Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki łazienkowe

Choć łazienka w sposób doskonały wykorzystuje zalety ogrzewania podłogowego, tradycyjne grzejniki nadal stoją w niej – lub wiszą – na niezachwianej pozycji. Dlaczego? Bo są uniwersalne: ogrzeją wnętrze, osuszą ręczniki, jeśli trzeba podzielą przestrzeń, a do tego… niebanalnie ją ozdobią.

 

Grzejniki łazienkowe 
 (fot. Vasco)

Komu kilkanaście lat temu przyszłoby do głowy chwalić się kaloryferem? Energię właścicieli i użytkowników pochłaniało raczej projektowanie estetycznych osłon, które owe „cuda” ukryją. I wówczas zadebiutowały pierwsze grzejniki dekoracyjne, a areną tego debiutu była właśnie łazienka.

Grzejniki łazienkowe przeszły prawdziwą ewolucję. Ich formy i kolory każą umieszczać je w najbardziej eksponowanych miejscach. W przypadku grzejnika zasilanego prądem lub wodnego z grzałką elektryczną musimy przestrzegać jednak minimalnej odległości od ujęć wody – 60 cm. Drabinkę wodną możemy ustawić tam, gdzie naprawdę będzie potrzebna: w pobliżu wanny lub natrysku, pomiędzy elementami wyposażenia, które chcemy symbolicznie od siebie oddzielić, a nawet… pośrodku łazienki. To nie żarty – uroda nowoczesnych grzejników uzasadnia najbardziej ekstrawaganckie pomysły.

Skąd to ciepło?

źródłem zasilania łazienkowego grzejnika wodnego może być każde urządzenie zasilające domowy system c.o.: kocioł gazowy czy olejowy, piec na paliwo stałe lub pompa ciepła. Taki grzejnik, odpowiednio dobrany, będzie miał moc wystarczającą do ogrzania całego pomieszczenia. Można też wybrać grzejnik elektryczny, łatwy w montażu (wystarczy zainstalować go w pobliżu gniazdka) i o niskiej bezwładności cieplnej (równie szybko nagrzewa się, jak stygnie).

Jego zdolności grzewcze będą jednak ograniczone: mniejsza moc wymaga zastosowania innego źródła ogrzewania – najlepiej systemu podłogowego. Idealnym rozwiązaniem jest drabinka wodna wyposażona w grzałkę elektryczną (można ją kupić w komplecie lub domontować, ale – uwaga – nie do każdego grzejnika). Grzałka uprzyjemni nam korzystanie z łazienki w chłodny dzień poza sezonem grzewczym, a także pozwoli szybko osuszyć ręczniki.

Pełny artykuł w PDF: Grzejniki łazienkowe


 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x