Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i podłoga

Tworzą tło, czasem dyskretne, kiedy indziej zdecydowane i wyraziste. Za każdym razem – ważne. Ściany i podłoga naszej łazienki są kanwą aranżacji, która określa klimat i nastrój wnętrza. Na szczęście mamy w czym wybierać…

 

Siła płytek

Ściany i podłoga 
 (fot. Ceramika Paradyż)

Dziś, gdy do łazienek wkroczyły tynki i farby strukturalne, szklane tafle, drewno, beton, a nawet tapety, można by przypuszczać, że królujące w nich dawniej płytki ceramiczne odejdą w zapomnienie. Nic podobnego – ceramika, po kilku latach defensywy, przeżywa triumfalny come back. Płyty, płytki i mozaiki sprzedają się lepiej niż kiedykolwiek.

Producenci zastosowali sprytny fortel, zlecając projekty ceramiki i gresu naśladujących inne materiały. Dzięki temu można dziś połączyć funkcjonalność glazury i terakoty z wyjątkowym efektem wizualnym: płytki przypominają boazerię, spatynowane panele metalowe, ryflowaną stal, kamień szlachetny, a nawet… ścianę pomalowaną przy pomocy szablonów czy oklejoną tapetą.

Wybór ułatwiają linie wzornicze o charakterystycznych nazwach, jak choćby wood, fiori, gold, silver steel czy green stone. W dodatku z reguły każda z nich zawiera płytki różnej wielkości i kształtu, a także dodatkowe elementy dekoracyjne: paski, wstawki i inkrustacje. Miłośnicy stylu rustykalnego czy klimatów śródziemnomorskich znajdą ceramikę o nieregularnych brzegach, stworzoną do grubej, nieco nierównej fugi.

Minimaliści bez problemu kupią wielkoformatowe płyty o idealnie skalibrowanych krawędziach, dzięki którym ze spoinowania i fugowania można w ogóle zrezygnować. Kto lubi styl dekoracyjny, znajdzie zestawy płytek do układania prawdziwych obrazów. A może warto pomyśleć o połączeniu ceramiki z innymi materiałami: drewnem, szkłem czy betonem? Owszem; takie mariaże bywają bardzo udane.

Na surowo

Ci, którym nie odpowiada łazienka wykafelkowana od podłogi po sufit, powinni rozważyć „wariant strefowy”: wyłożenie płytkami jedynie miejsc najbardziej narażonych na zachlapanie – np. niewielkich pól nad umywalką i wanną. Efekt może być interesujący. Trzeba tylko pozostałe fragmenty ścian pokryć powłoką o wysokiej odporności na zawilgocenie. Dziś farby o takich właściwościach – np. lateksowe, winylowe czy silikatowe – dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej. Można barwnie pofantazjować!

Niekosztownym sposobem na wykreowanie wyjątkowego nastroju jest użycie tynków i farb strukturalnych, a także – powłok mozaikowych czy reliefowych. Odpowiednio fakturując te pierwsze, nadamy ścianom wiekowy, nierówny i chropowaty wygląd – takie idealnie dopełnią wystrój w stylu wiejskim, antycznym, etnicznym czy w klimacie południa Europy. Można też odważyć się na bardziej nietypowe, a widowiskowe faktury (np. powierzchnię prosto lub faliście zryflowaną za pomocą pacy zębatej), które nadadzą designerski sznyt wnętrzu w stylu industrialnym.

Użycie powłok strukturalnych umożliwia przy tym zamaskowanie nieznacznych niedoskonałości podłoża. Mozaiki i reliefy pozwolą z kolei uzyskać wyjątkową, niemal trójwymiarową głębię koloru, albo też efekt spłowiałego antycznego fresku. Specjalne farby i stiuki wyczarują na ścianach zamsz, powłokę skórzaną, gładki marmur czy porowaty trawertyn, a w każdym razie… ich doskonałe imitacje.

Pełny artykuł w PDF: Ściany i podłoga

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x