Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanny i kabiny

Wpuszczana w podłogę wanna o fantazyjnym kształcie idealnie wypełnia róg sporej łazienki (fot. Ravak)Białe lub kolorowe. Prostokątne, owalne, trójkątne lub o wymyślnych kształtach. Jeszcze parę lat temu trudno byłoby uwierzyć, że chodzi o wanny. Niezbędne do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie. Najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą.Żeliwne...

Białe lub kolorowe. Prostokątne, owalne, trójkątne lub o wymyślnych kształtach. Jeszcze parę lat temu trudno byłoby uwierzyć, że chodzi o wanny. Niezbędne do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie. Najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą.

Wanna wpuszczana w podłogę
Wpuszczana w podłogę wanna o fantazyjnym kształcie idealnie wypełnia róg sporej łazienki (fot. Ravak)

Żeliwne w odwrocie?

Akryl, kompozyt i stal to materiały, po które coraz częściej sięgają producenci wanien i brodzików. I jest ku temu wiele ważnych powodów. Z akrylu da się wyprodukować wanny w najbardziej wymyślnych kształtach i kolorach. Takie wanny nie dość, że są lekkie, to jeszcze ciepłe i miłe w dotyku. Na plus trzeba im także zaliczyć to, że nie przebarwiają się. Niestety, dość łatwo je zarysować i uszkodzić w inny sposób. Dlatego niektóre modele wzmacniane są mieszanką żywicy poliestrowej z włóknem szklanym - przy kupnie warto o to zapytać.

W łatwo jest wiercić otwory, co zachęca do instalowania hydromasażu. Kompozyty, będące w istocie mieszanką, składającą się w 80% ze sproszkowanych minerałów i 20% żywic, choć drogie, nie ma co ukrywać, biją akryl wyglądem – po prostu przypominają szlachetny kamień. Ale bez jego wady – czyli porowatej, szorstkiej powierzchni. Przy tym użytkownicy cenią ich odporność na wszelkie uszkodzenia i wysoką temperaturę.

Na spragnionych ekstrawagancji czekają wanny stalowe – zazwyczaj stawiane pośrodku salonu kąpielowego. Nie wymagają obudowy, ale akurat na tym nic nie zaoszczędzimy, bo są o wiele droższe od modeli akrylowych. Pokrywa się je nowoczesnymi emaliami odpornymi na uderzenia, zarysowania i działanie silnych detergentów. Są w miarę lekkie, więc łatwo je przenosić. Ich niewątpliwym minusem jest dobre przewodzenie ciepła, które osoba zażywająca kąpieli pozna po szybkim stygnięciu wody. Niekiedy, aby temu zapobiec, wannę „dociepla” się (np. styropianem, który dodatkowo także wycisza, niezbyt przyjemny, odgłos lejącej się wody).

Wanny żeliwne są solidne i trwałe. Często mają ozdobne nóżki w kształcie antycznych rzeźb czy łap egzotycznych zwierząt – świetnie więc pasują do stylowych łazienek. Mają jednakże kilka istotnych wad – podstawową jest ich duży ciężar, a także mała różnorodność kolorów i kształtów.


Pobierz wersję pdf: Wanny i kabiny
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x