Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Po pierwsze styl

Drewniana podłoga – od lat niezagrożona pozycja lidera (fot. Kronopol) Niebieskie deski na jednej ze ścian, obok białe cegiełki – wnętrze oryginalne i z charakterem (fot. Kronopol) Szare panele laminowane, szare betonowe ściany ozdobione parą prostokątnych brązowych obrazów zestawionych w lustrzanym odbiciu – piękny pomysł na nowoczesne wnętrze urządzone w duchu industrialnego minimalizmu (fot. Witex)Aby w finale nasz salon był spójny...
Drewniana podłoga – od lat niezagrożona pozycja lidera (fot. Kronopol)
Niebieskie deski na jednej ze ścian, obok białe cegiełki – wnętrze oryginalne i z charakterem (fot. Kronopol)
Szare panele laminowane, szare betonowe ściany ozdobione parą prostokątnych brązowych obrazów zestawionych w lustrzanym odbiciu – piękny pomysł na nowoczesne wnętrze urządzone w duchu industrialnego minimalizmu (fot. Witex)

Aby w finale nasz salon był spójny stylistycznie, musimy wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma on być klasyczny, nowoczesny czy stylizowany. Od tego bowiem zależy rodzaj użytych materiałów i wykończenie ścian oraz podłóg. A te zmienić dużo trudniej niż nietrafiony fotel lub zasłony.

W jodełkę i w cegiełkę

Materiałem podstawowym i najczęściej stosowanym na podłogę, zarówno w pomieszczeniach w stylu klasycznym jak i nowoczesnym, pozostaje wciąż drewno. W pomieszczeniach klasycznych dominują parkiety z gatunków rodzimych, takich jak: buk, dąb, jesion, klon, sosna czy orzech, ułożone w jodełkę, szachownicę, cegiełkę lub inne bardziej skomplikowane wzory. Podłoga może być lakierowana, woskowana lub bejcowana.

Do wnętrz nowoczesnych i stylizowanych pasuje więcej gatunków drewna, szczególnie egzotycznych. Modne są deski o jak największych rozmiarach lub wręcz przeciwnie – małe deszczułki ułożone w „pionie” tworzące tzw. parkiet przemysłowy. We wnętrzach nowoczesnych dąży się do tego, aby podłoga była jak najbardziej jednolita bądź całkiem odwrotnie – używa się deszczułek o różnych kolorach, tworząc w ten sposób melanżowe wykończenie.

Podłogi drewniane mają wiele zalet. Są ciepłe w odbiorze i łatwe w konserwacji – odpowiednio zabezpieczone nie sprawiają kłopotu z utrzymaniem w czystości. Ładnie się starzeją. Zamiennikiem parkietu mogą być panele podłogowe drewniane lub laminowane.

Ściana z lasu

Coraz częściej wnętrza wykańcza się nowoczesnymi boazeriami. Całe ściany lub ich fragmenty pokrywa się gładkimi powierzchniami z drewna lub forniru egzotycznego. Jeżeli na takiej ścianie umieścimy stalowe elementy, nowoczesne obrazy lub czarno-białe fotografie, to przy odpowiednim oświetleniu uzyskamy bardzo ciekawy efekt.

Drewno na ścianach, szczególnie to egzotyczne, jest rozwiązaniem dosyć kosztownym, dlatego dla osób, które chcą w swoim wnętrzu uzyskać podobny efekt nie rujnując jednocześnie domowego budżetu, proponujemy wykorzystanie tańszych paneli drewnopodobnych. Możemy je układać w pionie lub w poziomie. Dla podkreślenia nowoczesnego charakteru wnętrza, listwy seryjne można zastąpić aluminiowymi, z możliwością zamocowania na nich licznych elementów dekoracyjnych. Rozwiązanie takie zrealizowane w przedpokoju, umożliwia umieszczenie na poziomych listwach aluminiowych wieszaczków i zrezygnowanie z dodatkowych wieszaków na wierzchnie ubrania.

Styl dawnego dworku lub innego wnętrza stylizowanego, możemy uzyskać poprzez tradycyjne, częściowe wyłożenie ścian drewnem w części dolnej i połączenie z powierzchnią malowaną na gładko lub z tapetami (najlepiej prezentują się te w pionowe pasy lub z delikatnym motywem roślinnym). Jeżeli do tego dodamy ciemne drewniane meble, belki drewniane na suficie i piękne tkaniny, to nikt nie będzie miał wątpliwości, iż nie znalazł się w przypadkowym wnętrzu.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Po pierwsze styl
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x