Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie w salonie

Kiedy wszystko wydaje się dopięte na ostatnie guzik i przewidywalne, wtedy wkracza ono. I choć nie da się go dotknąć, potrafi całkowicie przeistoczyć wnętrze! Światło – jeden z najsilniejszych aranżacyjnych środków wyrazu.

Świetlane perspektywy

Oświetlenie w salonie
(fot. Milantex)
Bywa sprzymierzeńcem, ale potrafi także bezlitośnie demaskować mankamenty i najdrobniejsze niedoróbki. Umie zmieniać kolory, powiększać pomieszczenia i – przede wszystkim – kreować nastrój. Posługując się światłem, możemy nawet w najprościej umeblowanym i pozbawionym dekoracji pokoju wyczarować niecodzienne wrażenia. W temacie światła nie warto się ograniczać.

Instalacja elektryczna to jedna z tańszych pozycji w kosztorysie budowy. Dziś nie trzeba kuć bruzd pod kable; prowadzi się je po ścianach i ukrywa w warstwie tynku lub pod płytami suchej zabudowy, co daje praktycznie nieograniczone możliwości lokalizacji oświetlenia. Niedrogie jest też wyprowadzanie punktów świetlnych, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Dobrze za to zainwestować w fachowe konsultacje; układ oświetleniowy powinien być przemyślany.

Najlepiej podzielić go na możliwie dużą liczbę obwodów – to ułatwi konserwację, a także pozwoli reżyserować ciekawe efekty i mnożyć świetlne plany. Takich planów w salonie warto zaprojektować jak najwięcej. Pozwolą dostosować iluminację do nastroju i chwilowych potrzeb. Wiele źródeł światła to także większe możliwości oszczędzania energii: rzadko będziemy używali wszystkich lamp jednocześnie.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x