Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolory w strefie dziennej

Posługując się kolorami, możemy kształtować optycznie proporcje pomieszczenia i kreować jego klimat. Sprawić, by sprzyjało relaksowi lub odwrotnie – aktywności. Do tych sztuczek potrzebne będą farby, tkaniny i nieco wyobraźni.

ZABAWA W CIEPŁO-ZIMNO

Zestawianie kolorów we wnętrzu to duże pole do eksperymentowania, ale też trudna sztuka. Jeśli się powiedzie, zmieni wnętrze nie do poznania. Z małego wyczaruje przestronne, a z nieciekawego – nadające się na okładki pism. By odnieść sukces w kreowaniu przestrzeni kolorami, warto znać kilka zasad.

Przede wszystkim należy pamiętać, że ciemne, zdecydowane barwy pomniejszają pomieszczenie, natomiast jasne sprawiają, że wydaje się ono większe niż w rzeczywistości. Powiększające zdolności jasnych kolorów są zdecydowanie bardziej widoczne w przypadku chłodnych barw, takich jak błękit lub szarość.

Kolory wywołują też inne złudzenia optyczne. Przykładem może być zjawisko atakowania i ustępowania. Ciepłe barwy, takie jak czerwień, pomarańcz i żółć, są atakujące i zawsze wydają się być bliżej, dlatego pomalowane nimi ściany optycznie pomniejszają pomieszczenie. Z kolei zimne kolory, czyli ustępujące, zawsze wydają się być dalej, więc ich zastosowanie sprawi, że wnętrze nabierze głębi i przestronności. Reguły te odnoszą się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się być bardziej odległe.

fot. EKSIM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x