaga osobnego układu zabezpieczeń (nagrzewnicy wstępnej).

Pamiętajmy również, że jeśli mowa o temperaturach, to chodzi o temp. zewnętrzną. Nie ma znaczenia, że rekuperator umieszczony jest wewnątrz budynku, gdyż w każdym przypadku powietrze dostarczane jest z zewnątrz.

Podsumowując

Krzyżowy wymiennik ciepła charakteryzuje się:

 • niskim kosztem,
 • niską sprawnością,
 • koniecznością instalacji nagrzewnicy wstępnej (dodatkowe koszty urządzania i energii).

Przeciwprądowy wymiennik ciepła charakteryzuje się:

 • średnim kosztem,
 • wysoką chwilową sprawnością odzysku ciepła,
 • przemarzaniem już przy -5°C,
 • koniecznością instalacji nagrzewnicy wstępnej (dodatkowe koszty urządzania i energii).

Obrotowy wymiennik ciepła charakteryzuje się:

 • umiarkowanym kosztem,
 • doskonałą, całoroczną sprawnością odzysku ciepła (dzięki niskiej temperaturze przemarzania),
 • brakiem konieczności stosowania nagrzewnicy wstępnej,
 • nie osusza powietrza (ważne dla komfortu użytkownika).

Do zapamiętania: rodzaj wymiennika ma kluczowy wpływ na skuteczność odzysku i jego średnią wartość w ujęciu rocznym.
W polskich warunkach klimatycznych, najskuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się wybór urządzenia z wymiennikiem obrotowym.

By to lepiej zobrazować, zobacz film: Rekuperacja. Najpopularniejsze rodzaje odzysku ciepła.

Wnioski

Wybór sprawnego urządzenia - rekuperatora zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest sprawność. Warto więc na początku przyjąć zasadę, że ważna jest efektywność całego systemu i jego zużycie energii, a nie patrzeć jedynie na sprawność odzysku ciepła.

Z jednej strony mamy tańszy rekuperator z wymiennikiem płytowym, który by zachować wysoką sprawność wymaga jednak dodatkowych inwestycji (nagrzewnica wstępna). Nagrzewnica to dodatkowy koszt zakupu jak również stałe, wyższe koszty zużycia energii. Z drugiej strony mamy rekuperator z wymiennikiem obrotowym o nieco wyższej początkowej cenie zakupu ale bez dodatkowych kosztów i z mniejszym zużyciem energii.

Ponieważ urządzenie ma funkcjonować przez wiele lat, to rachunek wydaje się prosty. Ostatecznie to od nas zależy, czy zapłacimy nieco mniej dziś, a potem będziemy dokładać, czy wybierzemy umiarkowaną cenę, a w efekcie otrzymamy wysoką efektywność odzysku ciepła i optymalizację kosztów w dłuższym okresie.

Przeczytaj również Energooszczędne i komfortowe systemy wentylacji mechanicznej (rekuperacji).

Logotyp Ventia

Więcej informacji uzyskasz:
Ventia Sp. z o.o. wyłączny przedstawicie marki Komfovent na terenie Polski.
Napisz: info@ventia.pl
Zobacz: www.ventia.pl

Zadzwoń: 22 841 11 65

aktualizacja: 2017-05-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją
Zalety zdalnego sterowania rekuperacją Jesteśmy dziś świadkami intensywnego rozwoju technologii. Otaczają nas przedmioty, które mogą się ze sobą komunikować, dane przechowujemy ...
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios Wentylatory dachowe Helios oferowane są o wydajności od 300 do 30 000 m³/h, z silnikiem w strumieniu powietrza i poza nim. W obudowie metalowej ...
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną Od stycznia 2017 roku w ofercie Komfovent pojawiła się nowa automatyka sterowania - C6 SMART HOME dedykowana centralom z typoszeregu DOMEKT. ...

Zakładając klimatyzację na stałe, nie warto bawić się w tanie urządzenia

Podczas jednodniowego montażu fachowcy od klimatyzacji narobili w sypialniach dużego bałaganu, bo przy kuciu ścian nie zastosowali folii ochronnych. Wcześniej pytałem, czy mam to sam zrobić, ale zbagatelizowali uwagi. Żona była naprawdę zła - mówi Maciek, Członek KBD, który klimatyzatory użytkuje od 2013 r.

topowe produkty

Klimatyzacja Midea - innowacyjność w standardzie

Marka Midea produkuje 1/4 klimatyzatorów na świecie. Opiera się na zrównoważonej działalności w obszarach ekonomicznych, społecznych i ochrony środowiska. Dlatego urządzenia Midea zaprojektowano tak, by były optymalnym połączeniem komfortu, energooszczędności oraz przystępnej ceny.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x