Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauna, łaźnie, kabiny ciepła

Dla Finów sauna to miejsce szczególne, niemal święte. Wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną. Uspokaja, relaksuje, wprowadza w dobry nastrój. Sauna jest idealna do miłych rozmów, porozumienia i negocjacji – niezależnie od tego, czy jest ona sucha, mokra, czy na podczerwień.

U SIEBIE W DOMU

Czy można mieć własną saunę? Jak najbardziej – gotowe zabudowy i wyposażenie sprzedają już nawet niektóre hipermarkety budowlane. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni i chęć do zmagań z wysoką temperaturą. Na samą saunę wcale nie trzeba dużo miejsca.

Na rynku są kabiny małe, jednoosobowe, które zajmują powierzchnię ok. 1,5–2 m2 (ale jeśli w domu jest więcej przestrzeni, można pokusić się o kupno sauny 3- lub 4-osobowej). Bardzo istotna jest wysokość – ze względów bezpieczeństwa, kabina nie może być niższa niż 1,9 m, a więc i pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2 m wysokości. Kabina to jednak nie wszystko – wokół niej powinna być też tzw. strefa sucha, czyli miejsce, w którym można się rozebrać, wytrzeć ciało po kąpieli pod prysznicem i wypocząć na leżance.

Warunkiem koniecznym jest dobra wentylacja oraz doprowadzenie zasilania do pieca. Jeśli kabina sauny jest połączona z kabiną prysznicową, musi być również ujęcie ciepłej i zimnej wody oraz odpływ. Istotna jest także bliskość łazienki lub samej kabiny prysznicowej, by można było umyć się przed i po pobycie w saunie i, co bardzo ważne, schładzać co jakiś czas ciało w trakcie seansu.

fot. HARVIALAND

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x