Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ceramika sanitarna

Nowoczesna umywalka... na tle niebanalnie przyciętego marmurowego blatu (fot. Anna Buczny)Za projektowanie sprzętów do łazienki wzięli się projektanci o znanych nazwiskach... stąd taka różnorodność fasonów, kolorów, surowców. Szczególnie umywalki produkowane są w tej chwili z najróżniejszych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, kamienia, szkła, a nawet drewna, najpopularniejsze...

Za projektowanie sprzętów do łazienki wzięli się projektanci o znanych nazwiskach... stąd taka różnorodność fasonów, kolorów, surowców. Szczególnie umywalki produkowane są w tej chwili z najróżniejszych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, kamienia, szkła, a nawet drewna, najpopularniejsze są jednak nadal te z różnego rodzaju ceramiki. I dlatego nazwa, choć już nie całkiem adekwatna, została.

Czarne, przezroczyste, w kolorze

Nowoczesna umywalka

Nowoczesna umywalka... na tle niebanalnie przyciętego marmurowego blatu (fot. Anna Buczny)

Przyjęło się uważać, że najlepszym, i nie ma co ukrywać najwygodniejszym, rozwiązaniem w urządzaniu łazienki jest kupno kompletu. To prawda, ale tylko częściowa. Fakt, nawet, gładkie białe tzw. sanitariaty, pochodzące od różnych producentów, mogą się różnić odcieniem bieli – jedne są bardziej „zimne”, inne raczej kremowe, co widać dopiero po zestawieniu ich obok siebie.

Z drugiej jednak strony architekci wnętrz znaleźli rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać majątku na łazienkę, ale jednocześnie zależy im, aby nie być w tyle za modą. Tym rozwiązaniem jest umywalka, która wcale nie musi być „od kompletu”. blatu.

Nie ma jednej, najmodniejszej linii umywalek – wśród ich różnorodności naprawdę łatwo stracić głowę.

Super modne są w tym sezonie prostokątne, dość płytkie umywalki, obok których niezmiennie od dwóch lat sporym powodzeniem cieszą się okrągłe, wykonane z przezroczystego szkła. Ich wadą są stosunkowo małe gabaryty. W małych łazienkach warto zastanowić się nad zamontowaniem umywalek narożnych, a dla osób niepełnosprawnych – ze specjalnym wyprofilowaniem z przodu.

Dość drogą nowością są umywalki wykute z kamienia lub nawet wytoczone z drewna. Z kolei absolutnym przebojem tegorocznych pokazów we Włoszech były umywalki z podwójnym dnem – w przestrzeni pływały rybki, wypełniał ją kolorowy piasek, kamienie.

Można i na nóżce

Sposobów zamontowania umywalek jest wiele – decyduje o tym, prócz oczywiście ich wymiaru i ciężaru, styl, w jakim będą instalowane pozostałe urządzenia ceramiki sanitarnej.

Miski najlżejsze mocuje się do ściany na śruby, wkręty, przy użyciu wsporników. Jeżeli chcemy osłonić syfon i rury odpływowe, możemy je zamaskować półpostumentem lub sięgającym podłogi postumentem, będącym dla ciężkiej umywalki dodatkowym podparciem.

Innym sposobem na ukrycie rur doprowadzających wodę i kanalizacyjnych jest zastosowanie stelaża instalacyjnego. Umożliwia on montaż umywalek nie tylko przy ścianie, ale nawet na środku łazienki. Taki stelaż jednym bokiem można zamontować do ściany łazienki i podłogi lub, gdy zamarzyła się nam umywalka na środku łazienki – tylko do podłogi. Gotową konstrukcję można obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, które pokryjemy płytkami ceramicznymi.

Umywalkę można także ustawić na blacie szafki lub „wpuścić” ją do wnętrza. Takiej „całościowej” zabudowy nie uwzględnia się raczej przy umywalkach o ciekawych, odbiegających od standardu kształtach. Ukrywanie tego, co zdobi byłoby bez sensu. W takich przypadkach szafki zastępują proste blaty – szklane, kamienne lub drewniane.


Pobierz wersję pdf: Ceramika sanitarna
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x