Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Szafy i garderoby

Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze...

Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.

Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze przemyślaną garderobę lub choćby szafę wnękową. Wybór jednego lub drugiego zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja. Idealnym miejscem na przechowywanie odzieży jest sąsiedztwo sypialni lub ona sama. Tu rozbieramy się przed pójściem spać i ubieramy po porannej kąpieli.

Ważną rolę gra także liczebność rodziny. Zarówno szafa, jak i garderoba powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców. Z tego m.in. powodu umiejscowienie szafy wnękowej w sypialni może nie być wygodne, gdy rodzina jest liczna. Chyba, że zaaranżujemy taki mebel w każdej sypialni. Równie ważny jest wybór firmy, która nam całość urządzi i wyposaży. Najlepiej jest odwiedzić kilka punktów, by dobrze zorientować się w rynkowej ofercie, porównać możliwości oraz koszty. Dobrze dokładnie obejrzeć efekty pracy fachowców, spytać o rekomendacje.

Okna połacioweGdy wybieramy garderobę

Godzimy się przeznaczyć na ten cel jedno z pomieszczeń lub „odciąć” fragment innego. Jeżeli z garderoby będą korzystać dwie osoby wystarczy, by miała ok. 6 m2, jeśli domowników jest więcej – potrzebne będzie ok. 10 m2. W drugim przypadku, na garderobę ogólnodostępną, dobrze jest wykorzystać wnętrze z trudnymi do zagospodarowania w inny sposób skosami – poddasze albo przestrzeń pod schodami.

Najkorzystniej jest, jeśli garderoba ma własne okno, z dobrą żaluzją (by ubrania nie traciły kolorów). Okno pozwala nam wietrzyć to pomieszczenie, w którym wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę. W końcu przechowujemy tu nie tylko wierzchnie okrycia ale i obuwie, niekiedy sprzęt sportowy.

Dlatego też drzwi do garderoby nie powinny być zbyt szczelne. Najlepsze więc będą przesuwane, poruszające się po specjalnych systemach jezdnych, przytwierdzanych do sufitu lub sufitu i podłogi. W przypadku, gdy wygospodarowana jest w sypialni zamiast drzwi można zainstalować ruchomy ekran z płyty MDF, a nawet z rozpiętej na stelażu tkaniny.

Równie ważne są odpowiednie warunki higieniczne. Gromadzący się kurz nie sprzyja ani ubraniom, ani nam. Dlatego też podłoga powinna być łatwa do odkurzenia i przetarcia na mokro. Praktycznym pokryciem dla garderobianej podłogi jest wykładzina elastyczna lub płytki ceramiczne.

Jeżeli garderoba nie ma światła dziennego w ogóle, lub wydzielona z części pokoju ma go zbyt mało, trzeba zadbać o światło elektryczne, np. w postaci halogenów rozmieszczonych równomiernie, tuż przed drzwiami w listwie albo w suficie szafy.


Pobierz wersję pdf: Szafy i garderoby
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x