Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Topowe produkty

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent i systemy ogrzewania Ensto - oszczędność i komfort dla każdego ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent powstają w Finlandii od ponad 30 lat. Są projektowane do pracy w ekstremalnych skandynawskich warunkach klimatycznych, dlatego też wybór serca centrali mógł być tylko jeden - obrotowy wymiennik ciepła.

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent

Obrotowy wymiennik ciepła charakteryzuje się wysoką sprawnością w każdych warunkach w przeciwieństwie do wymienników płytowych, gdzie stopień odzysku ciepła spada wraz z temperatu­rą powietrza zewnętrznego. Maksymalna sprawność central Ensto Enervent wyno­si do 87%, ale średni roczny odzysk ciepła ponad 70%.

W kategoriach efektywności energetycznej "ecoDesign" zostały one ocenione jako kategoria "A+" dla strefy klimatycznej zimnej (Polska).

Centrale z wymiennikiem obrotowym odzyskują również wilgoć, co jest bardzo istotne w polskim klimacie, gdyż zapobiega niekorzystnemu dla naszego zdrowia prze­suszeniu powietrza.

Na życzenie Klienta centrale Ensto Enervent mogą być wyposażone w wymienniki higroskopijne, które odzyskują znacznie więcej wilgoci niż wymienniki standardowe.

Ensto Enervent - obrotowy wymiennik ciepła

Centrale Ensto Enervent - jakość w każdym calu

Oprócz wymiennika ciepła, bardzo istotnym elementem centrali są wentylatory. Wybór silników ma istotny wpływ na zużycie prądu przez centralę, co z kolei przekłada się na konkret­ne oszczędności dla Użytkownika.

Centrale Ensto Enervent wyposażone są dlatego wyłącznie w wentylatory z silnikami w technologii EC firmy EBM Papst, najbardziej energooszczędnymi z dostępnych na rynku, które w porówna­niu z silnikami AC pozwalają zaoszczędzić do 50% kosztów energii. Zastosowanie wy­miennika obrotowego oraz wentylatorów z silnikami EC powoduje, że nakłady finan­sowe poniesione na zakup centrali wentylacyjnej zwracają się w krótszym czasie.

Bogata oferta central i intuicyjna automatyka

Oferta central z odzyskiem ciepła firmy Ensto Enervent jest bardzo szeroka, co pozwala wybrać rozwiązanie optymalnie dostoso­wane do własnych potrzeb. Centrale z serii LTR mogą pracować zarówno w pomiesz­czeniach ogrzewanych, jak i nieogrzewa­nych, po zaizolowaniu wełną o grubości 100 mm. Pozostałe centrale można monto­wać tylko w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej +5°C.

Automatyka ma znaczący wpływ nie tylko na dzia­łanie centrali, czy na wygodę obsługi, lecz także na oszczędność energii. Najbardziej popularną w Polsce centralą z oferty Ensto Enervent jest LTR-3 EC, która posiada automatykę standardową. Podstawowe sterowanie ECC spełnia wymagania większości Klientów, a na dodatek jest bardzo atrakcyjne cenowo. Właśnie w cenie i jakości należy upatrywać tak dużej popularności tego modelu.

Ensto Enervent - centrala LTR-3 EC

Sterownik ECC ma 4 biegi (każdy z biegów można ustawić za pomocą trymera na płycie głównej), 4 poziomy temperatury nawiewu (modele ECE), włączenie/wyłączenie odzysku ciepła oraz sygnalizację alarmu.

Centralę można wyposażyć też w przycisk nadciśnienia, który jest niezwykle przydatny np., gdy chcemy rozpalić w kominku. Chociaż ECC jest najprostszym typem automatyki do central Ensto Enervent, to jednak umożliwia sterowanie zewnętrznym sygnałem cyfrowym, pochodzącym np. z systemu automatyki lub zarządzania budynkiem (BAS lub BMS).

Ensto Enervent - sterownik eAirSterowanie ECC może być zastosowane tylko do central standardowych (modele EC) lub z nagrzewnicą wtórną elektryczną (modele ECE). W pozostałych przypadkach niezbędne jest zastosowanie automatyki zaawansowanej.

Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy typ automatyki MD. Dzięki niej możemy sterować centralą Ensto Enervent zdalnie przez Modbus, KNX (opcja), Ethernet i Internet (eAir Web). Dzięki usłudze w chmurze internetowej Enervent eAir sterowanie możliwe jest z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, wykorzystując do tego celu komputer, tablet lub smartfon.

Z punktu widzenia Użytkownika najważniejszym elementem automatyki MD jest bezprzewodowy panel sterujący eAir z ekranem dotykowym. Sterowanie centralą wentylacyjną jest teraz łatwe i przyjazne, a za­awansowane funkcje uruchamiane są przez kliknięcie odpowiedniej ikony na ekranie dotykowym. Ciekawym rozwiązaniem jest nowa funkcja „Eco”, która maksymalizuje wydajność energetyczną central Ensto Enervent, a więc minimalizuje koszty zuży­cia energii. Sterownik eAir, jak i sterowanie przez internet dostępne są w polskiej wersji językowej.

Firma Ensto Enervent oferuje także cen­trale z nagrzewnicami i chłodnicami wtórnymi wodnymi, również do współpracy z pompami ciepła. Po­wietrze nawiewane będzie schładzane lub ogrzewane, co wpłynie na znaczne oszczędności energii i przyjem­niejszy klimat w domu.

Enervent Premium - centrale z pompą ciepła

Najbardziej zaawansowane centrale w ofer­cie Ensto Enervent to urządzenia z serii Premium i Superior. Stanowią one połączenie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła i powietrznej pompy ciepła, gdzie agregat skraplający montowany jest na zewnątrz budynku (MDX) lub pompa ciepła jest całkowicie wbudowana (HP).

Interesującym rozwiązaniem opracowanym przez Ensto Enervent są centrale wentylacyjne z serii Superior. Bazują one na centralach HP, w których zamontowano dodatkowy wymiennik ciepła. Wymiennik ten odzyskuje energię odpadową generowaną w czasie pracy pompy ciepła, a następnie wykorzystuje ją np. do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania lub chłodzenia powietrza nawiewanego itp.

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent

Wstępne podgrzewanie lub schładzanie powietrza zewnętrznego

Centrale Ensto Enervent wyposażone w automatykę MD mogą współpracować z glikolowym wymiennikiem ciepła Enervent CHG lub gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła.

Zastosowanie wymiennika CHG lub GWC ma na celu wstępne podgrzewanie powietrza zimą i schładzanie latem. Takie rozwiązanie zapewnia znaczne oszczędności dzięki zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia powietrza wentylacyjnego. Taki układ poprawia niezawodność systemu wentylacji, także przy ekstremalnych temperaturach powietrza zewnętrznego. Latem możemy chłodzić powietrze nawiewane bez zastosowania dodatkowych urządzeń chłodzących.

Centrale Ensto Enervent są poddawane ba­daniom potwierdzającym ich parametry, m. in. urządzenia z serii LTR-2 i Pelican posiadają certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

Ogrzewanie elektryczne Ensto – komfort przy minimalnym koszcie inwestycji

Na odpowiedni poziom komfortu cieplnego w budynku energooszczędnym wpływa system ogrzewania elektrycznego Ensto, złożony z grzejników elektrycznych i elektrycznego ogrzewania podłogowego (maty grzejne Ensto ThinMat lub kable grzejne Ensto Tassu) i wyposażony w łatwe do regulacji termostaty (Ensto Eco). System taki charakteryzuje niski koszt inwestycyjny, łatwość regulacji i nieskomplikowany montaż.

 

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent

Dobrze ocieplony budynek, taki jak dom energooszczędny, do utrzymania wewnątrz odpowiedniego komfortu cieplnego potrzebuje niewielkiej ilości energii. Jeżeli nawet cena jednostkowa energii jest wyższa niż w przypadku alternatywnych systemów ogrzewania, przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło i relatywnie niskim koszcie początkowym inwestycja w ogrzewanie elektryczne po prostu się opłaca.

Logo Ensto
Adres:
Starogardzka 17A
83-010 Straszyn
aktualizacja: 2015-10-28
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x