Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie w salonie

Nabiera znaczenia po zmroku. Wtedy w gronie aranżacyjnych środków wyrazu wysuwa się na pierwszy plan: decyduje o wrażeniach wizualnych, nastroju i kolorycie wnętrza. Światło – ulotne, ale bardzo istotne tworzywo architektoniczne.

Świet(l)ny projekt

Kreacje niematerialne - Oświetlenie w salonie
(fot. Technolux)
Planując oświetlenie musimy zdecydować, jakiej rangi zadania chcemy mu przydzielić. W tej dziedzinie skromność nie popłaca. Nie warto ograniczać projektu do jednego punktu świetlnego pod centralny żyrandol i dwóch „wyjść” pod kinkiety. Nie czarujmy się – to zbyt mało. A właśnie czarów możemy oczekiwać od światła, które ma magiczną moc kreowania przestrzeni.

W dodatku czary te nie są zbyt kosztowne; inwestycja w bogatą instalację elektryczną wciąż należy do skromniejszych pozycji w budżecie budowy. Rachunki… cóż, wystarczy dobrać odpowiednie źródła światła – ekonomiczne i energooszczędne, choć będą droższe od tradycyjnych żarówek.

W sferę poważnych inwestycji przenosi nas za to decyzja o objęciu domu systemem „inteligentnym”, którego jednym z elementów jest instalacja oświetleniowa. Koszty zrównoważą jednak oszczędności eksploatacyjne i przyszły komfort. Korzystając z systemów zintegrowanych, możemy zapewnić sobie niezmienne natężenie światła (dostosowane do światła naturalnego), które zwłaszcza podczas wykonywanej w domu pracy zapewni zdrowie oczom.

Podział instalacji na wiele obwodów pozwoli kreować rozmaite plany świetlne, a zintegrowanie ich z innymi domowymi instalacjami – audiowizualną czy sterowania osłonami okiennymi – umożliwi niemal bezobsługową wymianę scenografii. W dodatku pomaga chronić dom podczas wyjazdów, symulując obecność gospodarzy: światła w pomieszczeniach mogą się zapalać, ściemniać i rozjaśniać zgodnie z zaprogramowanym cyklem lub na polecenie przekazane przez internet za pomocą laptopa czy telefonu komórkowego.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x