Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Strugi, bicze i bąbelki

Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Strugi, bicze i bąbelki 
 (fot. Technic Industry, Victory Spa)

Hydroterapia, jako jeden z elementów idei wellness, trafia pod strzechy. Wszechstronny masaż wodny, podobnie jak seans w saunie czy łaźni parowej, od kilku lat systematycznie podbija serca Polaków. Sprzyja temu moda na zdrowy tryb życia i narastająca w nas świadomość, jak bardzo nasze dobre samopoczucie, efektywność działania i sukcesy związane są z codzienną dawką relaksu i odprężenia. Pokusą dla wielu jest także to, że hydroterapia – w odróżnieniu od biegania czy mozolnych ćwiczeń – nie wymaga wysiłku. Trzeba jedynie wygospodarować trochę czasu.

Do tego obok drogich wieloosobowych wanien z systemem hydromasażu pojawiły się ich mniejsze siostry, nieduże, ergonomiczne, a równie komfortowe. I jeszcze wyposażone w dysze panele prysznicowe – tak naprawdę to one wywołały utylitarną rewolucję; wielofunkcyjny panel można przecież zainstalować w każdej bez wyjątku, nawet najciaśniejszej łazience.

W poziomie

Ponieważ wyposażenie wanny w system hydromasażu wymaga montażu w jej dnie i ściankach kilkunastu lub kilkudziesięciu dysz, królują tu niepodzielnie niecki z akrylu – tworzywa bardzo łatwego w obróbce. Konieczność zainstalowania pompy i przewodów doprowadzających wymaga z kolei montażu obudowy. Obmurowanie wanny bloczkami czy osłonięcie giętą płytą na stelażu jest znacznie mniej praktyczne – trzeba pozostawić stosunkowo duże otwory rewizyjne, które umożliwią kontrolę, konserwację i, w razie czego, naprawę systemu.

Akryl, podobnie jak kilka innych opatentowanych przez producentów tworzyw sztucznych, ma jeszcze jedną zaletę: łatwo z niego ukształtować ergonomiczną formę, sytuującą ciało w najdogodniejszej pozycji, a także uformować siedziska czy półeczki. Taka wanna „skrojona na miarę” to prawdziwy przybytek luksusu.

Kupując wannę z hydromasażem, zwróćmy uwagę na liczbę dysz, możliwość ukierunkowania strumieni i zamykania określonych sekcji wylotów. Systemy najbardziej uniwersalne pozwalają reżyserować seans masażu, koncentrując zabieg na wybranych strefach ciała. Ponieważ w instalacjach hydromasażowych woda z reguły krąży w układzie zamkniętym, warto wybrać wannę z grzałką zapewniającą stałą temperaturę kąpieli. W standardzie dostaniemy zwykle wszystko, co niezbędne do uruchomienia systemu, czyli wannę z dyszami, pompę, przewody wodne oraz sterownik mechaniczny lub pneumatyczny.

Czasem także stelaż podwannowy, rzadziej – obudowę. Za sterowanie elektroniczne, umożliwiające programowanie trybu i sekwencji masażu, temperatury wody oraz czasu i natężenia zabiegu, z reguły trzeba dodatkowo zapłacić. Podobnie jak za wewnętrzne lampki halogenowe (można do nich dokupić filtry koloryzujące przydatne w chromoterapii), dozownik olejków aromatycznych, zagłówki, uchwyty czy relingi na ręczniki, mocowane do zewnętrznej krawędzi wanny.

Wielką wygodą jest automatyka samoczyszcząca – najlepiej z systemem osuszania przewodów i dysz oraz ozonowania powietrza. W przeciwnym razie będziemy musieli dbać o czystość sami, po każdej kąpieli dodając do wody cyrkulującej w instalacji specjalny preparat dezynfekujący – czystość jest warunkiem sprawności i długowieczności systemu, a także… dobrej łazienkowej atmosfery, pozbawionej przykrego zapachu.

Pełny artykuł w PDF: Strugi, bicze i bąbelki


 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x