Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Seans w saunie

Dla Finów sauna jest „świątynią higieny ciała i duszy”. Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że także u nas stała się pożądanym elementem wyposażenia domu.Gorące powietrze działa odprężająco i relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm. Temperatura powierzchni skóry osoby korzystającej z sauny wzrasta do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a...

Dla Finów sauna jest „świątynią higieny ciała i duszy”. Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że także u nas stała się pożądanym elementem wyposażenia domu.

Gorące powietrze działa odprężająco i relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm. Temperatura powierzchni skóry osoby korzystającej z sauny wzrasta do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Natomiast schładzanie ciała zimną wodą hartuje ciało i uodparnia organizm. Seans w saunie poprawia także krążenie krwi, oczyszcza skórę i działa korzystnie na funkcjonowanie układu hormonalnego. I jakże szybko poprawia nastrój oraz samopoczucie!

Z odświeżającej i relaksującej kąpieli w saunie mogą korzystać niemal wszyscy – pod warunkiem zachowania umiaru.

Suche, mokre, parowe

  • W saunie suchej (nazywanej też staroszwedzką) temperatura osiąga 90-110°C, a wilgotność względna wynosi tylko około 10%. Wprawdzie osoba przebywająca w takich warunkach szybko się poci, ale skóra błyskawicznie się wysusza, a włosy stają się tak gorące, że zaczynają parzyć. Z suchej sauny korzysta się coraz rzadziej, ponieważ niewiele osób jest w stanie znieść takie warunki.
  • W saunie mokrej (fińskiej) warunki są bardziej przyjazne. Kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm się do niej przyzwyczai – stopniowo podwyższa się ją do maksimum 90°C. Pomieszczenie wypełnia gorąca para wodna, powstająca w czasie polewania wodą kamieni, ułożonych w górnej części pieca. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25-39%. W Finlandii ten rodzaj sauny jest najbardziej popularny
  • Sauna parowa (łaźnia turecka) różni się od mokrej niższą temperaturą (nie przekracza 65°C) i znacznie wyższą wilgotnością powietrza (40- 65%). Aby uzyskać taki poziom wilgotności, niezbędny jest generator pary. Komfort korzystania z takiej sauny można znacznie podnieść, stosując podczas kąpieli różne zioła, które pod wpływem gorącej pary wodnej wydzielają przyjemny zapach (sauna parowo-ziołowa). 

Pobierz wersję pdf: Seans w saunie
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x