Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dekoracja okna

Okno, jak obraz, potrzebuje oprawy. Może to być kaskada ciężkiej draperii, może być lekka koronkowa dekoracja zwiewnych, z fantazją poupinanych muślinów. Albo inaczej – minimalistyczne passe par tout przejrzystej „niewidzialnej” rolety. Ważne, by ramy, w jakie ujmiemy okienny obraz, były przemyślane – wtedy spełnią swoje złożone zadania.

Dekoracja okna
(fot. Decodore)
Co możemy uzyskać dobierając właściwą dekorację okna? Wiele. Przede wszystkim dawkujemy w ten sposób światło słońca – to główne zadanie dnia. Zbyt mało światła w domu to duży problem; za wiele blasku – nie mniejszy.

Na szczęście temu drugiemu łatwo zaradzić dzięki odpowiednim przesłonom. Dziś nie ma już okna, do którego nie dałoby się dopasować zasłon, żaluzji czy rolet – te o bardziej skomplikowanych kształtach musimy oczywiście zamówić na miarę.

Równie istotną funkcją okiennej oprawy jest zapewnienie intymności. Dla wielu z nas to potrzeba naturalna, a dziś – gdy gęstość zabudowy szybko się zwiększa – szczególnie uzasadniona.

Dobierając odpowiednią osłonę, możemy też kreować wrażenia wizualne – korygować niedoskonałe proporcje okna i wnętrza. I wreszcie czwarte zadanie: dekoracja. Tu mamy olbrzymią swobodę; w sklepach czekają setki gatunków tkanin, naturalnych i syntetycznych, gładkich, wzorzystych i fakturowanych, matowych i połyskliwych.

A także gotowe rozwiązania: zasłony, kotary, zwiewne firanki, kolorowe rolety i żaluzje z najróżniejszych materiałów. Można kupić je niedrogo, albo też wydać majątek. Na szczęście w dziedzinie dekoracji okien najważniejszy jest pomysł. A ten nic nie kosztuje.

Lekkie jak mgła

... ale inne, niż dekadę wcześniej, gdy wszystkie okna spowite były jak jeden mąż w białe wzorzyste firanki. Dziś stajemy się coraz bardziej otwarci i ciekawi świata – firanka częściej pełni rolę ozdoby, niż przesłony. Nieraz też występuje solo, bez towarzystwa zasłon. Takie okno w delikatnym „makijażu” nabiera niezwykłej urody. A piękny widok – jego główny kapitał – staje się efektownie obramowanym obrazem.

Półprzejrzysta dekoracja nie musi być skromna i dyskretna; może stać się głównym akcentem estetycznym wnętrza. Ciekawy efekt uzyskamy zarówno operując kolorami, jak i oryginalnie upinając firany. Można je nieregularnie zmarszczyć, owinąć wokół karnisza, a te najcieńsze i najlżejsze nawet zawiązać w bardzo modny węzeł w połowie wysokości okna.

Na czasie jest łączenie różnych odcieni tej samej gamy barw – żółci z zielenią, różu z fioletem lub purpurą, ale także zestawienia kontrastowe: błękitu z brązem lub piaskowym beżem, oliwki z purpurą czy ponadczasowej czerni z bielą. Kontrasty silniej przyciągną wzrok – to dobry sposób na odwrócenie uwagi np. od nieciekawego widoku za oknem.

Jasne, lekko przezroczyste tkaniny wspaniale filtrują światło. Dzięki nim będzie nierażące i łagodnie rozproszone. Pamiętajmy, że kolory lekkich zasłon wpływają na kolorystykę wnętrza, a to pozwala wyczarować niepowtarzalny klimat.

Cienkie zwiewne materiały wymagają równie delikatnego „oprzyrządowania”. Karnisze powinny być dyskretne; doskonale sprawdzają się stalowe linki na wysięgnikach. Jeśli żabki, to z metalu, na cienkich przelotkach. Można je oryginalnie zamaskować, dowiązując do każdej długą wąską aksamitkę w kontrastującym z zasłoną kolorze – wrażenie lekkości gwarantowane!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Dekoracja okna

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x