Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Urządzamy łazienkę

Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.

Urządzamy łazienkę
(fot. Herbeć®)
Jak zdobyć dobry projekt łazienki? Zamówić u architekta wnętrz. Te usługi tanieją dzięki konkurencji, jaką zapewnia internet; na reklamę w sieci stać dziś każdego – także początkujących ale zdolnych projektantów. A ponieważ wszyscy chętnie chwalą się referencjami, łatwo znaj­dziemy kogoś, kto operuje w bliskiej nam stylistyce. Jeśli marzymy o łazience niecodziennej i komfortowej, koszt projektu z pewnością nie będzie najpotężniejszą pozycją w litanii wydatków.

Sami także możemy pokusić się o dobry plan. Ważne tu będą: liczba domowników, ich upodobania i nawyki oraz... budżet. Duży pozwala popuścić wodze fantazji, ograniczony – zmusza do rozwagi przy podejmowaniu decyzji i szczególnie precyzyjnego planowania; przeróbki bywają bardzo kosztowne. Po pierwsze, ustalmy jak wiele miejsca potrzebujemy na higienę i regenerację; może warto łazienkę powiększyć kosztem sypialni czy holu... Albo przeciwnie: zaprojektowany salon kąpielowy zamienić na trzy małe lecz zindywidualizowane toalety. Takie komfortowo wyposażone „gabinety odnowy” mogą okazać się znacznie praktyczniejsze, zwłaszcza dla licznej rodziny – wszak każdy jej członek może mieć inne potrzeby pielęgnacyjne.

Choć ważne są wszystkie aspekty wykończenia, w małej łazience na pierwszy plan wysuwa się niezawodność urządzeń sanitarnych i jakość wykonawstwa; przecież każdy detal oglądamy w niej z bliska. W dużej najważniejszy jest pomysł na wnętrze. Warto je podzielić na strefy higieny i regeneracji, urozmaicić za pomocą murków i ścianek w niedrogiej, lekkiej zabudowie szkieletowej. W ten sposób można oryginalnie i wygodnie zorganizować przestrzeń, stworzyć ciekawe plany wizualne, osłonić mniej efektowne fragmenty pomieszczenia... Czysty zysk!

Problemy techniczne pozostają w tle. Nie jest to jednak tło pozbawione znaczenia. Nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal wszystko: możemy bezpiecznie stąpać po szklanej podłodze, myć ręce w strumieniu wytryskującym wprost z lustra lub pompować ścieki pod górę. Wszystkie te rozwiązania mają jednak swoją cenę. Słoną! Przy szacowaniu kosztów nietuzinkowych pomysłów konieczna będzie pomoc prawdziwego fachowca. Pamiętajmy o jednym: choć świetny projekt i niezawodność techniczna są w łazience na wagę złota, najważniejszy i tak okaże się nastrój; przecież właśnie tu budzimy się do nowego dnia, odzyskujemy witalność i radość życia przed kolejnymi wyzwaniami.

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy łazienkę

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x