Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Umywalka, sedes, bidet

Dziś podstawowy węzeł sanitarny – umywalka, sedes i bidet – to już nie tylko łazienkowe „dobra konieczne”. Planujemy ich rozmieszczenie z fantazją, wybieramy modele z wielką przyjemnością, wreszcie wykorzystujemy. W poczuciu komfortu, a czasem... pełnego zachwytu!

Umywalka, sedes, bidet
(fot. Villeroy&Boch)
Są głównymi elementami funkcjonalnymi każdej toalety. To od nich zaczyna się łazienka. Umywalka i miska WC, coraz częściej stowarzyszone z bidetem, czasami uzupełnione pisuarem – niezbędne i na szczęście coraz ciekawsze. Umywalka, której przysługują specjalne prawa, nie musi być „od kompletu”. Widujemy misy stalowe, kompozytowe, ze szkła, z kamienia lub drewna. Sedes, bidet i pisuar to jeszcze zwykle ceramika, coraz częściej jednak kolorowa, dwubarwna, ozdobiona ornamentem. I te kształty! Wyobraźnia projektantów nie zna granic.

Maluchy i starszaki

Właściciele jednej, w dodatku niewielkiej łazienki nie mają problemu: umywalka powinna być niezbyt mała i płytka – będzie przecież pełnić kilka funkcji – za to bezwzględnie ergonomiczna. Ten zestaw cech nie wyklucza urody. Do wyboru mamy wiele kształtów mis i różne sposoby montażu: na blacie, pod nim (w całości lub częściowo), na postumencie, półpostumencie lub szafce. W małym wnętrzu wygodny – a przy tym dekoracyjny – okaże się zintegrowany reling na ręcznik, bardzo praktyczna będzie także umywalka z szerokim, jednostronnym lub umieszczonym symetrycznie z obu boków blatem ceramicznym: zmieści się na nim wiele podręcznych kosmetyków, a wyczyścić go będzie znacznie łatwiej, niż np. blat obłożony mozaiką.

Do małej toalety gościnnej znajdziemy wiele propozycji umywalek- miniaturek: okrągłych, kwadratowych, narożnych – symetrycznych lub całkiem nietypowych. Tu praktyczność można złożyć na ołtarzu efektu: chodzi przecież tylko o mycie rąk. Z tych samych powodów możemy popuścić wodze fantazji, jeśli mamy w domu kilka łazienek. Miejsce w jednej z nich można wówczas zarezerwować dla modelu, który zada wyjątkowego szyku – niepraktycznego, za to pięknego. Warto jednak mieć wtedy w odwodzie dużą umywalkę rodzinną z miejscem na dwie baterie, umywalkę podwójną lub po prostu dwie umywalki obok siebie. Poranne kolejki do łazienki przejdą do historii.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x