Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Wentylacja w domu

Dobra wentylacja w domu zapewni ci zdrowie na długie lata pod warunkiem, że będzie działała prawidłowo. A to oznacza w praktyce spełnienie szeregu wymogów omówionych w niniejszym artykule.

Zadaniem systemu wentylacyjnego w budynku jednorodzinnym jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających oraz do prawidłowego funkcjonowania urządzeń technicznych, jak kotły czy kominki.

Wentylator ścienny w łazience
Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc montując w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli np. w łazienkach, wentylatory ścienne (fot. Dospel)

O tym, że system wentylacyjny funkcjonuje prawidłowo, świadczy to, iż domownicy nie zauważają jego pracy. Jeśli zwracamy uwagę na wentylację, oznacza to, że funkcjonuje ona źle lub jej nie ma. I najczęściej tak się właśnie dzieje.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych.

Z tych powodów należy odejść od powszechnej skłonności do ograniczania zużycia energii przez zmniejszanie ilości świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń.

Zyskujemy na ograniczeniu kosztów, ale możemy zapłacić zdrowiem naszym i naszych najbliższych. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest zaś szczególnie istotne, kiedy montuje się szczelne okna.

Ile świeżego powietrza?

Orientacyjnie można przyjąć, że w pomieszczeniach domu jednorodzinnego w ciągu godziny powinna następować wymiana powietrza od 0,5 do 1 kubatury poszczenia.

Systemy wentylacyjne nie reagują na chwilowy wzrost zapotrzebowania na świeże powietrze. Bardzo by to zwiększyło koszty ich wykonania i użytkowania.

Najprostszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zwykle przewietrzenie pokoju przez otwarcie okna. Również inne zanieczyszczenia, np. wydzielające się z mebli formaldehydy, mogą wymagać zwiększonej wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Do dobrego samopoczucia konieczne jest, aby powietrze w pomieszczeniu było nie tylko świeże, ale miało także odpowiednią temperaturę i wilgotność. Pożądana temperatura zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Przyjmuje się ją zgodnie z tabelą.

Pożądana temperatura dla poszczególnych pomieszczeń
Przeznaczenie pomieszczenia
Temperatura
(°C)

garaż
 +5
wyodrębniona klatka schodowa
 +8
garderoby, składziki kuchni wyposażone w paleniska węglowe, nieogrzewane piwnice
 +16
pokoje mieszkalne, kuchnie z paleniskami gazowymi lub elektrycznymi, przedpokoje, WC
 +20
łazienki
 +24
suszarnie
 +32

Co do wilgotności względnej, zaleca się jej utrzymanie między 40 a 60%. Zbyt mała powoduje wysuszanie błon śluzowych, zbyt wysoka sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, pleśni i grzybów.

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Systemy wentylacyjne można podzielić według zasady działania (naturalne i mechaniczne) lub przeznaczenia (wentylacja ogólna i miejscowa).

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych
Systemy wentylacji ogólnej służą wymianie powietrza w całym domu i całych pomieszczeniach. Natomiast wentylacja miejscowa służy usunięciu zanieczyszczeń z części pomieszczenia; za przykład może posłużyć okap nad kuchnią gazową.

W systemach wentylacji naturalnej wykorzystuje się zjawisko ruchu powietrza pod wpływem wiatru lub różnicy temperatur. Wyróżnia się tu infiltrację, eksfiltrację, przewietrzanie i wentylację grawitacyjną.

Infiltracja to samoczynny niekontrolowany napływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności w przegrodach budowlanych, wywołany wiatrem lub różnicą temperatury powietrza.

Eksfiltracja jest zjawiskiem odwrotnym do infiltracji: powietrze przez nieszczelności wypływa z pomieszczenia. Przewietrzanie polega na wymianie powietrza w pomieszczeniu przez otwieranie okien i drzwi.

Wentylacja grawitacyjna następuje z wykorzystaniem ciągu naturalnego, powstałego w pionowych kanałach wyprowadzonych ponad dach, na skutek różnicy gęstości (ciężaru właściwego) powietrza o różnej temperaturze w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. W systemach wentylacji mechanicznej do przetłaczania powietrza w sieci przewodów wentylacyjnych wykorzystuje się wentylatory.

Wyloty powietrza zużytego, usuwane z pomieszczeń, mogą być wyprowadzone przez ścianę lub dach
Wyloty powietrza zużytego, usuwane z pomieszczeń, mogą być wyprowadzone przez ścianę lub dach (rys. Iglotech)

Wentylacja grawitacyjna

W domach jednorodzinnych najczęściej się spotyka wentylację grawitacyjną. Lżejsze powietrze ciepłe jest wypierane przez zimniejsze, o większej gęstości. W chłodnych porach roku zużyte powietrze usuwane jest kratkami wywiewnymi z kuchni, łazienki lub WC, a świeże napływa przez nawiewniki montowane w oknach bądź drzwiach.

Najczęściej nawiewniki montuje się w oknachNawiewniki do montowania na ścianie zewnętrznej budynku
 (fot. Brevis)
 (fot. Eureka)
Najczęściej nawiewniki montuje się w oknach lub na ścianie zewnętrznej budynku. Do domu z wentylacja grawitacyjną tędy napływa świeże powietrze

W budynkach ze szczelną stolarką budowlaną możemy zastosować mikronawiewniki z regulacją ręczną lub automatyczną, regulujące ilość powietrza nawiewanego, a tym samym usuwanego. Nawiewniki automatyczne mogą utrzymywać stalą ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń poprzez zmianę wielkości otworu. Reagują one na różnicę ciśnienia panującego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Schemat działania wentylacji grawitacyjnej
 Schemat działania wentylacji grawitacyjnej

Nawiewniki higrosterowalne współpracują z kratkami wyciągowymi, higrosterowalnymi.

Nawiewnik higrosterowany
Nawiewnik higrosterowany, uruchamiany pod wpływem różnicy ciśnienia, przymyka się samoczynnie, gdy różnica ta wzrasta, ograniczając tym samym nadmierny przepływ powietrza (fot. Aereco)

Ich zadaniem jest dostosowanie ilości powietrza usuwanego do warunków panujących w danej chwili w kuchni, łazience lub wc. Np. w trakcie gotowania, w kuchni wzrasta poziom wilgoci, powodując większe otwarcie kratki higrosterowalnej. Dzięki temu większa ilość powietrza usuwana jest przez kanał kuchenny.

Kratka wentylacyjna
Kratka wentylacyjna (fot. Hardi)

Kanały wentylacyjne. Każde pomieszczenie, z którego usuwane jest powietrze, powinno być włączone do indywidualnego przewodu wentylacyjnego wyprowadzonego ponad dach.

Przewody wywiewne prowadzi się pionowo przy ścianach wewnętrznych, ale dopuszcza się odchylenie przewodów od pionu do 30°. Ponad dachem wyloty przewodów należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi oraz przed nawiewaniem powietrza pod wpływem wiatru.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej czynnikiem wywołującym ruch powietrza w przewodach wentylacyjnych jest wentylator. W domach jednorodzinnych zastosowanie znalazły dwa rodzaje wentylacji mechanicznej: wywiewna i nawiewno-wywiewna.

Schemat działania wentylacji mechanicznej
 Schemat działania wentylacji mechanicznej

Systemy te możemy jeszcze dodatkowo podzielić na scentralizowane i rozproszone.
Systemem najbardziej korzystnym jest scentralizowana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Łazienkowy wentylator wyciągowy
Łazienkowy wentylator wyciągowy, włączony czasowo np. po kąpieli, przyspiesza wymianę powietrza w wentylacji grawitacyjnej (fot. Hardi)

 

Akustyka

Przy wentylacji mechanicznej bardzo ważnym parametrem charakteryzującym system jest poziom wytwarzanego hałasu. To bardzo istotne zwłaszcza dla osób mających kłopoty ze snem.

System wykonany poprawnie nie powinien przenosić hałasu do pomieszczenia. Źródłem hałasu w instalacji może być zużyty lub złej jakości wentylator, złe średnice kanałów wentylacyjnych lub nawiewniki, przez które przepływa zbyt duża ilość powietrza.

Wówczas instalacja może emitować dźwięki niekorzystnie wpływające na domowników: stukanie, gwizdy, szumy.

Filtry

W systemach wentylacji mechanicznej montuje się filtry powietrza, służące do oczyszczania powietrza pobieranego z otoczenia. Jest ono zanieczyszczone w różnym stopniu. Zależy to od lokalizacji budynku. Na obszarach wiejskich o niewielkim zanieczyszczeniu możemy zrezygnować z dokładnej filtracji powietrza. Jednak na obszarach miejskich lub przemysłowych zaleca się stosowanie filtracji wielostopniowej.

Tomasz Pabur

 

aktualizacja: 2010-02-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy rekuperator uchroni mój dom przed nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz?

Odpowiedź eksperta: Filtry w instalacji wentylacyjnej nie wychwytują substancji gazowych z powietrza, a zatrzymują jedynie drobiny ciał stałych. Trudno więc będzie pozbyć się w ten sposób przedostających się wraz z powietrzem wentylacyjnym zapachów.

topowe produkty

Polski Komfort: ogrzewanie nadmuchowe to komfort i zdrowie

System ogrzewania nadmuchowego firmy POLSKI KOMFORT to nowoczesny, wydajny i ekonomiczny sposób na zapewnienie ciepła oraz najlepszej jakości powietrza w domu. Dzięki połączeniu funkcji kilku rozwiązań tradycyjnego budownictwa system ogrzewania nadmuchowego ogrzewa, wentyluje, filtruje, nawilża i schładza powietrze.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios
Nowa generacja wentylatorów dachowych Helios Wentylatory dachowe Helios oferowane są o wydajności od 300 do 30 000 m³/h, z silnikiem w strumieniu powietrza i poza nim. W obudowie metalowej ...
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną
Automatyka C6 SMART HOME - nowa generacja sterowania centralą wentylacyjną Od stycznia 2017 roku w ofercie Komfovent pojawiła się nowa automatyka sterowania - C6 SMART HOME dedykowana centralom z typoszeregu DOMEKT. ...
Nowy nawilżacz powietrza Dyson
Nowy nawilżacz powietrza Dyson Nowy nawilżacz Dyson używa technologii Air Multiplier oraz autorskiej technologii Ultraviolet cleansing, aby w cichy sposób pomóc w utrzymaniu ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x