Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż - wanny i panele

Woda jest źródłem przyjemności: działa na nas uspokajająco lub pobudzająco, zależnie od temperatury. By zwielokrotnić efekty wodnej terapii, wystarczy wprawić wodę w ruch. Obdarzona odpowiednią dynamiką, nie tylko ukoi, ale także uleczy wiele pospolitych dolegliwości.

Hydromasaż - wanny i panele
(fot. Hansgrohe)
Dawniej w pogoni za nią jeździło się do sanatoriów – miejsc z założenia przeznaczonych dla rekonwalescentów. Kto zdrów, choć zmęczony, mógł doświadczyć dobrodziejstw hydroterapii jedynie po znajomości. Dziś nie musimy chorować, by korzystać z dobroczynnego działania wody; ba, nie musimy nawet wyjeżdżać. Wielofunkcyjny salon SPA możemy mieć na wyciągnięcie ręki: w domu, a nawet w niedużym mieszkaniu, choć tu najpewniej nie starczy nam miejsca na wszystkie wygody. Ale spróbować warto!

Woda ma zbawienne działanie na nasz organizm; stąd pojęcie SPA, wywodzące się od łacińskiego zwrotu sanus per aquam – „zdrowy przez wodę”. Ciepła kąpiel (do 37°C) to recepta na bezsenność i niepokój – relaksuje, rozluźnia mięśnie, pomaga też osobom cierpiącym na migreny. Seans w chłodnej wodzie (24–30°C) przeciwdziała apatii, łagodzi zaburzenia trawienia i pobudza koncentrację. Gorące kąpiele polecane są przy przeziębieniach, w stanach napięcia nerwowego, a także jako terapia wspomagająca zwalczanie cellulitisu. Szczególnie zbawiennie działa masaż wodny: dynamiczny strumień rozgrzewa skórę, poprawiając ukrwienie i dotlenienie tkanek podskórnych, co przyspiesza przemianę materii i sprzyja regeneracji organizmu.

Woda stymuluje receptory nerwowe na całym ciele, co – w zależności od nasilenia masażu – może mieć działanie rozluźniające lub silnie pobudzające. Do wyboru mamy zabiegi wodne, wodno- -powietrzne i powietrzne – tzw. masaż perełkowy, w którym funkcję stymulatora przejmują wytłaczane z dysz pęcherzyki powietrza.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x