Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ognisko rozpalone w domu

Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie (fot. Koperfam)Kominki przeżywają renesans. I nic dziwnego, bo jednocześnie ogrzewają, dekorują i dodają prestiżu. Po prostu tworzą klimat.Ten bardzo popularny, wręcz niezastąpiony element domu przybiera dziś najróżniejsze kształty i formy – od tradycyjnych po ultranowoczesne, które często bardziej kojarzą się z dziełami sztuki niż urządzeniami...

Kominki przeżywają renesans. I nic dziwnego, bo jednocześnie ogrzewają, dekorują i dodają prestiżu. Po prostu tworzą klimat.

Ten bardzo popularny, wręcz niezastąpiony element domu przybiera dziś najróżniejsze kształty i formy – od tradycyjnych po ultranowoczesne, które często bardziej kojarzą się z dziełami sztuki niż urządzeniami służącymi do ogrzewania.

Co wybrać - kominek otwarty czy wkład?

Nie może to być pochopna decyzja – jest to bowiem inwestycja na długie lata i przy wyborze nie warto kierować się tylko modą.

Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie
Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie (fot. Koperfam)

Kominki tradycyjne, z otwartą komorą spalania, mają swój urok i nadal wielu zwolenników. Są jednak mało efektywne, gdyż większość ciepła, nawet do 90% ucieka przez komin. Potrzebują też ogromnych ilości opału oraz dużo tlenu, co może być problemem, gdy w domu są zamontowane nowoczesne szczelne okna i drzwi.

Przy kominku otwartym trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie można zostawiać palących się polan na noc, należy je wygaszać przed wyjściem z domu. Na dobrą sprawę tego typu kominki służą tylko do okazjonalnego palenia, bardziej dla przyjemności.

Kominek z zamkniętym paleniskiem

Lepszym wyjściem jest zastosowanie wkładu lub kasety kominkowej. Funkcjonują one w podobny sposób, a główna różnica między nimi polega na tym, że kasetę można zamontować w już istniejącym kominku, natomiast wkłady są przeznaczone tylko do kominków nowo budowanych.

Wkłady to zamknięte paleniska wykonane z akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę materiałów – głównie stali i żeliwa. Mają wylot spalin oraz przeszklone drzwiczki. Tylko niewielką cześć ciepła oddają poprzez szybę, resztą, dzięki odpowiedniemu systemowi rozprowadzania, można ogrzać wiele pomieszczeń. To bardzo ekonomiczny sposób grzania – wkłady kominkowe zatrzymują w domu aż 80% wytwarzanego przez siebie ciepła, a przy tym potrzebują 5-6 razy mniej drewna niż kominki otwarte.

Wybór wkładów kominkowych jest ogromny. Różnią się wielkością, mocą, kształtem, rodzajami drzwiczek (otwierane na bok, do góry, dzielone dwu lub kilkuczęściowe) i szyb (płaskie, pryzmatyczne, panoramiczne), sposobem wykończenia (lakierowane, powlekane mosiądzem lub pozłacane).


Pobierz wersję pdf: Ognisko rozpalone w domu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x