Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody we wnętrzu

Dla jednych są utrapieniem, dla innych – symbolem domu, który odróżnia jego wnętrza od mieszkania w bloku. I pewnie to oni mają rację; przecież nie od dziś wiadomo, że schody mają duszę.

Miejsce na stopnie

Schody we wnętrzu
(fot. Koperfam)
W domu z piętrem lub poddaszem schody są jednym z podstawowych elementów komunikacyjnych. Ich znaczenie jako elementu przestrzennego zależy już jednak od naszych upodobań. Podczas gdy jedni z nas z dumą eksponują bieg schodowy, przykładając ogromną wagę do sposobu jego wykończenia i wyboru materiałów, inni najchętniej pozbyliby się schodów, traktując je jako zło konieczne. Ale czy w tym względzie mamy jakikolwiek wybór?

Owszem. Możemy uczynić schody „niewidzialnymi”, ukrywając je w wąskiej, obudowanej szczelnie ścianami klatce schodowej. Pamiętajmy jednak o tym, że pomieszczenie takie będzie dość klaustrofobiczne. Schody zajmują też sporo rzeczywistej powierzchni – jeśli definitywnie wydzielimy je ze strefy dziennej, utracimy tę powierzchnię, a wraz z nią wrażenie przestrzenności. Pożytecznym kompromisem może być wzniesienie między schodami a salonem lub holem przegrody niepełnej, na przykład rzędu filarów czy ściany z prostokątnym otworem lub okrągłym bulajem. Schody zostaną przysłonięte, a „wewnętrzne okno” pozwoli wędrować światłu, zachować kontakt wzrokowy i poczucie otwartości przestrzeni.

A co dla miłośników schodów wyeksponowanych? Oczywiście umieszczenie ich w salonie. Jeśli mamy do dyspozycji naprawdę duży metraż, możemy potraktować je nawet jako element podziału przestrzeni. Takie schody można wykonać jako jednobiegowe, przy ściance, ale także jako kręcone. Schody spiralne zbudowane z drewna, owinięte wstęgą drewnianej giętej balustrady, wyglądają bardziej jak malownicza rzeźba, niż ciąg komunikacji pionowej. W mniejszym salonie musimy działać bardziej powściągliwie – schody nie mogą przytłaczać wnętrza rozmiarami ani zbyt ciężką formą. Tu sprawdzą się modele ażurowe: lekkie schody z elementów, a także konstrukcje wspornikowe, w których stopnie opierają się na podłużnej, stalowej lub drewnianej belce.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012Zamów ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Dom to przede wszystkim nasza przystań musimy się tu czuć komfortowo i bezpiecznie. Żeby było nam miło i wygodnie, wnętrze musi harmonijnie współgrać z więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe