Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi - stylowe i z charakterem

Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel) (fot. Masonite) (fot. Kronodoor) Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwiNie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do...
Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel)
(fot. Masonite)
(fot. Kronodoor)
Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwi

Nie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do charakteru pomieszczeń.

Najczęściej produkowane są z drewna litego (sosna, dąb, mahoń, jesion, buk) lub klejonego oraz materiałów drewnopochodnych, tj. płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF. Potocznie drzwiami nazywamy samo skrzydło, chociaż składają się jeszcze z futryny (ościeżnicy) i okuć: zawiasów, klamek, zamków.

Wykończenie zależy od rodzaju materiału, z którego drzwi są wykonane. Drewniane mogą być tylko wstępnie zaimpregnowane lub zupełnie wykończone: bejcowane i lakierowane. Te z płyt drewnopochodnych będą obłożone okleiną naturalną, czyli fornirem lub drewnopodobnym laminatem, mogą być też malowane farbami kryjącymi.

Pełne czy przeszklone

Drzwi powinno się dobierać zgodnie z przeznaczeniem pomieszczeń. Pełne zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, dlatego świetnie nadają się do sypialni czy gabinetów. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków słuchających głośnej muzyki. Idealne do wnętrz, w których drzwi są konieczne, ale nie chcemy by były eksponowane i dominowały nad resztą, są skrzydła przeszklone lub całe ze szkła. Wprowadzają światło dzienne tam, gdzie go brakuje (hol, korytarz) i wizualnie powiększają pomieszczenie, tak samo jak drzwi lustrzane, które mogą zastąpić tradycyjne lustro w sypialni, łazience czy garderobie. Mogą być też ozdobą wnętrza, bo do wyboru mamy różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione oraz ornamentowe i witrażowe. Drzwi takie sprawdzają się, gdy pomieszczenie nie wymaga pełnego odizolowania – jeżeli zależy nam na intymności możemy zastosować szkło mrożone, przydymione lub piaskowane. Szyby w drzwiach powinny być z bezpiecznego szkła hartowanego, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach lub klejonego (wewnątrz z folią lub żywicą), które w ogóle się nie rozsypuje.

Sposób na otwieranie

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, wszystko zależy od tego, w jaki sposób są otwierane. Dlatego przed ostatecznym zakupem i montażem, warto mieć już rozplanowane urządzenie wnętrza. Tradycyjne i najbardziej popularne drzwi rozwieralne stosujemy we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca, by je otworzyć. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm raczej się nie wykonuje. Jeżeli otwór na drzwi jest szerszy, to raczej pomyślmy o drzwiach dwuskrzydłowych. Decydując się na drzwi rozwierane zawsze trzeba sprecyzować, czy potrzebujemy prawe czy lewe. Odmianą drzwi rozwieralnych są drzwi wahadłowe, które po otwarciu samoczynnie się zamykają.

Wygodne i praktyczne, są drzwi przesuwne, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjnie otwierane. Sprawdzają się w wąskich korytarzach, sypialniach czy kuchniach. Mogą również zamykać nieduże schowki lub garderoby. Specjalny mechanizm pozwala bez wysiłku przesuwać je po prowadnicach. Po rozsunięciu zachodzą na ścianę lub się w niej chowają (system kasetonowy). Drzwi przesuwne są wykańczane w taki sam sposób jak te rozwieralne, czyli z pewnością możemy dobrać takie, które będą pasowały do aranżacji wnętrza.

W drzwiach składanych (łamanych) jedno skrzydło ma dwie części połączone zawiasami. Składają się jak parawan, dlatego są odpowiednie tam, gdzie na rozwieralne nie ma miejsca, a przesuwne są niekorzystne z uwagi na wąskie przejście lub brak ściany do ich schowania. Drzwi harmonijkowe konstrukcją i sposobem otwierania przypominają składane. Wykonane z wąskich paneli (ok. 10 cm) składają się w harmonijkę z jednej lub dwóch stron otworu. Drzwiami takimi możemy zamknąć schowek, garderobę, ale także kuchnię czy pokój dzienny. Najtańsze wykonane są z tworzywa sztucznego, droższe z drewna lub z płyty wiórowej (malowanej lub laminowanej). Panele mogą być pełne lub przeszklone. Zaletą ich jest niska cena i niekłopotliwy montaż, należy jednak pamiętać, że zwężają nieco otwór drzwiowy.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Drzwi - stylowe i z charakterem
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x