Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Urządzamy pokój dziecka

Pokój dziecka to jego azyl, wyspa marzeń i schronienie przed czasami przykrym światem przedszkola czy szkoły. Dlatego musi być wesoły i kolorowy oraz pobudzać wyobraźnię dziecka. Jednak ciekawość świata małych domowników i zwariowane zabawy trochę starszych mogą się źle skończyć. Dlatego równie ważne jest, by pokój naszego dziecka był bezpieczny.
Urządzamy pokój dziecka 
 (fot. Decodore)

Dziecko potrzebuje światła i przestrzeni. Dlatego powinniśmy przeznaczyć dla niego większy pokój niż na sypialnię rodziców. My tu tylko śpimy, większość czasu spędzając w salonie i kuchni, a dziecko ma tu cały swój świat. Bawi się, uczy, tańczy, śpiewa, rysuje, skacze przez skakankę lub gra w piłkę i przyjmuje swoich, niekiedy bardzo licznych, gości.

Wokół kołyski

Do urządzenia pokoju noworodka potrzebne będzie niewiele mebli: łóżeczko, komódka i wygodny fotel dla mamy do karmienia. Trzeba też zaplanować bezpieczne miejsce do przewijania bobasa. Na początek, kiedy rodzice chcą mieć maluszka blisko siebie, mogą pomyśleć o kołysce. Jej łagodny ruch, podobny do kołysania w brzuchu mamy, skutecznie uspokaja.

Kołyska jest niewielka, dzięki czemu łatwo zmieści się w sypialni rodziców, ale niestety wystarcza tylko na pierwsze 3 miesiące życia, kiedy dziecko nie jest jeszcze bardzo ruchliwe.
,br> Bezpieczna kołyska powinna być stabilna i mieć niezbyt szerokie odstępy pomiędzy szczebelkami. Można wybrać model z blokadą funkcji kołysania lub z kółeczkami, które pozwolą wygodnie przemieszczać łóżeczko za mamą do kuchni czy salonu i zawsze mieć dziecko na oku.

Łóżeczko 120x60 cm powinno już wystarczyć na 3-4 lata. Niektóre są większe – 140x70cm i przekształcane w tapczanik. Odstępy pomiędzy szczebelkami powinny wynosić 3-6 cm, materacyk należy wybrać płaski, dosyć twardy i niealergizujący. By zapewnić dziecku spokojny sen można zrobić baldachim, a szczebelki wyścielić miękką osłonką.

Łóżeczko dobrze postawić blisko okna i zadbać o wyraziste, kolorowe ozdoby wokół, które zajmą uwagę dziecka.

Domowe przedszkole

Dzieci w wieku od 3 do 8 lat nieustannie się bawią i potrzebują do tego dużo wolnego miejsca na podłodze. Przyda się część miękka z dywanem (bywają z gotowymi torami dla samochodów lub polami do gry w klasy) i czysta podłoga np. do zbudowania zamku z klocków. Podłoga powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a pod dywan warto podłożyć matę antypoślizgową.

W ich królestwie musi znaleźć się też spory stolik z odpowiednim krzesełkiem, by wygodnie rysować, malować i lepić. Bardzo ważne jest miejsce do eksponowania prac. Przydadzą się półki, tablica korkowa lub płyta pilśniowa, w ostateczności rysunki możemy przyklejać plastrem do drzwi lub szafy. Oryginalnym i prostym pomysłem jest przypinanie rysunków spinaczami do rozciągniętej przy ścianie linki lub przypinanie ich do przybitej listewki.

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy pokój dziecka


 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x