Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż

Marzysz o czymś więcej niż słuchawka prysznicowa na drążku? W dziedzinie hydromasażu najbardziej niezwykłe marzenia się spełniają, bo nowoczesne urządzenia kopiują naturę – a ściślej mówiąc – jej efekty specjalne. Zanim jednak zafundujemy sobie mżawkę, kaskadę wodną lub gorące źródła, warto poznać zalety i wady popularnych paneli prysznicowych, zestawów podtynkowych i wanien z hydromasażem.

SZYBKI PRYSZNIC

Panele prysznicowe częściej niż kiedyś zastępują w naszych domach wanny. Czy oferują coś szczególnego? Prawdą jest, że są niezastąpione, gdy zależy nam na szybkim porannym prysznicu. Są też coraz doskonalsze – nawet niezbyt drogie mogą zapewnić przyjemny i dobroczynny masaż całego ciała. Po takiej rekomendacji chciałoby się od razu pobiec do sklepu, jednak wybór odpowiedniego modelu to zadanie, które wymaga przemyślenia.

Panele różnią się ilością funkcji, wyposażeniem i oczywiście ceną. Najprostsze mają 2–3 dysze, główkę prysznicową i głowicę górną. Bardziej zaawansowane dysponują 6, 8, a nawet 12 dyszami, główką prysznicową i dużą głowicą górną z kilkoma rodzajami strumienia, oświetleniem i baterią termostatyczną. Pracą dysz można sterować. Większość modeli ma sterowanie manualne w postaci baterii z mieszaczem oraz przełącznika, którym ustawiamy rodzaj hydromasażu.

W panelach wyższej klasy montowane jest sterowanie elektroniczne. Wówczas za pomocą przycisków wybieramy masaż, temperaturę wody i programujemy odpowiednie ustawienia. Jednak nie zawsze można pozwolić sobie na montaż bogato wyposażonego modelu. Wszystkiemu winne jest ciśnienie wody w instalacji. Najprostsze panele mogą pracować już przy ciśnieniu wynoszącym 1 bar, ale większość wymaga przynajmniej 1,5–2 barów (zgodnie z prawami fizyki, im więcej dysz, tym potrzebne jest wyższe ciśnienie wody w instalacji).

Jednak w stosunku do rozbudowanych systemów prysznicowych, panele mają i tak niewielkie wymagania dotyczące ciśnienia, wody, przepustowości odpływu czy wielkości wnęki prysznicowej. Dodatkową ich zaletą jest łatwość montażu. Wystarczy podłączyć panel do instalacji wodnej i – jeśli ma oświetlenie lub sterowanie elektroniczne – do prądu, a następnie zawiesić na ścianie.

fot. JACUZZI

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x