Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

REKUPERACJA. Jak inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Dowiedz się jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności.

REKUPERACJA. Jak inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności

Krok I Odzysk ciepła - czy tylko to się liczy?

Odzysk ciepła - czy tylko to się liczy?Podejmując decyzję o zastosowaniu wentylacji mechanicznej, inwestor zazwyczaj zwraca uwagę na stopień odzysku ciepła. To parametr, który daje wymierne korzyści - im wyższy stopień odzysku ciepła czy chłodu, tym mniejsze koszty eksploatacji. Poza tym łatwo go sprawdzić i porównać, choć tu kryje się tzw. "pułapka odzysku". W centralach wentylacyjnych z wymiennikiem krzyżowym, czy przeciwprądowym jest to maksymalna wartość mierzona w danej chwili, której nie uzyskamy podczas średniorocznej eksploatacji, w przeciwieństwie do urządzeń z wymiennikiem obrotowym, gdzie średnioroczna sprawność oscyluje w okolicach 90%).

Gdzie zatem szukać dalszych oszczędności? Odpowiedź brzmi: w automatyce sterowania.

Krok II Zintegrowana automatyka PLUG & PLAY

Automatyka to jeden z najistotniejszych elementów rekuperatora. Można wyposażyć centralę wentylacyjną (rekuperator) w najlepsze i najsprawniejsze podzespoły renomowanych dostawców. Wyzwaniem jest natomiast połączyć ich pracę w jeden spójny i kompletny system wentylacji, dający odczuwalne i wymierne dla użytkownika korzyści. Właśnie za to jest odpowiedzialna automatyka.

Rynek oferuje szereg "tanich" rozwiązań. Niestety, na etapie montażu dochodzą dodatkowe koszty przeznaczone na zaprojektowanie automatyki. Rozwiązaniem jest wybór centrali wentylacyjnej posiadającej w pełni zintegrowaną i fabrycznie okablowaną automatykę typu PLUG & PLAY.

Zintegrowana automatyka PLUG & PLAYKorzyści to: oszczędność czasu koniecznego na montaż urządzenia (niższe koszty uruchomienia centrali), eliminacja błędów montażowych, gwarancja, że wszystkie podzespoły oraz komponenty są ze sobą kompatybilne i odpowiednio skalibrowane do pracy. W uproszczeniu możemy to porównać do wyboru pomiędzy samochodem z fabryczną klimatyzacją lub bez i sami chcieli ją "dosztukować". Pytanie na ile warto?

Zalety zintegrowanej automatyki:

 • Spójny system.
 • Kompatybilność elementów.
 • Łatwa obsługa.
 • Precyzyjne działanie.

Ważne! PLUG & PLAY to jeszcze nie samo sterowanie wentylacją. Ten termin odnosi się do fabrycznie okablowanej i zintegrowanej z rekuperatorem automatyki. O sterowaniu, funkcjach i korzyściach przeczytasz dalej.

Krok III Sterowanie - automatyka typu SMART HOME czy podstawowy sterownik?

Konkurencja na rynku branży wentylacyjnej jest olbrzymia, a dostępnych opcji zarządzania (sterowania) wentylacją w domu wiele. W uproszczeniu możemy podzielić je na 3 kategorie:

 1. najprostsze rozwiązania, pozwalające jedynie na włączenie i wyłączenie rekuperatora (najniższe oszczędności),
 2. sterowniki tzw. "swobodnie programowane" , bazujące na gotowych, uniwersalnych modułach (średnie możliwości oszczędzania),
 3. rozwiązania typu SMART HOME, najbardziej zaawansowane , choć łatwe w obsłudze, umożliwiające monitoring i dopasowanie ustawień do naszych potrzeb (wymiernie największe oszczędności).

W dalszej części skupimy się na najnowszej generacji automatyki typu SMART HOME, gdyż to ona, dzięki inteligentnemu i łatwemu sterowaniu, może zapewnić użytkownikowi wysoki poziom komfortu i znaczne korzyści.

Krok IV Automatyka typu SMART HOME - wymierne korzyści, wysoki komfort.

Jeden system - szerokie możliwości

Automatyka typu SMART HOMEW dobie "Internetu rzeczy" nie wystarczy, aby automatyka jedynie regulowała pracę rekuperatora. Właściciel urządzenia powinien mieć możliwość integracji wentylacji z innymi systemami w domu, czy podglądu pracy na urządzeniach mobilnych. Dzięki nowoczesnej automatyce typu SMART HOME nie stanowi to żadnego problemu, jest po prostu standardem.

Takie rozwiązanie daje szereg zalet. Przede wszystkim otrzymujemy jeden, spójny system sterowania w domu. Często systemy domów inteligentnych integrują pracę na przykład oświetlenia, rolet okiennych czy ogrzewania, więc dobrze jest dołączyć do tego również rekuperację. Oznacza to, że w zależności od naszego zapotrzebowania w odpowiedni sposób regulujemy ilość powietrza dostarczanego do domu, jednocześnie dbając, aby np. rolety ochraniały nas przed dużym nasłonecznieniem. Otrzymujemy spójny i kompletny system dbający o to, aby nasze rachunki były jak najniższe, a komfort jak najwyższy.

Bieżący monitoring - liczniki zużycia energii

Liczniki efektywności oraz zużycia energii pozwalają na ustawienie najlepszych parametrów pracy.

Liczniki energii pozwalają na określenie kosztów pracy centrali wentylacyjnej oraz dodatkowej nagrzewnicy powietrza.

Jeśli nie dysponujemy systemem integrującym pracę domu, to sam rekuperator z automatyką typu SMART HOME przedstawi nam kilka istotnych informacji:

 • zużycie energii całej centrali wentylacyjnej, oraz osobno jej podzespołów,
 • poziom odzysku ciepła, wymierne korzyści jakie to nam przynosi (ile energii mniej musimy dostarczyć do domu),
 • historię pracy czy poziom zabrudzenia filtrów.

Dzięki temu na bieżąco możemy monitorować poziom zużycia energii, stopień odzysku ciepła i reagować tak, aby uzyskać jak największe oszczędności.

Optymalizacja działania

W standardzie rozbudowana automatyka typu SMART HOME ma również możliwość dołączenia do niej dodatkowych elementów sterujących, które poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Dobrym przykładem wydaje się zastosowanie czujników stężenia CO2. Stężenie tego gazu jest ściśle uzależnione od ilości osób w domu. Upraszczając - im więcej osób jest w domu, tym większe stężenie CO2, a co za tym idzie, rekuperator powinien działać ze zwiększoną intensywnością. Po obniżeniu ilości gazu centrala wentylacyjna wraca na niższe wydajności, co sprawia, że zużycie energii jest optymalne w stosunku do naszych potrzeb. Zastosowanie dodatkowych czujników daje wymierne korzyści - np. bez czujników klasa energetyczna to "A", podczas gdy z czujnikami to "A+", a czasem nawet "A++" . Warto mieć to na uwadze.

Personalizacja ustawień. Proste i inteligentne sterowanie.

Personalizacja ustawień. Proste i inteligentne sterowanie.Nowa generacja automatyki oferuje szereg możliwości. W standardzie możemy dostać fabrycznie ustawione, najbardziej popularne, tryby pracy, takie jak: poza domem, normalny, intensywny, turbo, okap, kominek, urlop, nadrzędny. W tym przypadku użytkownik przełącza jedynie fabrycznie zaprogramowane tryby. Takie rozwiązanie jest wartościowe dla osób, które potrzebują włączyć rekuperację raz i dalej chcą o niej zapomnieć.

Bardziej zaawansowane sterowniki dającego wgląd do wszystkich dostępnych funkcji rekuperatora, a ustawień dokonuje się za pomocą kolorowego wyświetlacza LED.

Co jednak, jeśli zajdzie potrzeba zmiany parametrów pracy (wydajności wentylatorów, wymaganej temperatury czy harmonogramu tygodniowego)?

Zdalne sterowanie z każdego miejsca

Zdalne sterowanie z każdego miejscaZ pomocą przychodzi zintegrowany webserver, czyli możliwość podłączenia centrali do sieci www. Dzięki temu użytkownik otrzymuje możliwość sterowania rekuperatorem poprzez przeglądarkę internetową bądź dedykowaną aplikację na smartfon/tablet z dowolnego miejsca na Ziemi. To z kolei sprawia, że w dowolnym momencie możemy zmodyfikować parametry pracy, obniżając na przykład wentylację podczas przedłużającej się nieobecności w domu i zmniejszając w ten sposób rachunki za prąd.

Wygląd, design

Na koniec kwestia nie mniej ważna od pozostałych wymienionych powyżej - wygląd (design). Nikt nie chce, aby jego ścianę "ozdabiał" toporny, brzydki sterownik. Panel powinien być elegancki i miły dla oka, a jednocześnie intuicyjny w użytkowaniu jak przeciętny smartphone czy tablet.

Podsumowując warto zwrócić uwagę na to, jaki system automatyki proponuje producent rekuperatora. Automatyka SMART HOME, dzięki inteligentnemu i łatwemu sterowaniu, licznym funkcjom, zapewnia użytkownikowi wysoki poziom komfortu i energooszczędność.

By to lepiej zobrazować, zobacz film: Rekuperacja. Zobacz jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi.

Pobierz: Komfovent DOMEKT. Nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła do domów.

Przeczytaj również: Energooszczędne i komfortowe systemy wentylacji mechanicznej (rekuperacji).

Logotyp Ventia

Więcej informacji uzyskasz:
Ventia Sp. z o.o. wyłączny przedstawicie marki Komfovent na terenie Polski.
Napisz: info@ventia.pl
Zobacz: www.ventia.pl

Zadzwoń: 22 841 11 65

aktualizacja: 2017-06-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe klimatyzatory domowe Etherea od Panasonic
Nowe klimatyzatory domowe Etherea od Panasonic Panasonic odświeżył linię urządzeń klimatyzacyjnych Etherea wykorzystujących ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Jednostki zostały wyposażone ...
Klimatyzatory marki COOL
Klimatyzatory marki COOL PPH COOL, polska firma istniejąca na rynku od 35 lat systematycznie wzmacnia swoją markę i wprowadza nowe produkty na rynek.
Nowe klimatyzatory Midea z serii EVEREST Ultimate Comfort
Nowe klimatyzatory Midea z serii EVEREST Ultimate Comfort Nowe klimatyzatory Midea z serii EVEREST Ultimate Comfort to niebanalne i pełne charakteru urządzenia, wyznaczające nowe standardy komfortu. ...

Zakładając klimatyzację na stałe, nie warto bawić się w tanie urządzenia

Podczas jednodniowego montażu fachowcy od klimatyzacji narobili w sypialniach dużego bałaganu, bo przy kuciu ścian nie zastosowali folii ochronnych. Wcześniej pytałem, czy mam to sam zrobić, ale zbagatelizowali uwagi. Żona była naprawdę zła - mówi Maciek, Członek KBD, który klimatyzatory użytkuje od 2013 r.

topowe produkty

Klimatyzacja Midea - innowacyjność w standardzie

Marka Midea produkuje 1/4 klimatyzatorów na świecie. Opiera się na zrównoważonej działalności w obszarach ekonomicznych, społecznych i ochrony środowiska. Dlatego urządzenia Midea zaprojektowano tak, by były optymalnym połączeniem komfortu, energooszczędności oraz przystępnej ceny.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze