Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Od podłogi do sufitu

Ściany jakby od niechcenia pokryte tynkiem w ciepłym, słonecznym kolorze tworzą wraz z ciemnym drewnem i błękitną mozaiką prawdziwie śródziemnomorski klimat (fot. Sanitec Koło)O stylu łazienki w przeważającej mierze decydują materiały, którymi ją wykończymy. Możemy wybierać spośród tradycyjnych: glazury, terakoty i gresu lub nowoczesnych: drewna, metalu i betonu. Warto również...

O stylu łazienki w przeważającej mierze decydują materiały, którymi ją wykończymy. Możemy wybierać spośród tradycyjnych: glazury, terakoty i gresu lub nowoczesnych: drewna, metalu i betonu. Warto również łączyć je ze sobą i tworzyć własne, niepowtarzalne wnętrza. Wybór jest ogromny, więc i możliwości aranżacyjne są nieograniczone. Lub prawie nieograniczone...

Łazienka w klimacie śródziemnomorskim
Ściany jakby od niechcenia pokryte tynkiem w ciepłym, słonecznym kolorze tworzą wraz z ciemnym drewnem i błękitną mozaiką prawdziwie śródziemnomorski klimat (fot. Sanitec Koło)
Najbardziej rozpowszechnione są płytki ceramiczne – wzorów, kolorów i faktur jest tak dużo, że trudno się zdecydować. Aby ułatwić nam to zadanie producenci często proponują komplety, składające się z kafelków na ścianę, podłogę i szeregu elementów ozdobnych. Wzornictwo, formaty i kolorystyka stale się zmieniają. Wśród nowości można znaleźć płytki o neutralnej kolorystyce dużych formatach 30x60 cm lub bardzo małych 2x2 cm. W nowych kolekcjach często producenci rezygnują z dekorów i innych ozdób na rzecz dużych kafli o gładkiej powierzchni i doskonałej kalibracji, które można układać bez fug.

Modne połączenia

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem staje się łączenie w łazience różnych materiałów wykończeniowych. Tradycyjne kafelki bardzo atrakcyjnie wyglądają w towarzystwie drewna, które od kilku lat jest bardzo modne. Najczęściej wykorzystuje się gatunki egzotyczne, odporne na działanie wilgoci. Można używać również gatunków krajowych – olchy, czereśni, dębu czy sosny, ale należy je wcześniej dobrze zaimpregnować (bejcami, lakierobejcami, woskami lub olejami).

Drewniane podłogi w połączeniu z płytkami ceramicznymi na ścianach wyglądają elegancko, a zarazem stwarzają wrażenie przytulności i ciepła. W łazienkach świetnie sprawdzają się również okładziny korkowe. Specjalne, woskowane płytki z korka są odporne na wilgoć i wodę.

W dużych łazienkach warto podkreślić podział na tzw. część mokrą (okolice wanny i prysznica) i część suchą, czyli tę gdzie się przebieramy lub wypoczywamy po kąpieli. Użycie różnych materiałów pozostaje wtedy w zgodzie z funkcją poszczególnych miejsc. Powierzchnię wyłożoną płytkami można ograniczyć tylko do miejsc „mokrych”, a w strefie „wypoczynkowej” do wykończenia podłogi użyć .

Drewno można stosować nie tylko na podłogach. Możliwe są wszelkie warianty aranżacyjne – drewno do obłożenia wanny lub jako boazeria na suficie.


Pobierz wersję pdf: Od podłogi do sufitu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x