Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Co na ściany i podłogi

Najczęściej spotykany materiał wykończeniowy w kuchni - płytki ceramiczne; tutaj w połączeniu z tynkiem strukturalnym (fot. Opoczno)Ściany i podłoga - to pierwsze, czym musimy się zająć urządzając kuchnię swoich marzeń. Oczywiście, wizję całości musimy mieć już wtedy dokładnie przemyślaną. Kuchnia, jak każde inne pomieszczenie, może być urządzona w rozmaitych stylach....

Ściany i podłogi - to pierwsze, czym musimy się zająć urządzając kuchnię swoich marzeń. Oczywiście, wizję całości musimy mieć już wtedy dokładnie przemyślaną. Kuchnia, jak każde inne pomieszczenie, może być urządzona w rozmaitych stylach. Bez względu jednak na to, czy decydujemy się na wariant przytulnego miejsca, w którym koncentruje się życie rodzinne, czy też wybieramy wysoko sprawny zestaw maszyn w nowoczesnej oprawie, to sposób wykończenia ścian i podłóg zadecyduje o końcowym efekcie.

Gładkie lub ze szlaczkiem

Nawet najpiękniejsza ściana musi przede wszystkim być praktyczna, a to w wersji kuchennej oznacza, że powinna być wykonana z materiałów łatwo zmywalnych. Najpopularniejsze są płytki ceramiczne. Odchodzi się jednak od wykładania nimi ścian od góry do dołu. Modnie jest kłaść płytki tylko w newralgicznych miejscach - przy zlewozmywaku i kuchence, a w pozostałej części stosować inne materiały wykończeniowe. Ważne, aby dobrać je tak, by nie „gryzły się” ze sobą. Świetnie nadają się do tego farby i tynki dekoracyjne - połączone z płytkami sprawią, że kuchnia stanie się bardziej przyjazna, niż tylko w otoczeniu kafelków.
Meteriał wykończeniowy kuchni - płytki ceramiczne
Najczęściej spotykany materiał wykończeniowy w kuchni - płytki ceramiczne; tutaj w połączeniu z tynkiem strukturalnym (fot. Opoczno)

Ilość kombinacji jest tutaj nieograniczona. Można łączyć wzorzyste płytki z jednolitymi farbami lub odwrotnie. Gdy nie przepadamy za minimalizmem, warto się zastanowić, czy nie pomalować ścian (lub ściany) techniką przecierania.

Podobny efekt ożywienia i rozbicia jednostajności wnętrza uzyskamy używając stempli i szablonów. Przy ich pomocy wykonamy jednobarwne, powtarzające się wzory, które w dowoln sposób odbijamy na ścianie. Możemy je wykorzystać również do optycznego obniżenia (wzory ułożone w poziomy pas przy suficie) lub podwyższenia wnętrza (pionowe pasy).

W kuchni znakomicie sprawdzają się tapety winylowe. Są wodoodporne, łatwe do mycia. Przy ich pomocy łatwo zamaskować drobne nierówności i pęknięcia ścian lub sufitu. Tapetę można wykończyć bordiurą. Podobnie jak w przypadku stempli i szablonów, odpowiednio dobrana zmieni wygląd naszej kuchni - naklejona pod sufitem optycznie obniży pomieszczenie, a położona w pionie podwyższy je. Bordiury można też wykorzystać do obramowania okien czy drzwi, lub do rozdzielenia dwóch wzorów tapety.

W roli ściennej okładziny w kuchni coraz modniejsze stają się płyty z marmuru, granitu lub wapienia. Trzeba przyznać, że to bardzo elegancki materiał. Podobnie, jak w przypadku płytek ceramicznych, kamieniem najczęściej wykłada się tylko fragmenty ścian wzdłuż blatu roboczego.

Modnym sposobem ochrony newralgicznych miejsc przed zabrudzeniem jest użycie szkła. Matowe tafle szklane dają niezwykle ciekawy efekt dekoracyjny. Pasują do prostych mebli, kuchni urządzonych według założeń minimalistycznych.

W kuchni można też ułożyć boazerię drewnianą lub z paneli drewnopochodnych, ale nie powinny mieć one bezpośredniego kontaktu z wodą. Nie należy stosować okładziny sosnowej, gdyż jest ona wrażliwa na grzyb powodujący sinienie. Natomiast polecane jest drewno z cedru, jodły czy modrzewia. Boazerię należy starannie zabezpieczyć impregnatami antygrzybicznymi oraz lakierami lub farbami wodoodpornymi. Również panele z płyt pilśniowych dobrze sprawdzą się w kuchni, podobnie jak woskowane lub lakierowane płytki z korka.


Pobierz wersję pdf: Co na ściany i podłogi
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x