Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż - wanny i panele

My trwamy w błogim bezruchu – na stojąco, siedząco lub leżąco – a ona pracuje. Odrabia za nas zadania domowe z kilku przedmiotów jednocześnie: z higieny, dbałości o kondycję, z relaksu i ze zdrowia. Woda – niby codzienna i wszechobecna, a przecież niezbędna i wyjątkowa.

Wspaniała regeneracja

Hydromasaż - wanny i panele
(fot. Kohler)
... o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Hydroterapia, czyli leczenie za pomocą wody, znana jest nie od dziś. I mniej ważne jest, czy popularny termin spa pochodzi od łacińskiej sentencji sanus per aquam (zdrowy przez wodę), czy, jak chcą niektórzy, od nazwy belgijskiego kurortu, już w średniowieczu słynącego z gorących leczniczych źródeł.

Wodny masaż jest dobrodziejstwem, docenianym zarówno przez medycynę tradycyjną, jak i niekonwencjonalną. Rozluźnia napięte mięśnie, rozgrzewa i dotlenia tkanki. Skóra dzięki tym procesom intensywniej wchłania kremy i olejki, dlatego hydromasaż to także doskonały wstęp do zabiegów pielęgnacyjnych; po masującej kąpieli będą bardziej skuteczne.

Współczesne domowe spa, to kilka rodzajów wodnej regeneracji. W wannie możemy poddać się zabiegom o różnym stopniu nasilenia, od łagodnej relaksującej kąpieli perełkowej w wytłaczanych z dysz pęcherzykach powietrza, po najintensywniejszy masaż wodny strumieniem śrubowym z rolljetów (dysz wirujących). Popularność zdobywa także kąpiel ozonowa – wystarczy do niej zestaw złożony ze sterownika z pilotem i wygodnej, anatomicznie ukształtowanej maty, uwalniającej podczas kąpieli aktywny tlen.

Ozonowanie wody skutecznie pobudza zachodzące w skórze procesy metaboliczne, podobnie jak masaż za pomocą odpowiednio dobranych fal ultradźwiękowych, które poprawiają elastyczność tkanek, wnikając głęboko w skórę. Każdy rodzaj wodnego zabiegu w wannie możemy też połączyć z terapią światłem; wielu producentów ma w swojej ofercie moduły wielobarwnego zmien­nego oświetlenia.

Nieco inne doznania zapewniają panele do hydromasażu: seans wymaga od nas więcej aktywności i raczej pobudza niż wycisza. Panel zajmuje jednak tyle miejsca, co nic – zmieścimy go w każdej kabinie natryskowej. Przy tym umożliwia masaż naprzemienny strumieniem gorącej i zimnej wody. Taki zabieg fantastycznie ożywia i regeneruje. Hydroterapia to przyjemność dla każdego: osobom schorowanym przyniesie ulgę w dolegliwościach, zdrowym poprawi kondycję i samopoczucie, a najmłodszych uodporni i zapewni im mnóstwo radosnej zabawy.

Wannowe systemy hydromasażu są zasilane elektrycznie, dlatego wybierajmy wyłącznie urządzenia renomowanych firm. Jeśli chcemy zamontować pompę i dysze w zwykłej wannie (w przypadku wanien akrylowych jest to najłatwiejsze technicznie), skorzystajmy z usług wykonawcy autoryzowanego przez producenta systemu. W żadnym wypadku nie „majstrujmy” przy hydromasażu samodzielnie; nie warto dla oszczędności narażać własnego zdrowia i życia.

Nawet jeśli zainwestujemy w drogie i markowe urządzenie, będzie ono wymagało konserwacji, a być może także naprawy. Obudowa wanny powinna umożliwiać łatwy dostęp do pompy i instalacji obiegu wody. Dlatego najlepiej sprawdzi się jedno- lub kilkuelementowy panel z tworzywa; w obmurówce z płytek trzeba będzie zachować duże otwory rewizyjne.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Hydromasaż - wanny i panele

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x