Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu to przede wszystkim dobry plan. Taki, który pozwoli reżyserować nastroje, wydobywać z cienia wybrane elementy aranżacji, a także wygodnie i zdrowo spędzać czas na rozmaitych „salonowych” czynnościach. Lampy też są ważne. Ale to tylko przepyszne dodatki, wieńczące przemyślaną koncepcję.

Oświetlenie salonu
(fot. Modiss)

Bez żyrandola

... a także bez kandelabrów, kinkietów, stojących lamp... Warto rozważyć taki pomysł. Światło jest wielkim kreatorem przestrzeni, ulotnym lecz wyrazistym budulcem, sugestywnym reżyserem nastrojów. Wyko­rzys­tanie nietypowych opraw lub ich całkowite ukrycie może przewrotnie wzmocnić siłę jego oddziaływania.

Taka koncepcja wymaga autorskich rozwiązań i to już na etapie projektu architektonicznego; zapotrzebowanie na liczbę punktów świetlnych, podobnie jak ich rozmieszczenie, raczej na pewno okaże się nietypowe. Może pojawić się potrzeba dobudowania lekkich konstrukcji tworzących gzymsy, ryzality, wnęki i załomy ścian.

Bo światło najpiękniej uwydatni przestrzeń potraktowaną plastycznie, frapującą i niejednorodną. Blask wylewający się ze szczelin i zagłębień, zależnie od zasięgu światła, może pełnić rolę oświetlenia ogólnego, miejscowego (funkcjonalnego), dekoracyjnego lub akcentującego wybrane strefy czy detale. A to właśnie główne zadania światła w salonie.

Zwis górą

Mimo popularyzacji nietypowych opraw oświetleniowych, dla wielu z nas żyrandol nadal ma nieodparty urok. Może dzieje się tak z powodu jego wyrazistej symboliki – wszak centralnie usytuowane źródło światła kojarzy się z koncentracją życia rodzinnego wokół dawnego ogniska... A przy tym nowoczesnym lampom sufitowym – i awangardowym, i tym stylizowanym na dawne ozdobne żyrandole – trudno odmówić urody.

Elementarz dobrego smaku każe jednak zachować umiar; wieszając u sufitu okazały żyrandol, musimy wyrzec się innych efektownych rozwiązań oświetleniowych – mogłyby być dla niego zbyt silną konkurencją. Do kompletu jedynie dyskretne kinkiety i lampy podłogowe.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Oświetlenie salonu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x